Ekokurz BiS 2024 – putování za poznáním

03.06.2024
Ekokurz BiS 2024 – putování za poznáním

„Jednou sám vidět je lepší než stokrát slyšet.“  ˇPraví jedno japonské přísloví a my na konci vlastního kurzu, můžeme potvrdit, že to pravda jest!

Kurz ekologické výchovy pro studenty biologického semináře započal v pondělí 3. června 2024 a během týdne jsme měli možnost poznávat zajímavá místa na Nymbursku.

Pondělní program probíhal přímo v Nymburce a to v lesoparku Ostrov. Tam na studenty čekala praktická ukázka odchytu a kroužkování ptáků, včetně poutavé ornitologické přednášky studenta Lesnické fakulty v Brně, Jirky Šantavého. Další praktická část prvního dne se věnovala fytocenologii a zoologii. Studenti zjišťovali biodiverzitu či chemické vlastnosti  prostředí. Prakticky měli možnost odchytu bezobratlých a to jak ve vodě tak i na louce.

Úterní program byl věnován návštěvě ZOO Chleby, kde díky komentované prohlídce pana ředitele Ing. Reného Fraňka a jeho manželky, získávali studenti cenné informace nejen o vlastním chovu zvířat v ZOO, ale i o životě v širších a neotřelých souvislostech.

Středa byla ve znamení divokých koní a zubrů. Navštívili jsme přírodní rezervaci v Milovicích, která vznikala na území bývalého vojenského prostoru a první „obyvatelé“ byly vypuštěni v roce 2015. Poutavé vyprávění zakladatele a ředitele rezervace Ing. Dalibora Dostála a pohled na divoké koně, byl pomyslnou třešinkou celé exkurze do těchto míst našeho regionu.

Čtvrtek nám umožnil poznat další zajímavé místo a to Centrum ekologické výchovy Huslík, nedaleko Poděbrad. Zde jsme měli domluvenou praktickou ukázku odchytu a zajímavého povídání o obojživelnících z úst vedoucího zoologa Polabského muzea, RNDr. Martina Šandery. Díky připraveným odchytovým místům, mohli studenti na vlastní oči vidět řadu druhů obojživelníků, ryb i bezobratlých.

Páteční, finálové setkání studentů a učitelů bylo již ve škole, kde proběhlo jednak závěrečné shrnutí a opakování poznatků z celého kurzu, ale také tvorba posterů z jednotlivých lokalit.

Ekokurz 2024 proběhl za krásného a slunečného počasí a byť byly vlastní přípravy v delším časovém období náročné, stejně jako vlastní organizace, veškerá energie se vyplatila a kurz můžeme považovat za přínosný a vydaření!

Na tomto místě děkuji prof. Renatě Bursové za velkou pomoc s celým kurzem a studentům za jejich zájem a prima atmosféru!

Michal Hrstka

 

 

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Milada McGrathová

Milada McGrathová (roz. Vencourová), televizní redaktorka, moderátorka a překladatelka, maturovala v roce 1987 ve třídě 4.B.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Let bratří Wrightů

17. prosinec 1903

Po mnohaletých systematických pokusech se podařilo uskutečnit Orvillu Wrightovi let s motorovým letadlem v trvání dvanácti sekund.

Nejčtenější

25.06.2024

Posádky dračích lodí našeho gymnázia zvítězily v obou kategoriích a díky zisku i celkového vítězství v poháru škol přiváží ZLATÝ HATTRICK.

celý článek
25.06.2024

Letos se hostitelským městem této prestižní soutěže staly ve dnech 21.-23. 6. 2024 Pardubice. Na její realizaci se podílely SPŠ elektrotechnická a VOŠ Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a Pardubickým krajem.

celý článek
27.06.2024

Pod záštitou vzdělávací organizace Agora CE se studenti výtvarné výchovy ze dvou tříd sext stali uličníky. Umělci, kteří jim zprostředkovávali půlroční projekt zaměřený na proměnu veřejného prostoru poblíž školy, byli Tomáš Roček, Filip Novák a za Agoru Tereza Konrádová.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.