Stáž Erasmus+ ve Francii

Stáž Erasmus+ ve Francii

Díky programu Erasmus+, do kterého se naše škola zapojila, jsem mohl minulý týden strávit v malém východofrancouzském městečku Louhans. Nešlo ani tak o město, jako spíš o tamní Lycée Henri Vincenot, tedy o školu, se kterou již dva roky spolupracujeme, a na které studují i naši dva studenti v rámci programu “Rok v Burgundsku”.

Cílem mého pobytu bylo navštívit hodiny dějepisu, respektive humanitních předmětů a pozorovat výuku (tzv. stínovat francouzského učitele), sdílet s francouzskými kolegy zkušenosti, načerpat inspiraci do hodin naší Evropské jazykové sekce, tj. dějepisu ve FRJ, a v neposlední řadě prohloubit spolupráci obou škol směrem ke studentským výměnám. Jako bonus se k tomu přidala možnost vidět české studenty při jejich studiu a přípravě na maturitu.

Nyní, po skončení lze konstatovat, že stáž beze zbytku dané cíle naplnila. Pozorování francouzských hodin a diskuze s kolegy jsou příjemnou možností pro zamyšlení se nad vlastní prací a dodají nové nápady. Přijetí na škole v Louhans bylo velmi přátelské a potvrdilo, že toto gymnázium je velmi otevřené mezinárodním aktivitám. Díky tomu se podařilo rozplánovat i studentskou výměnu, která umožní nymburským gymnazistům do Louhans vyjet a zkusit si na týden být francouzským studentem.

Velmi příjemná byla i možnost vidět naše septimány Sáru Vandasovou a Jakuba Michala. Jejich zdejší pobyt je skutečně studiem se vším všudy, včetně rozvrhu od osmi do osmnácti hodin nebo náročných dizertací. Učitelé jsou s nimi spokojeni a oba patří mezi bezproblémové studenty.

Velký dík za můj pobyt patří jednak oběma školám, ale i pí. Drahotové a Osifové za administraci celého projektu.

PS Jakého přijetí se dostane českému učiteli na francouzské škole je nejlépe vidět zde http://www.lejsl.com/edition-bresse/2016/10/15/un-professeur-tcheque-en-bresse. Jen co přijedete, udělají s vámi rozhovor do novin:)

 

Aktuální informace

27.05.2024

se konají ve čtvrtek 30. 5. 2024 od 16:00. Schůzka pro rodiče - aula; testy z angličtiny (primy i 1A) a z němčiny (pouze 1A) - učebny v 2. patře.

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Michal Plavec

Michal Plavec (*26. 3. 1973), historik, novinář a kurátor sbírky letectví Národního technického muzea v Praze, odmaturoval na nymburském gymnáziu v roce 1991.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Hayova-Varillova smlouva

18. listopad 1903

Spojené státy a Panama uzavřely Hayovu-Varillovu smlouvu, který zaručila USA všechna práva ke stavbě, provozu a ochraně průplavu.

Nejčtenější

17.05.2024

Studenti Gymnázia Nymburk vás zvou na Nymburský Majáles 2024!

Tak jako každý rok za posledních několik let, i tento rok pořádá Studentský Parlament Gymnázia Nymburk Nymburský Majáles!  Celá akce se odehrává v parku pod Nymburskými hradbami. A to v sobotu 25.5. - od 13:30 do půlnoci. Vstupné ja jako vždy ZDARMA. 

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
06.05.2024

Septimy a 3A absolvovaly v průběhu 2. a 3. května v krásném prostředí Skautského institutu na Staroměstském náměstí zážitkový workshop LIDI TO TAK NENECHAJ pod vedením lektorů.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.