Ella Malíková

Absolvovala v roce 1946.

Již ve škole projevovala sklon k výtvarnému umění a pracovala pod vedením tehdejšího profesora gymnázia akad. mal. Quido Lexy.

V Praze pak studovala architekturu na VŠUT a Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy – obor výtvarná výchova, deskriptivní geometrie, matematika. Jejími učiteli zde byli nár. umělec Cyril Bouda, akad. mal., Martin Salcman, akad. mal. a nár. umělec Karel Lidický, akad. sochař. Po studiích působila jako profesorka výtvarné výchovy na Gymnáziu v Českém Brodě, Základní škole v Nymburce, Gymnáziu v Poděbradech a od r. 1967 do r. 1983 na Gymnáziu v Nymburce. Celou svoji pedagogickou činnost zaměřila na rozvoj dětského výtvarného talentu. V r. 1962 založila se svým manželem dr. Vladimírem Malíkem výuku výtvarného oboru na tehdejší Lidové škole umění v Nymburce. Řada jejich žáků se stala profesionálními výtvarníky, např. akad. mal. Petr Říha, docent na VŠUMPRUM v Praze, akad. mal. Eva Heřmanská, akad. mal. Jindřich Culek, restaurátor Středočeské galerie v Praze, a další. Ve svém volném čase se zabývá malbou a grafickými technikami.

Mgr. Lubomír Košťál, Ph.D.

Mgr. Lubomír Košťál, Ph.D., expert v oboru početních neurověd, fyzik, matematik, statistik, vedoucí Oddělení Početních neurověd Fyziologického ústavu AV ČR, v. v. i., laureát prestižní ceny Otto Wichterleho, maturoval na nymburském gymnáziu v roce 1997.

17. květen 1903

Američanka Agne Woodová zaběhla v Poughkeepsie (stát New York) 220 yardů za 30,6 s. Byl to první registrovaný světový rekord v běhu žen.