Pedagogická stáž na Collège a Lycée Carnot v Dijonu

Pedagogická stáž na Collège a Lycée Carnot v Dijonu

Gymnázium Nymburk je již čtvrtým rokem zařazeno do projektu „Sections européennes“, Evropské jazykové sekce, podporovaného Francouzským velvyslanectvím v ČR. Podstatou projektu je rozšířená výuka francouzštiny na nižším gymnáziu a následná výuka nejazykového předmětu na vyšším gymnáziu. Francouzská ambasáda podporuje zapojené školy nejen materiálně (zajištěným učebnic a literatury), ale i metodologicky, kdy zprostředkovává a financuje pedagogické stáže pro vyučující.

Ve dnech 25. září až 7. října jsem měla možnost pobývat na naši partnerské škole v Dijonu a účastnit se především hodin dějepisu, abych se co nejblíže seznámila s metodami výuky dějepisu, který od příštího roku začneme vyučovat na naší škole ve francouzštině.

Celá stáž byla ohromným přínosem, nejen jazykovým, což je samozřejmé, ale především metodologickým, protože výuka dějepisu ve Francii je pojata zcela jiným způsobem, než v českém prostředí. Důraz je kladen především na práci a rozbor dokumentů a textů. Během dvou týdnů jsem tedy navštěvovala hodiny dějepisu ve třídách odpovídajícím naší primě, sekundě, tercii a kvartě a seznamovala se s programy a učebnicemi, podle kterých budeme za nedlouho pracovat i my. Ve zbývajícím čase jsem navštívila několik hodin francouzštiny, hodin dějepisu vedených v angličtině a i hodinu angličtiny, abych měla srovnání, jak učí cizí jazyk v zahraničí.

Neméně důležitým přínosem byla možnost diskuze s francouzskými kolegy a srovnání celkového školního systému ve Francii a v ČR. Musím konstatovat, že v řadě věcí se naše systémy sbližují, což je dáno především společnou evropskou školskou politikou. I ve Francii tedy učitelé pracují s žebříčky kompetencí, které by měli studenti získat během studia na jednotlivých stupních škol. A co bylo pro mě zajímavé zjištění, francouzská škola udělala velký pokrok v počítačovém vybavení a postupně například přecházejí na elektronické třídnice a informatizaci celého systému, jako je tomu na naší škole (někdy s podobnými, lehce překvapenými, reakcemi kantorů).

Při závěrečném hodnocení celého pobytu musím vyjádřit jen samá pozitiva, za organizaci, přijetí ve škole i přínos. Ráda bych tímto poděkovala Francouzskému velvyslanectví v ČR za organizaci a finanční zajištění stáže, MŠMT za finanční zajištění dopravy do Francie a nesmím zapomenout poděkovat všem kolegům, kteří mě nahradili po dobu mé nepřítomnosti v hodinách.

Aktuální informace

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1948.

Narodil se 12. 6. 1929 v Bobnicích u Nymburka. Poté studoval na Chemicko-technologické fakultě ČVUT a v létě 1949 odešel do emigrace. 

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Dámská móda

květen 1903

S prvním úsměvem jarního slunce se objevují také jarní toalety, jejichž móda bývá každým rokem proměnlivá. 

Nejčtenější

21.03.2024

Jaké je to být debatním rozhodčím? To si vyzkoušeli členové našeho debatního klubu na krajském kole Debatiády v Děčíně. Pro některé z nich to byla první příležitost rozhodovat soutěžní debaty naostro.

celý článek
26.03.2024

Nymburští debatéři Luisa Anna Hofmanová (7MA), Sofie Fukalová (7MA), Tadeáš Brablc (8OB) a trenér Matěj Piller se poslední víkend před Velikonocemi vydali do České Třebové, kde se zúčastnili posledního turnaje Debatní ligy v této sezóně. Akce se uskutečnila v prostorech Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana.

 

celý článek
13.04.2024

Ve středu 10. dubna jsme ve složení Honza Kopeček (6XB), Anna Hířová, Štěpán Soulek a Mikuláš Vodenka (5QB) brzy ráno vyrazili do Prahy na VŠCHT na krajské kolo chemické olympiády kategorie C.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.