Zeměpisná exkurze - Radobýl v Českém středohoří

Novinka letošního roku – podzimní exkurze maturitního a předmaturitního Zeměpisného semináře – zavedla v pondělí 24. 10. 2016 kroky mladých budoucích geografů na Litoměřicko. Přes nepřízeň počasí a těžký terén všichni účastníci bez újmy na zdraví zdolali neovulkanický vrch Radobýl.

Zeměpisné semináře bývaly až do minulého školního roku jakousi „popelkou“ co se týče mimoškolních exkurzí a výjezdů. Předmětová komise zeměpisu se tento neblahý stav rozhodla letošním rokem počínaje změnit. Manévrovacího prostoru měla ale poměrně málo, protože maturanti obecně musí stihnout všechny výjezdy do Vánoc, v září a (ještě i v) říjnu probíhají geokurzy a listopad je zase pověstným „měsícem chození do školy“. Vyrazili jsme tedy v pondělí před podzimními prázdninami ranním rychlíkem s cílem poučit se něco z geologie, geomorfologie, zeměpisu sídel, průmyslu, historie a cestovního ruchu a rozhlédnout se po naší vlasti z předem vhodně vytipované výšiny. Bohužel, počasí nám příliš nepřálo, už od Všetat byla hustá mlha a vlhko. Z litoměřického městského nádraží jsme vyrazili po cyklostezce do Žalhostic. Následné stoupání po úbočí Radobýlu po mazlavém jílu přineslo několika účastníkům experimentální ověření zemské přitažlivosti, když se různými částmi těla s matičkou zemí důkladně a někteří i opakovaně pocelovali. My učitelé jsme se jen zázrakem nemuseli zkoušce zemské tíže podrobit.

Z bývalého kamenolomu jsme toho moc neviděli, zejména ani jednoho z 90 panem prof. Liptákem slibovaných druhů zde se běžně vyskytujících motýlů. Nedali jsme se ale odradit a pod vedením kolegy tělocvikáře dosáhli i úplného vrcholu a kříže na něm. Otevřel se nám skutečně překrásný rozhled… až k hraně kamenolomu (dál už totiž byla neprostupná mlha). Sestup do města (s výjimkou dalšího rozbahněného úseku hned pod vrcholem opět se zvýšenou gravitací) kolem chátrající vily Pfaffenhof a torza krematoria někdejšího koncentračního tábora, patřícího k nacistické podzemní továrně Richard pod Radobýlem, na zasloužený oběd už byl bez větších obtíží. Do vlaku na Nymburk nás pustili i přes to, že jsme vypadali o dost jinak, než když jsme ráno na témž místě vystupovali. Doma z nás naše matky a manželky asi neměly příliš radost pro množství zaschlého bláta na oblečení a obuvi. Každý účastník ale mohl s uspokojením konstatovat, že si z této exkurze rozhodně alespoň něco odnesl J.

Mgr. Miroslav Soukup

Absolvoval v roce 1954.

Absolvoval Právnickou fakultu Karlovy univerzity v Praze se zvláštní specializací na mezinárodní právo.

James Joyce

2. únor 1903

Irský spisovatel James Joyce (1882-1941) opustil ve dvaceti letech své domovské město Dublin a odešel do Paříže. Jeho hlavním problémem byl nedostatek peněz.