Ekoden 2021

26.10.2021
Ekoden 2021

Dne 26. 10. 2021 se po nucené dvouleté odmlce uskutečnil tradiční environmentální projektový den. Tentokrát byl Ekoden zaměřen na téma Voda, která patří mezi jednu z priorit v rámci trvale udržitelného rozvoje. Zúčastnily se ho opět všechny třídy NG v rozsahu čtyř vyučovacích hodin - viz přiložený program.

Primy navštívily čistírnu odpoadních vod v Nymburce, kde měly možnost seznámit se s procesem revitalizace vody ve městě. Konkrétně se dozvěděli, že velkým nešvarem jsou vlhčené ubrousky a zbytky jídla, které lidé splachují do záchodu. Také se seznámili s jednotlivými fázemi čištění vody a to jak biologické za pomocí mikroorganismů, tak chemického, kdy je z vody odstraňován např. fosfor a dusík. Vyčištěná voda je následně vypouštěna do Labe. Sekundy např. počítaly objemy těles v matematice. Dále se zabývaly tématem vody v zeměpise, českém a anglickém jazyce. Na ukázku je přiložen prac. list z českého jazyka - viz. přílohy. Tercie měly zeměpis, chemii a dvě hodiny, kdy byli studenti rozděleni podle jazyků na německý a francouzský. Jak to probíhalo, si můžete přečíst v krátkém reportu od Lucie Brablcové a Kláry Galuščákové z 3TA: O hodině zeměpisu jsme se bavili o hydrosféře a vodstvu Evropy. V hodině jsme si také pustili díl pořadu Planeta věda se zaměřením na vodu. V chemii jsme probírali oběh vody, koukali jsme na vzdělávací video NEZkreslené vědy, kde se probírala voda a již zmíněný hydrologický cyklus. Vypařování vody jsme si názorně předvedli na menším pokusu. Když měla první půlka naší třídy německý jazyk, dívali se na environmentální dokument a mluvili o řekách a mořích. Druhá půlka se učila francouzská slovíčka týkající se vody, francouzsky si povídala o formách vody v přírodě a o oběhu vody. V kvartách se v rámci fyziky zaměřili na výhody a nevýhody jaderné energetiky a to zejména ve vztahu k životnímu prostředí - viz. prac. list.  Dále kvarta B absolvovala dvě vyučovací hodiny, které kombinovaly OBV a dějepis. Výstup tohoto projektu lze shlédnout na Padletu. Naproti tomu měla kvarta A dvě hodiny francouzského a německého jazyka, kde se zaměřili na slovíčka týkající se tématu voda.  

 

Zobrazeno: 401x
Ke stažení
ikonaEkoden voda
ikonaPL Fyzika

Aktuální informace

19.11.2021

Zveřejňujeme souhrnné výsledky voleb do Školské rady GBHNB.

11.10.2021

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za rok 2020-2021.

27.09.2021

Ředitel školy zveřejnil kánon literatury pro maturitní zkoušku ve školním roce 2021-22.

Významní absolventi

prof. JUDr. Zdeněk Kühn, Ph.D., LL.M., S.J.D.

Prof. JUDr. Zdeněk Kühn, Ph.D., LL.M., S.J.D. (*8. 10. 1973), předseda senátu a soudce Nejvyššího správního soudu ČR, profesor teorie práva na PrF UK v Praze a vůbec první Čech, který dosáhl prestižního titulu doktor právních věd (S.J.D.), maturoval na naší škole v roce 1992.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Dámská móda

květen 1903

S prvním úsměvem jarního slunce se objevují také jarní toalety, jejichž móda bývá každým rokem proměnlivá. 

Nejčtenější

09.11.2021

O víkendu 5. – 7. 11. 2021 proběhla na našich chatách v Rokytnici, v letošním školním roce již druhá, úklidová brigáda. Na 16 kolegů a kolegyň vyrazilo připravit naše chaty na zimní provoz.  Kromě podstatných oprav a výměny materiálu, chaty prošly generálním úklidem, včetně mytí oken a leštění podlah. Níže si můžete udělat představu o dílčích krocích, které brigáda za 2 dny zvládla.

celý článek
21.11.2021

Druhá letošní alumni beseda, na niž přijal pozvání soudce Nejvyššího správního soudu ČR prof. JUDr. Zdeněk Kühn, Ph.D., LL.M., S.J.D., musela být z důvodů na straně našeho hosta ZRUŠENA. Omlouváme se všem, kteří s ní na středeční večer počítali. Máme alespoň příslib, že se uskuteční v náhradním termínu 27. ledna 2022.

celý článek
06.11.2021

V pátek 5.11. se pro naši školu rozeběhl nový ročník SFL (Středoškolská futsalová liga), který byl v loňském roce z covidových důvodů zrušen. Po poměrně dlouhé pauze jsme si tak mohli zahrát futsal a změřit síly s konkurenčními školami. Los nás poslal do poděbradské skupiny, kde jsme narazili na HŠ Poděbrady, Ekogymnázium Poděbrady a Gymnázium Jiřího z Poděbrad. Ve čtyřčlenné skupině se hrálo systémem každý s každým, první a druhý tým postupoval do 2. kola.

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu