ZOO Praha

19.04.2022
ZOO Praha

Ve dnech 19. a 20. 4. se studenti 2. ročníku a sext zúčastnili exkurze do zoologické zahrady v Praze. Níže si můžete přečíst jak jednotlivé exkurze probíhaly pohledem samotných studentů. 

Dne 19.4. se třída sexta B za doprovodu profesora Barančíka a profesora Hrstky vydala po dlouhé době na exkurzi a jako obvykle touto dobou bya pro sexty zvolena jako cíl Zoologická zahrada v Praze. Po našem příjezdu začala v 9 ráno komentovaná prohlídka na téma Vzácní a jedineční, která pojednávala o rolích zoologických zahrad v ochraně ohrožených druhů, a některé z nich jsme i navštívili, například Lemury kata nebo Tučňáky Humboldtovi. Po skončení komentované prohlídky jsme měli 3 hodiny volný čas na prozkoumávání zbytku ZOO na vlastní pěst a bylo toho skutečně mnoho k vidění. V blízkosti se nachází krásné pavilony, za zmínku stojí Sečuán-pavilon ptáků z podhůří Himaláje nebo Velemlokárium. Kdo si zaplatil za lanovku nebo si dal lehký výšlap do kopce, mohl vidět další části  ZOO, které rozhodně stály za to. Z této části bych vypíchnul hlavně pavilon hrochů nebo Afrika zblízka. Kolem 1. hodiny odpolední se nad námi přehnala malá přeháňka, mnozí z nás jí využili, aby se schovali do některé z místních restaurací a dali si něco k jídlu. Poté se znovu vyjasnilo a mohli jsme si tak doprohlédnout zbytek expozic a pavilonů, které jsme nestihli do té doby projít nebo se vrátit k těm, které se nám nejvíce líbily. Poté už byl čas se sejít u východu a opustit ZOO a my tak můžeme vzpomínat na krásnou a obohacující exkurzi.

 Tadeáš Brablc, 6XB
 
 

Dne 20.4. 2022 se třídy 6XA a 2A vydaly pod vedením prof. Barančíka, pí. prof. Svěcené a pí. prof. Švehlové na exkurzi do Pražské ZOO, největší a nejstarší ZOO v ČR. Studenti se již brzy ráno společně s dozorem setkali na hlavním nádraží v Nymburce a v 7:12 vyjeli vlakem směr Masarykovo nádraží. Po příjezdu do velkoměsta došlo k přesunu tramvají do Prahy-Holešovice, a odtud autobusem s přeplněnou kapacitou a nedostatkem kyslíku až před bránu samotné ZOO.

Autobus bohužel nabral při cestě jisté zpoždění kvůli komplikované dopravě, a tak se obě předem domluvené přednášky musely zkrátit o 15 obohacujících minut. Avšak díky rychlému rozhodování obou žáků sext i druháku netrvalo dlouho, než se všichni rozdělili do dvou skupin a již zmíněné přednášky mohly započít - jedna o etologii (chování zvířat) a druhá o ohrožených druzích. Průvodci během hodiny a čtvrt provedli obě skupiny zvlášť po specifických částech ZOO. Následně byly stanoveny 3 hodiny volného rozchodu. Někteří účastníci zamířili s kručícími žaludky rovnou k nejbližším restauracím, jiní, co se stihli najíst, se rozprchli po areálu, aby objevili jeho krásy a zajímavosti. Mezi ně patří například nespočet pavilonů (pavilon šelem, hrochů, goril, tučňáků,...), mnoho jednotlivých výběhů, pozoruhodných tematicky zaměřených expozic a občerstvení prakticky na každém rohu.

Po uplynutí oněch tří hodin naplněných novým poznáním a informacemi se třídy opět shledaly s profesory u hlavního vchodu do areálu a ve 13:45 odešly na autobusovou zastávku. Na Masarykově nádraží pak došlo ještě ke krátkému, dvacetiminutovému rozchodu při čekání na vlak. Když bylo volno u konce, nasedli znavení sextáni a druháci do vlaku a vyjeli zpět směr Nymburk hlavní nádraží.

 

Ondřej Klíma, 6XA

Zobrazeno: 953x

Aktuální informace

13.09.2022

úterý 4/10 od 17:00 hod:

1PA - č. 7 - přízemí vlevo
1PB - č. 2 - přízemí vlevo
1A - č. 6 - přízemí vlevo

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1942.

Narodil se 8. 11. 1923 v Nymburce, kde také prožil celý život (zemřel 29. 1. 1999).

Anketa

 
Motto školního roku 2022-23
Cornell Woolrich 16 %
Wayne Gretzky 16 %
Milton Berle 9 %
John Schaar 39 %
Napoleon Hill 19 %
Celkový počet hlasů: 237
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Smlouva o Aljašce

20. říjen 1903

Na základě jednání Spojené komise, složené ze zástupců Spojených států a Velké Británie, 

Nejčtenější

12.09.2022

V pátek 2.září se naše třída 1A vydala na adaptační kurz spolu s panem profesorem Machurkou a paní profesorkou Hornovou. Jely s námi také dvě dívky z oktávy, Kateřina a Vanda, které se v průběhu celého kurzu staraly o náš večerní program.

 

celý článek
01.09.2022

Projektu Otevřená věda 2022, pořádaného Akademií věd České republiky, se účastní opět několik studentků a studentek našeho gymmnázia. Často se studenti aktivit souvisejích s projektem účastní i během prázdnin. Luděk Melich ze 3.A dokázal svoji stáž rozpracovat velmi intenzivně v prvním pololetí roku 2022 a podařilo se mu zúčastnit se v červenci s jeho projektem mezinárodní konference ve skotském Edinburghu.

V následujícím článku popsal, jaké téma si v Otevřené vědě zvolil a jaké dojmy z konference si přivezl.

celý článek
01.09.2022

 

 

John Schaar  

Budoucnost není místo kam jdeme, ale které vytváříme.

 

 

 

 

Motto školního roku je v souladu s dlouhodobou vizí školy. Chceme být školou, z níž odcházejí odpovědní mladí lidé připravení po všech stránkách na to, že budoucnost vlastní i budoucnost společnosti je v jejich rukou. Mladí lidé, kteří si jsou vědomi, že bez aktivního přístupu, stálého vzdělávání, odvahy a pevných morálních zásad nebudou schopni budoucnost tvořit a stanou se jen pasivními prvky budoucího světa.

 

Nám učitelům motto opět připomíná, co je naší úlohou v přípravě žáků, které formujeme v jejich nejdůležitějším věku od 11 do 19 let. Připomíná nám naši odpovědnost. Současně nás nepřímo vybízí k využívání všech prostředků a všech možností, abychom v naší vzdělávací práci uspěli. 

 

Žákům motto sděluje, že svou budoucnost mají skutečně ve svých rukou. Čím dříve si to uvědomí, tím dříve budou schopni její podobu ovlivňovat. Vybízí je k aktivitě, k činorodosti, k promýšlení svých činů… Sděluje jim, že bez nasazení a bez vlastního přičinění budoucnost vytvářet nelze.

 

celý článek
 
John Schaar - Budoucnost není místo kam jdeme, ale které vytváříme.