Zprávy z Francie a co nového u francouzštinářů

Zprávy z Francie a co nového u francouzštinářů

Mohlo by se zdát, že jedinou letošní aktivitou francouzštinářů bylo zprovoznění knihovny, ale není to mu tak. Skupina studentů ze 7MA se podílí na mezinárodním dějepisném projektu "Velká válka" s Lycée Charles de Gaulle v Dijonu. Během letošního roku vytváří prezentace osvětlující některé události první světové války z českého pohledu. Ty pak budou doplňovat práce francouzských, anglických a belgických studentů. A jako v předchozích letech máme i své studenty na ročním pobytu ve Francii. Sára Vandasová a Jakub Michal ze 6XA se podělili o své dosavadní zkušenosti a zážitky ze studia v burgundském Louhans, místy v jejich osobitém slohu odrážejícím některé organizační problémy a kulturní odlišnosti, které ale nakonec vždy tvoří část nabytých zkušeností v cizím prostředí. Kromě zmíněných aktivit se připravují tradiční zkoušky DELF a spousta dalších akcí, takže studenti FRJ se letos rozhodně nudit nebudou.

Cher Nymburk,

i letos se našli další dva odvážlivci, kteří sesmolili motivační dopis, prošli přijímacím pohovorem a dostali se do programu „Rok v Burgundsku“. Jediný rozdíl od předešlých let byl ten, že my jsme se místo do Dijonu měli vypravit do města Louhans, které mělo být (dle slov paní koordinátorky ze Středočeského kraje) skoro stejně velké jako Dijon, jen kus od něj. Po rychlém googlování jsme zjistili, že zmíněné město má okolo šest a půl tisíc obyvatel a od Dijonu je 120 kilometrů. Taky jsme se dozvěděli, že místní lyceum bude naší novou partnerskou školou.

No, a týden před plánovaným odjezdem jsme se konečně dozvěděli takové ty nepodstatné detaily, jako třeba kdo je naší hostitelskou rodinou, do jaké půjdeme třídy a tak podobně…

Po příjezdu nám ale málem vypadly oči z důlků – Louhans vlastně nevypadá jako taková vesnice! Krásné staré centrum… je to totiž „město 157 oblouků“…, spousta malých pekáren, kavárniček, McDonald… Což ale není nic ve srovnání s tím, že jsme opravdu na francouzském venkově, protože když jedete okolo místního sídliště, tak není neobvyklé vidět před panelákem pást se koně, a krávy jsou tu prostě všude (podíváte-li se o jakékoliv hodině z okna, venku se vždycky někde bude pást alespoň jedna kráva)!

Češi jsme tu nakonec tři, jiní cizinci tu tento školní rok nejsou. Přes týden jsme na internátu a víkend trávíme v již zmiňovaných hostitelských rodinách, ve kterých se po týdnu ve školní jídelně konečně zase pořádně najíme. (Pamatujete si vaši jídelnu na základní škole? Tak tady je jídlo ještě o něco horší! Naštěstí, jak je ve Francii zvykem, ke každému jídlu je i bageta a sýr, takže hladem přeci jen neumřeme.) Školu jazykově zvládáme bez problémů, rozumíme v podstatě všemu. Jsme ve třídě 1erS, cože je ekvivalent naší sexty/septimy, zaměřen na biologii, chemii a fyziku. Všichni jsou tu vůči nám velmi vstřícní a ochotní. I tak je to tu pro nás ale trochu šok – naprosto všichni Francouzi dávají během všech hodin pozor, něco jako nedonesení domácího úkolu tady neexistuje, vytáhnout mobil taky ne. Když jsme tohle říkali našim francouzským spolužákům, nedokázali pochopit, proč jsme tedy jeli na rok sem k nim. Ale nám se tady, v oblasti kuřat, Veselé krávy, všude přítomných bisous a vína zatím moc líbí!

P.S.: Otázky jako „A co tedy děláte za druhý cizí jazyk, když ne němčinu ani španělštinu?“, „Jak daleko to máte z Československa?“, „Praha… to je ve Španělsku, ne?“, „A je tam u vás vůbec stejné časové pásmo?“ a „Znáš tohle (ptali se už i na věci jako kuře, jahoda, sršeň a další)?“ jsou tu každodenní rutinou.

Jakub Michal a Sára Vandasová (6XA)

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin.

21.04.2024

se konají v pondělí 29/4:

-17:30-18:00 hod
schůzky v učebnách
-18:00-19:30 hod
29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

prof. PhDr. Karel Rýdl, CSc.

Prof. PhDr. Karel Rýdl, CSc. (*1952), znalec dějin pedagogiky a alternativních pedagogických směrů, zabývající se i hodnocením kvality pedagogických procesů, poradce několika ministrů školství, vysokoškolský učitel a akademický pracovník pardubické univerzity na Gymnáziu Nymburk maturoval v roce 1972 ve třídě 4.C.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

První železobetonový most

červenec 1903

V Přerově byl přes řeku Bečvu postaven první železobetonový most v Českých zemích.

Nejčtenější

26.03.2024

Nymburští debatéři Luisa Anna Hofmanová (7MA), Sofie Fukalová (7MA), Tadeáš Brablc (8OB) a trenér Matěj Piller se poslední víkend před Velikonocemi vydali do České Třebové, kde se zúčastnili posledního turnaje Debatní ligy v této sezóně. Akce se uskutečnila v prostorech Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana.

 

celý článek
13.04.2024

Ve středu 10. dubna jsme ve složení Honza Kopeček (6XB), Anna Hířová, Štěpán Soulek a Mikuláš Vodenka (5QB) brzy ráno vyrazili do Prahy na VŠCHT na krajské kolo chemické olympiády kategorie C.

celý článek
10.04.2024

V pondělí 8.4. se konal tradiční florbalový turnaj pro žáky vyššího gymnázia. Celkem dvanáct týmu bylo rozděleno do tří skupin po čtyřech. Tam se utkal každý s každým, do čtvrtfinále postupovalo 8 nejlepších týmů. K vidění bylo velké množství vyrovnaných zápasů, některé týmy příjemně překvapily, jiné naopak nečekaně zklamaly.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.