Londýn 2017

Londýn 2017

V neděli 26. 2. se u nymburského gymnázia sešlo na téměř 40 studentů především z vyššího gymnázia, aby se společně vydali na několikadenní výlet do Anglie. Celá akce odstartovala kolem 16. hodiny, kdy jsme vyjeli od gymnázia, zanedlouho přibrali zbytek účastníků v Lysé nad Labem a směřovali k hranicím.

Po krátkém občerstvení následoval noční přejezd Německa a ráno již zhruba hodinová cesta trajektem, kterou komplikovalo větrné počasí, s čímž byly spojené lehké nevolnosti některých z nás. Po příjezdu do Anglie nás čekal krátký přejezd do Canterbury, kde jsme navštívili místní katedrálu a absolvovali první oběd po anglicku. Kolem druhé hodiny jsme dorazili do našeho hotelu, kde jsme se rychle ubytovali ve skromných pokojích, následně jsme byli rozřazeni do tří skupin a již v těchto skupinkách jsme se vydali na první obhlídku okolí, konkrétně Hyde Parku. Po procházce jsme měli možnost se dle libosti navečeřet na nedaleké Queensway.

V úterý ráno jsme se společně nasnídali v hotelu a ve skupinách se vydali do víru velkoměsta. Cílem konkrétně naší skupiny byl Buckinghamský palác, kde se nám podařilo spatřit samotnou královnu Alžbětu II. jedoucí z paláce! To bych osobně zařadila mezi nejlepší zážitky celého výletu. Ačkoliv tento zážitek již nemohl být překonán, i zbylý program byl nabitý informacemi a zajímavými místy - Big Ben, Trafalgar Square, jedna z největších zastřešených tržnic Covent Garden či noční pohled na Tower a Tower Bridge. Do hotelu jsme se vraceli stejně jako jsme ho opouštěli - dvoupatrovým autobusem, v němž jsme si samozřejmě nenechali ujít výhled z vrchního podlaží.

Ve středu se naše skupina po výtečné snídani opět sešla na obvyklém místě v obvyklý čas - na rohu před hotelem, odkud jsme vyrazili na metro s cílem dostat se k St. Paul's Cathedral. Po návštěvě této dechberoucí stavby se nikdo nemohl divit princezně Dianě a jejímu přání provdat se právě zde. Přestože z důvodu začátku křesťanských svátků byla katedrála z velké části pro veřejnost uzavřena, zpřístupněná část v nás rozhodně zanechala velký zážitek a obdiv ke krásám jejího umění. Naše cesta pokračovala po Millenium Bridge, místními přezdívaným také jako „The Wobbly Bridge“, k přestavěné továrně na muzeum moderního umění Tate Modern. Muzeum nepotěšilo jen milovníky umění, ale vyhlídka z desátého patra uchvátila každého návštěvníka. Rychlá historická zastávka u Shakespeare's Globe (Shakespearovo divadlo) přes první most postavený přes Temži k Monumentu, připomínající velký londýnský požár, nás zavedla až k Toweru a Tower Bridge. Navzdory pro někoho možná odstrašující části prosklené podlahy mostu, ve výšce 42 metrů nad Temží, si výstavu největších mostů světa nenechal téměř nikdo ze skupiny ujít. Odpoledne bylo zakončeno přemístěním se metrem na Oxford Street, kde jsme měli rozchod. Po dalším dlouhém dnu následoval návrat do hotelu a načerpání sil na poslední den a cestu domů.

Čtvrtek začal opět snídaní a novým rozdělením do skupin podle přání každého jednotlivce. Na výběr jsme měli tři muzea vědy, návrat do Tate a muzeum Madame Tussaud's. I přesto, že již nezbyl čas na London Eye a nebo pro ty, kteří nebyli v Greenwich Park, nenavštívili observatoř a nestoupli si na nultý poledník, myslím, že každému se líbila jejich poslední zastávka v Londýně. Obědem, nákupy na cestu a posledním dobalení věcí jsme se rozloučili s hotelem a vyrazili na cestu do Doveru, abychom stihli trajekt. Plavba trajektem byla mnohem klidnější než při příjezdu do Anglie, i když o něco delší. Dorazili jsme do Francie, a pak hurá směr Nymburk, kam jsme přijeli v pátek kolem druhé hodiny odpolední.

Velký dík patří řidičům autobusu, kteří nás po vyčerpávajících cestách do Anglie a zpět dovezli v bezpečí domů.

Nemůžeme zapomenout ani na paní prof. Vlachovou, prof. Miškovskou, prof. Rosůkovou a pana profesora Otradovského, kteří nám po celý pobyt v Londýně dělali zkušené a velmi znalé průvodce.

Anna Václavková a Tereza Brucknerová, 6XB

Aktuální informace

26.03.2025

Beseda s absolventem školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 8. 4. 2025 od 17.30 hodin.

25.03.2025

Oznamujeme, že jsme přes zaručenou komunikaci v DIPSY rozeslali pozvánky na oba termíny těm uchazečům,

Celý článek
14.01.2025

Pro školní rok 2025-2026 hledáme nové učitele těchto aprobací:

  • matematika,
  • fyzika,
  • chemie,
  • informatika

v libovolné kombinaci, případně i jednooborově.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

doc. Ing. Zdeněk Sobotka, DrSc.

Absolvoval v roce 1945.

Narodil se 13. 3. 1926 v Nymburce. Aktivně působil jako vedoucí vědecký pracovník v oborech teorie pružnosti a plasticity, mechaniky struktur a kontinua, v oborech reologie, bioreologie, vazkopružnosti a biovazkopružnosti i biomechaniky.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Reformy v Makedonii

23. únor 1903

Turecký sultán schválil rakousko-uherský plán reforem v Makedonii.

Nejčtenější

06.03.2025

ODKAZY NA VIDEOOBHAJOBY POSTUPUJÍCÍCH NOVĚ VE VÝSLEDKOVÉ TABULCE

V úterý 4. 3. 2025 byla přesně v poledne slavnostně zahájena Školní přehlídka SOČ 2025. První soutěžící začali obhajovat své práce už ve 12:15 před třemi komisemi. Tříčlenným komisím představilo své práce 19 studentů. Měli na to deset minut, pět minut bylo vyhrazeno dotazům komise. Ty měly do druhého dne rozhodnout o těch nejlepších, které pošlou do krajského kola.

DOPLNĚNY FOTKY ZE SLAVNOSTNÍHO VYHLÁŠENÍ

celý článek
26.02.2025

I v letošním školním roce budou nymburští gymnazisté dojíždět na stáže projektu Otevřená věda 2025, dalších skoro dvacet začíná obdobnou spolupráci (nebo už spolupracuje) na jiných odborných pracovištích nebo ve vědeckých laboratořích. Program Otevřená věda vyhlašuje Akademie věd ČR, v. v. i., už po dvacáté. Zájem je veliký, stážistů je letos 240 z celé republiky a v tom jsou započteni i čtyři studenti Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce.

celý článek
10.03.2025

Gymnázium Bohumila Hrabala má dlouhodobě dobré vztahy s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy. Díky nim i letos do výuky právního semináře (SVS) zavítali studentka a student z fakultního projektu Street Law, navíc naši úspěšní absolventi. Projekt se zaměřuje na interaktivní a hravé vzdělávání v oblasti práva, prioritu pro něj představuje tzv. zážitková metoda vzdělávání.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.