Kvinty v Židovském muzeu

Kvinty v Židovském muzeu

Ve středu 20. dubna se studenti kvint za doprovodu paní prof. Grusové, Oupické a pana prof. Kotyzy vydali na tradiční exkurzi do Židovského muzea v Praze. Program byl rozdělen do dvou částí, které každá třída absolvovala samostatně. V prvním bloku nás paní lektorka stručně seznámila s kulturou, zvyky a myšlenkami židovského náboženství, z nichž některé jsme si mohli později prakticky vyzkoušet.

Po menších skupinkách jsme si rozdělili židovské svátky a tradice, každá skupina si své materiály nastudovala a následně je představila ostatním. Moc se nám líbila možnost sehrát scénky s opravdovými židovskými "artefakty". Poté následoval druhý blok, během něhož jsme si za doprovodu naší lektorky prošli Staronovou a Klausovou synagogu a Starý židovský hřbitov. Právě hřbitov většinu z nás zaujal množstvím náhrobků a jejich zasazením do centra hlavního města. Celá exkurze byla zajímavým doplněním toho, co jsme již slyšeli ve škole.

Luisa Anna Hofmanová (5QA)

 

20. dubna krátce po osmé hodině ranní obě kvinty nastoupily do vlaku směr Praha. V Praze jsme za doprovodu našich profesorů úspěšně dorazili do Židovského muzea. Zde jsme se rozdělili na dvě skupiny. Mě společně s mými spolužáky čekal nejprve workshop. Milá paní lektorka nám na úvod představila židovskou kulturu a potom nám rozdala materiály ke skupinové práci. Po nastudování potřebných informací jsme ostatním spolužákům odprezentovali jednotlivé židovské zvyky a tradice. Židovská svatba byla tedy hned o něco zajímavější. Po workshopu následovala prohlídka Starého židovského hřbitova a dvou synagog - Klausové a Staronové, která je stále funkční. Paní průvodkyně vypadala, že ji práce baví, čímž zaručila skvělou kvalitu naší exkurze.

Sofie Fukalová (5QA)

 

Aktuální informace

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Mgr. Lubomír Košťál, Ph.D.

Mgr. Lubomír Košťál, Ph.D., expert v oboru početních neurověd, fyzik, matematik, statistik, vedoucí Oddělení Početních neurověd Fyziologického ústavu AV ČR, v. v. i., laureát prestižní ceny Otto Wichterleho, maturoval na nymburském gymnáziu v roce 1997.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Dreyfus odhalení

6. dubna 1903

Nová odhalení v Dreyfusově procesu: 

Nejčtenější

21.03.2024

Jaké je to být debatním rozhodčím? To si vyzkoušeli členové našeho debatního klubu na krajském kole Debatiády v Děčíně. Pro některé z nich to byla první příležitost rozhodovat soutěžní debaty naostro.

celý článek
26.03.2024

Nymburští debatéři Luisa Anna Hofmanová (7MA), Sofie Fukalová (7MA), Tadeáš Brablc (8OB) a trenér Matěj Piller se poslední víkend před Velikonocemi vydali do České Třebové, kde se zúčastnili posledního turnaje Debatní ligy v této sezóně. Akce se uskutečnila v prostorech Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana.

 

celý článek
13.04.2024

Ve středu 10. dubna jsme ve složení Honza Kopeček (6XB), Anna Hířová, Štěpán Soulek a Mikuláš Vodenka (5QB) brzy ráno vyrazili do Prahy na VŠCHT na krajské kolo chemické olympiády kategorie C.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.