Výtvarná exkurze do Veletržního paláce v Praze

Výtvarná exkurze do Veletržního paláce v Praze

Ve čtvrtek 20.6. 2024 se všichni výtvarníci prvního a druhého ročníku zúčastnili výtvarné exkurze do Národní galerie ve Veletržním paláci. Jako doprovod s námi jeli prof. Haníková, Plaňanská, Grusová, Kolbábek. Pro první ročník byla připravena komentovaná prohlídka Umění dlouhého století 1796 – 1918, pro druhý ročník Konec černobílé doby 1939 – 2021.

Sraz byl v Nymburce na nádraží v 7:45, odkud jsme pak vyjeli směr Praha hl. n.. Dále jsme pokračovali linkou C na stanici „Vltavská“. V 10:00 první polovinu z nás čekala samotná prohlídka výstavy.

V galerii jsme měli možnost vidět velké množství děl od různých autorů. Mezi obrazy se tam také nacházely také sochy. K nejznámějším dílům, které jsme viděli, patří jistě dílo Pabla Picassa „Autoportrét“, dále také obraz od Josefa Mánesa „Josefína“. Měli jsme také možnost vidět „Splynutí duší“ a „Chudý kraj“ od Maxe Švabinského, „Oldřich a Božena“ od Františka Ženíška, „Tanec na břehu“ od Edvarda Muncha, od Emila Jana Lauffera dílo „Kriemhildina žaloba“, obraz „Panna“ od Gustáva Klimta, od Karla Purkyně „Podobizna kováře Jecha“, „Vražda v domě“ od Jakuba Schikanedera a mnoho dalších.  U vybraných děl jsme se vždy pozastavili a naše paní průvodkyně nám k nim něco řekla. Uvedla nás do doby, ve které obraz vznikal, přiblížila to, co se na obrazu nacházelo, jeho atmosféru a obohatila nás o různé zajímavosti. Po 90 minutách naše prohlídka skončila a my měli ještě možnost si galerii sami projít.

Pak se náš čas ale nachýlil ke konci a my plní dojmů se vydali na cestu zpátky. Moc mě potěšilo, že díky této exkurzi jsme měli možnost vidět některá díla, o kterých jsme se během roku učili.

Linda Valtrová, 1.A

 

Ve čtvrtek 20.6 2024 jsme se vydali do prahy na exkurzi do Národní galerie ve Veletržním paláci na téma Konec černobílé doby.

Po příchodu do galerie nás přivítala naše průvodkyně, která nás provázela po celou dobu. Její znalosti umění a historie byly velmi obsáhlé a poutavě popisovala, v jakém období bylo dílo vytvořeno a co tím autor chtěl vyjádřit. 

Kromě předválečných obrazů a soch jsme měli i výklad o dílech v období komunismu. V této sekci jsme se zaměřili na několik významných sbírek a autorů, které zahrnovaly jak domácí, tak světová umělecká díla. Povídali jsme si třeba o dílu Ponocný od Josefa Lady nebo o sestrách Válových. Prohlídka skončila krátkou diskusí, kde jsme mohli klást otázky. Bylo inspirující slyšet, jak každý vnímal umělecká díla jinak a jak je návštěva galerie ovlivnila.

Exkurze do Národní galerie byla nejen skvělým způsobem, jak se dozvědět více o umění a historii, ale také příležitostí k osobnímu rozvoji a obohacení našich kulturních obzorů.

Jan Klein, 6XB

Aktuální informace

09.03.2026

pondělí 23. 3. od 17:00 hod:

  • 4A - uč. 7 - přízemí
  • 8OA - uč. 22 - přízemí
  • 8OB - č. 6 - přízemí
16.02.2026

Více informací u ředitelky: peckova@gym-nymburk.cz

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou).

Významní absolventi

PhDr. Marcela Hennlichová, Ph.D.

PhDr. Marcela Hennlichová, Ph.D. (*1988), rozená Šubrtová, historička, specialistka na obecné dějiny novověku a dějiny mezinárodních vztahů, maturovala na nymburském gymnáziu v roce 2008. Nyní akademicky působí na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE v Praze.

Svět v roce založení školy

Přednášky Mánes

28. duben 1903

V Praze se konala první z cyklu přednášek, jež se zabývaly principy tvorby a současnými uměleckými názory. 

Nejčtenější

16.02.2026

Šťastni zpět na kurzu

Po nepříjemné epidemii střevní chřipky jsme se rozjaření z příležitosti pro nové nezapomenutelné zážitky vrátili zpátky do Rokytnice. Zmíněná nákaza se bohužel projevila i na dvou předešlých kurzech, z nichž byl jeden dokonce zrušen. Tak jsme se napjatě obávali stejného rozsudku, ale nám se poštěstilo!

Nikdo z nás se na lyžák nemohl dočkat, neboť máme s krkonošskými horami spjato nespočet jak přátelských, tak sportovních vzpomínek. Nejsme jedinou třídou, pro kterou představoval rok bez tohoto kurzu málem hotová muka.

celý článek
18.02.2026

Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce představuje nové propagační video, které vzniklo jako unikátní studentský projekt. Zapomeňte na strojené záběry - toto je autentická prohlídka školy, kterou pro vás připravili ti, kteří ji znají nejlépe - naši studenti.

celý článek
08.03.2026

Po úspěšných předchozích ročnících vzájemných studentských výměn pokračuje spolupráce s naší partnerskou školou Lycée Henri Vincenot z burgundského Louhans i letos. V týdnu od 1. do 6. března naše gymnázium hostilo skupinu 20 francouzských studentů a 2 jejich učitele.

celý článek