Hostili jsme francouzské studenty.

Hostili jsme francouzské studenty.

V uplynulém týdnu si nymburští francouzštináři příliš neodpočinuli. Pro některé z nich to byl týden plný zážitků. Začalo to krajským kolem konverzační soutěže ve středu a pokračovalo hned ve čtvrtek příjezdem skupiny francouzských studentů. Pokračovala totiž studentská výměna s Lycée Henri Vincenot v Louhans.

Ve čtvrtek 22.3. po čtvrté vyučovací hodině došlo k očekávanému shledání v učebně 21. Následoval oběd ve školní jídelně a poté si 9 našich francouzštinářů odvedlo své korespondenty domů. K dalšímu setkání došlo v pátek, kdy si našich hostů naplno užili i spolužáci účastníků, tedy 4KA, 4KB, 5QA a 6XA. Francouzi totiž strávili dopoledne ve škole a "studovali" v uvedených třídách. Za odměnu se pak podívali na věž našeho gymnázia a prohlédli si centrum města. Sobota byla v režii hostitelských rodin, které většinou vyrazily na výlet do Prahy. 

V neděli jsme se pak už jen postupně sešli ve vlaku mířícím na Masarykovo nádráží a přesně v 15:30 zazanělo na autobusovém nádraží Praha Florenc poslední au revoir (čti orevuár) a naši francouzští kamarádi odjížděli směr Paříž. Nezbývá než doufat, že se příští rok najde u nás i ve Francii další skupina odvážlivců a akci zopakujeme. Bylo to fajn.

 

Aktuální informace

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou).

Významní absolventi

František Rachlík

Absolvoval v roce 1924.

Narodil se 16. 9. 1904 v Nymburce, zemřel v Praze 13. 2. 1980. Po skončení vojenské služby studoval na pražské Filozofické fakultě Univerzity Karlovy filozofii, dějiny umění a estetiku.

Svět v roce založení školy

Smrt Pissara

12. listopad 1903

Zemřel Camille Pissaro (*10. 7. 1830), francouzský malíř.

Nejčtenější

16.01.2026

Bylo nebylo, 10.1. 2026 jsme vyrazili na poslední lyžák. Tentokrát jsme vyrazili ve složení oktáva A, pár chlapců ze septimy B a profesoři Hrstka a Weissová. S nimi se o naši pohodu staral ještě skvělý instruktor Dušan Kříž a manželé Michalcovi, kteří nám výborně vařili celý týden.

celý článek
11.01.2026

Druhá alumni beseda ve školním roce 2025/2026 se v Městské knihovně Nymburk uskuteční v pátek 23. ledna 2026 od 17.30 hodin. Naším hostem bude tentokrát diplomatka Mgr. Eva Kratochvílová. Beseda má titul: Bezpečnost - společná odpovědnost.

celý článek
09.01.2026

Ve čtvrtek 8.1. zavítala do školy naše absolventka Viktorie Antošová, která se studenty angličtiny a francouzštiny pohovořila o svých zkušenostech spobytem a studiem v zahraničí. 

 

celý článek