Čína – říše mocného draka (multimediální program)

Čína – říše mocného draka (multimediální program)

V pondělí 27. února se studenti nižšího gymnázia (s výjimkou 2SA, která si v tu samou dobu svištěla na krkonošských lyžařských sjezdovkách) vypravili do nymburského kina Sokol na jedinou pravidelnou každoroční plošnou zeměpisnou akci naší školy - multimediální program uváděný v rámci největšího českého vzdělávacího projektu Planeta Země 3000TM.

Více než hodinový pořad sestávající se z videosekvencí a fotografií promítaných třemi dataprojektory a komentovaný živě dvěma moderátory (učitelkou a reportérem, který se přímo účastnil expedice do Číny), připravila obecně prospěšná společnost Planeta Země a technicky zajistila tisková agentura MediaproTM.

Pestrý program zavedl letos všechny diváky do exotické Číny - "říše mocného draka". Mohli tak poznat nejen polohu Číny na mapě světa i v rámci asijského kontinentu, stručnou historii země, politické zřízení, kulturní tradice a životní styl jejích obyvatel a především celou paletu různých přírodních i společenských zajímavostí (namátkou: Velká čínská zeď, panda, Zakázané město a Náměstí nebeského klidu v Pekingu, čínský trh s kulinářskými specialitami, dalajlámův palác Potala v Tibetu, základní tábor horolezců pod nejvyšší horou světa Mt. Everestem, terakotovou armádu, mnichy z kláštera Shao Lin, oslavy čínského nového roku, lov ryb za pomoci cvičených kormoránů a mnoho dalšího). Jednotlivé videofilmy byly uvozeny vždy nějakým starodávným čínským moudrem (např. "Člověk by se měl bát slávy jako prase sádla!").

Pořad podal plastický obraz této velké země, což bylo zapříčiněno především tím, že reportéři z agentury Mediapro Čínu za účelem přípravy pořadu skutečně navštívili a to rovnou formou několikatýdenní expedice. Mnohé čínské rituály a zvyky si na sobě i sami vyzkoušeli. Například ochutnávku čínských specialit prodávaných na trhu. Tradiční poučku, že "Číňan sní všechno, co má čtyři nohy a není to stůl, co létá a není to letadlo, co plave a není to ponorka," potvrdili, když okusili fritované štíry, ještěrky, mořskou hvězdici, červy, psí maso a další roztodivné speciality. Skutečně výborná inspirace pro diváky, kteří po programu podle rozvrhu zamířili do školní jídelny na oběd...

V příštím školním roce se můžeme těšit na další pokračování pořadu, kterého se zúčastníme 18. ledna 2013. Pronikneme do "Tajemného světa Ekvádoru a Galapág".

Aktuální informace

26.03.2025

Beseda s absolventem školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 8. 4. 2025 od 17.30 hodin.

25.03.2025

Oznamujeme, že jsme přes zaručenou komunikaci v DIPSY rozeslali pozvánky na oba termíny těm uchazečům,

Celý článek
14.01.2025

Pro školní rok 2025-2026 hledáme nové učitele těchto aprobací:

  • matematika,
  • fyzika,
  • chemie,
  • informatika

v libovolné kombinaci, případně i jednooborově.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

RNDr. Václav Kašička, CSc.

RNDr. Václav Kašička, CSc. (*1952), fyzikální chemik, mezinárodně uznávaný odborník na problematiku elektromigrace a elektroforézy, vedoucí skupiny Elektromigračních metod na Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, absolvoval nymburské gymnázium roku 1972.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Eduard VII. indickým císařem

1. leden 1903

Poblíž Dillí se shromáždily davy lidí, aby mohly být přítomny chvíli, kdy bude král Velké Británie a Irska Eduard VII. vyhlášen indickým císařem. 

Nejčtenější

06.03.2025

ODKAZY NA VIDEOOBHAJOBY POSTUPUJÍCÍCH NOVĚ VE VÝSLEDKOVÉ TABULCE

V úterý 4. 3. 2025 byla přesně v poledne slavnostně zahájena Školní přehlídka SOČ 2025. První soutěžící začali obhajovat své práce už ve 12:15 před třemi komisemi. Tříčlenným komisím představilo své práce 19 studentů. Měli na to deset minut, pět minut bylo vyhrazeno dotazům komise. Ty měly do druhého dne rozhodnout o těch nejlepších, které pošlou do krajského kola.

DOPLNĚNY FOTKY ZE SLAVNOSTNÍHO VYHLÁŠENÍ

celý článek
26.02.2025

I v letošním školním roce budou nymburští gymnazisté dojíždět na stáže projektu Otevřená věda 2025, dalších skoro dvacet začíná obdobnou spolupráci (nebo už spolupracuje) na jiných odborných pracovištích nebo ve vědeckých laboratořích. Program Otevřená věda vyhlašuje Akademie věd ČR, v. v. i., už po dvacáté. Zájem je veliký, stážistů je letos 240 z celé republiky a v tom jsou započteni i čtyři studenti Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce.

celý článek
10.03.2025

Gymnázium Bohumila Hrabala má dlouhodobě dobré vztahy s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy. Díky nim i letos do výuky právního semináře (SVS) zavítali studentka a student z fakultního projektu Street Law, navíc naši úspěšní absolventi. Projekt se zaměřuje na interaktivní a hravé vzdělávání v oblasti práva, prioritu pro něj představuje tzv. zážitková metoda vzdělávání.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.