Fyzikové u Vrabce

Fyzikové u Vrabce

Dne 26. září se studenti fyzikálního semináře maturitního ročníku vypravili na exkurzi do nejmenšího jaderného reaktoru v České republice. Na této úžasné cestě je doprovodil pan profesor Eliška.

Školní reaktor VR-1 „Vrabec“, který se nachází na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v pražské Troji, je v Česku naprostým unikátem. Slouží především jako učební pomůcka studentům českých i zahraničních vysokých škol.

Před vstupem do samotné místnosti s reaktorem byli studenti vybaveni žlutými plášti a návleky na boty. Několik vyvolených bylo dokonce po dobu prohlídky vybaveno dozimetrem. Personál reaktoru nás krátce seznámil s bezpečnostním řádem reaktoru a poté již mohla začít samotná prohlídka. Ta byla bohužel ukončena poněkud předčasně. V budově totiž byla nahlášená bomba. A tak jsme sice přišli o posledních pár minut naší prohlídky, ale zato jsme alespoň lépe pochopili zmíněná bezpečnostní opatření.

Vzhledem k tomu, že reaktor stále stojí a my jsme se ve zdraví vrátili, mohu konstatovat, že naše exkurze byla navzdory všem potížím úspěšná a tímto bych chtěla poděkovat panu profesoru Eliškovi za její organizaci.

Martina Petrová, 8OB

Obrázek: Pohled do aktivní zóny reaktoru VR-1 Vrabec (Zdroj: Jreichl.com).

Aktuální informace

30.11.2025

středa 14/1 od 14 do 16 hod

- informační schůzky:

14:15, 14:45, 15:15

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

 

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou)

Významní absolventi

prof. Ing. Dr. Miroslav Kutílek, DrSc.

Prof. Ing. Dr. Miroslav Kutílek, DrSc. (8. 10. 1927-4. 10. 2016), hydropedolog, vysokoškolský pedagog, proděkan Fakulty stavební ČVUT v Praze a příležitostný spisovatel beletrie pod pseudonymem Marek Hofman, maturoval na Reálném gymnáziu v Nymburce v roce 1946.

Svět v roce založení školy

Hayova-Varillova smlouva

18. listopad 1903

Spojené státy a Panama uzavřely Hayovu-Varillovu smlouvu, který zaručila USA všechna práva ke stavbě, provozu a ochraně průplavu.

Nejčtenější

11.11.2025

Víkend 7.–9. listopadu 2025 se nesl v duchu přátelské atmosféry a opravdového pracovního nasazení. Celkem 12 brigádníků se sešlo na chatách RSG v Rokytnici nad Jizerou, aby společně připravili oba objekty na nadcházející dlouhou zimní sezónu.

Během víkendu se podařilo splnit všechny stanovené cíle a úkoly. Na obou chatách nyní září nově nasvícené štíty, které přidávají horským budovám na kráse.

Velké poděkování patří všem účastníkům z řad profesorského sboru i rodičů, kteří svým nasazením a chutí do práce významně přispěli k úspěšnému průběhu celé akce.

Michal Hrstka - správce chat 

celý článek
07.11.2025

Dne 7. listopadu se náš dívčí školní tým vydal do Hostinného na kvalifikační turnaj na Mistrovství České republiky ve volejbale středních škol.

celý článek
05.11.2025

Dne 5. listopadu 2025 se naše studentky zúčastnily krajského kola ve volejbale, které se konalo v Neratovicích. Turnaje se zúčastnilo celkem devět družstev, která byla rozdělena do dvou skupin – jedné čtyřčlenné a jedné pětičlenné. Naše družstvo bylo součástí čtyřčlenné skupiny.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.