Francouzská návštěva

Francouzská návštěva

I v letošním školním roce nejsou naši francouzštináři ochuzeni o spolupráci s partnerskou školou v burgundském Louhans. Na podzim jsme na návštěvu vyrazili my a v týdnu od 7. do 12. dubna jsme si role vyměnili a naše škola hostila skupinu 16 francouzských studentů.

Pobyt se nesl ve znamení několik změn oproti minulému školnímu roku. Tou nejpodstatnější bylo, že Francouzi strávili první noc v rodinách našich studentů. Do role hostitelů se zapojili zájemci z 3TA, 4KA, 4KB a 7MA a patří jim za to velký dík.

Zbytek týdne pak už pobývali v hotelu, ale zpětně se ukázalo, že pobyt v rodině byl vnímám velmi pozitivně z obou stran a pomohl prolomit ledy a ostatní dny se tak nesly ve velmi přátelské atmosféře.

Další změnou byl o trochu intenzivnější program oproti minulému roku. Kromě návštěv různých hodin ve třídách svých hostitelů na Francouze hned v pondělí čekala procházka Nymburkem po stopách Bohumila Hrabala. V úterý se z francouzské návštěvy stala v podstatě mezinárodní událost, protože díky Klubu moderní historie se připojili ke skupině amerických studentů a s společně prošli nymburské Stolpersteine a odpoledne zamířili do muzea komunismu v Praze.

Ve středu pak školu provoněly pravé francouzské palačinky, které ve spolupráci s DOFE bufetíkem naši hosté nabízeli o velké přestávce a fronta zájemců o ochutnání zabrala podstatnou část přízemí školy. Odpoledne jsme pak věnovali Discgolfu pro hradbami a Francouze pak ještě čekala návštěva pivovaru. Čtvrtek byl opět ve spolupráci s Klubem moderní historie a Francouzi navštívili v Praze židovské muzeum. V pátek už se stihli podívat jen do sexty A, domovské třídy jejich a našeho spolužáka Filipa Slabého, který letošní školní rok studuje právě v Louhans a tento týden se s nimi do ČR vypravil a zajistil jim zde roli průvodce a tlumočníka.

Byl to týden plný zážitků a my jsme moc rádi, že se do něj podařilo zapojit naše francouzštináře napříč ročníky, od začátečníků po pokročilejší. Plánujeme, že příští školní rok to budou zase oni, kdo vyrazí do Burgundska. Níže se můžete podívat, jak pobyt viděli někteří z nich.

Především jsem nesmírně ráda, že se naše škola takových projektů účastní a já měla možnost být u toho. Byl to skutečně obohacující zážitek, ať už po té jazykové nebo společenské stránce.

Sofie Chodymčuková 3TA

Nejvíc jsem překvapila sama sebe v tom, že jsem předtím očekávala, že se spolu budeme bavit v angličtině, se kterou ani takový problém nemám, ale nakonec jsem celou dobu mluvila francouzsky a dorozuměly jsme se úplně v pohodě

Klára Jedličková 7MA

Na tento týden budu ráda vzpomínat, jelikož jsem poznala spoustu nových úžasných francouzek, které byly velmi ochotné a mluvily tak krásně, abychom jim mohli rozumět. Všichni jsme byli šťastní, že jsme s nimi mohli trávit dost času v našich hodinách a podnikat s nimi různé výlety.

Nejvíce jsem si užila středeční discgolf při kterém jsme byli v týmu se studenty které jsme ubytovávali u nás doma, díky tomuto jsme se mohli spolu pobavit nad naší šikovností / nešikovností.

Anna Litovová 4KA

Bylo skvělé moci využít všechny naše dosavadní francouzské dovednosti v rámci konverzace s rodilými mluvčími jen o trochu staršími než jsme my. Měla jsem hroznou radost, když jsme si s holkami vzájemně rozuměly mimo jiné i za použití výrazů, které jsem znala jen z vlastních zdrojů, že se s oblibou používají např. právě mezi mladými lidmi nebo celkově v hovorové francouzštině a neměla jsem je nijak ověřené nebo zažité. To všechno mi dodalo obrovskou motivaci pokračovat v samostudiu francouzštiny i mimo školu :)

Veronika Pilařová 3TA

Příště by bylo nejlepší kdyby u nás doma mohli být déle protože jsme si za ten večer moc věcí nemohli říci.

Nikola Pomšárová 4KA

Často mě překvapovalo, jak se francouzští studenti aktivně zapojovali do našich hodin kam jsme je brali. Zajímalo je totiž, jak se učíme na hodinách a porovnávali jsme to s hodinami u nich.

Johana Prokešová 4KA

Zaslechla jsem, že by se do budoucna plánovalo celotýdenní ubytování, čehož bych se moc ráda účastnila. V tom případě bych navrhla program, kdy by byla i možnost například vzít Francouze na půldenní výlet v rámci rodin či podobně.

Soňa Pustá 4KB

Největší překvapení bylo, že i přes to, že se francouzštinu neučím tak dlouho, jsem jejich řeči docela rozuměl.

Šimon Urban 4KB

 

Aktuální informace

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

doc. Ing. Zdeněk Sobotka, DrSc.

Absolvoval v roce 1945.

Narodil se 13. 3. 1926 v Nymburce. Aktivně působil jako vedoucí vědecký pracovník v oborech teorie pružnosti a plasticity, mechaniky struktur a kontinua, v oborech reologie, bioreologie, vazkopružnosti a biovazkopružnosti i biomechaniky.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Přednášky Mánes

28. duben 1903

V Praze se konala první z cyklu přednášek, jež se zabývaly principy tvorby a současnými uměleckými názory. 

Nejčtenější

31.05.2024

FOTOGALERIE: FB MĚSTSKÉ KNIHOVNY NBK

Na letošní čtvrtou a zároveň i poslední alumni besedu jsme pozvali absolventku gymnázia z roku 2004. Je jí RNDr. Milada Křížová, meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu, která pracuje i v Redakci počasí České televize. Setkání s ní proběhne v nymburské knihovně ve čtvrtek 6. června 2024 od 17.30 hodin s tématem: Počítání počasí?!

celý článek
28.05.2024

Když jsme v prosinci odjížděli z výměnného pobytu na partnerské škole ve Westerburgu, byla jsem z ní naprosto nadšená a doufala jsem, že ji ještě navštívím. V tu chvíli to bylo spíše velké přání a já pořádně nevěřila tomu, že by se to opravdu mohlo uskutečnit. Když má ale člověk školu plnou podporujících lidí a dva nadšené učitele v Německu, jde všechno, a tak jsem se v neděli 12. května vydala do Westerburgu, abych tam pomohla s organizací projektového týdne s tématem Evropské unie „Europawoche“ a abych viděla tuto školu v běhu.

celý článek
29.05.2024

Ve středu 25. května se na Francouzský institut v Praze sjeli vítězové krajských kol konverzační soutěže ve francouzštině, aby v republikovém finále navzájem poměřili své jazykové dovednosti ve svých kategoriích. Naše škola měla zástupkyně hned ve třech kategoriích a vedly si výborně! 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.