Století strachu - živě

Století strachu - živě

To, co pan Václav Moravec 19. 10. 2016 při besedě na naší škole slíbil, se stalo skutkem a studenti třídy 6XA dopněni o studenty společenskovědních seminářů vyjeli na živé vysílání publicistického pořadu Fokus Václava Moravce

Televizní štáb ČT pod vedením režiséra Mojmíra Kučery slíbil zařídit pro naše studenty autobus, podmínkou však bylo ho zaplnit celý. Tato podmínka se však nestala překážkou, ale naopak výhodou. Místa v autobuse byla rychle zamluvena. A tak téměř padesátka studentů doprovázena pěti pedagogy se vydala 8. 11. v podvečer směr Praha. Pro dané téma Století strachu si štáb nemohl najít lepší místo, protože pořad se natáčel na Žižkově v Národním památníku Vítkov. A jak řekl při generálce pan Moravec: "Tento prostor je tak magický, že se tu budeme kolektivně bát!"

Po příjezdu na Vítkov jsme si celý rozlehlý objekt zahalený do tmy prohlédli zvenku a vešli dovnitř. Tam se nás už ujal štáb. Čas do generálky jsme měli vyplněný prohlídkou interiéru památníku a po 19. hodině jsme zasedli na předem určená místa pro naše gymnázium a začala generálka, při které nás asistent režiséra upozornil na to, jak se chovat při natáčení přímého přenosu.

Přesně ve 20:00 to vypuklo, zazněla znělka pořadu a šest hostů se postupně vystřídalo při debatě.

V první části to byl psychiatr Radkin Honzák, který mluvil o tom, že strach a vztek zná náš mozek už 250 milionů let... a s ním česká herečka Martha Issová o strachu jako takovém i o tom, proč bychom ho neměli ignorovat...

V druhé části debatovali pánové biskup Tomáš Holub o naději a o tom, jak se naděje změnila... a o pozitivní roli strachu a potřebě ho překonat diskutoval Jefim Fištejn.

V poslední části si pan Moravec povídal s psychopatologem Andrejem Drbohlavem o hranicích strachu a rozšiřování prostoru, na kterém se hra se strachem v současnosti hraje... a s Edo Jaganjacem, který jako chirurg operoval v Sarajevu během války v Jugoslávii a teď pracuje v Motole, o válečných hrůzách napsal knihu Sarajevská princezna. Hovořil hlavně na téma bezprostřední strach.

V posledních minutách do debaty vstoupili všichni pozvaní hosté. Pan Moravec konstatoval, že dnes studenti opravdu pozorně poslouchali, protože to bylo hodně silné.

Po ukončení živého vysílání, dal pan Moravec prostor studentům krátce s hosty podebatovat a to byla chvíle, kdy naši dva studenti Jakub s Martinou předali panu Moravcovi dárek, jako poděkování za pozvání do tohoto pořadu. Pan Moravec v průběhu pořadu poznamenal, že se bojí o budoucnost mladé generace, že to nebude mít vůbec snadné. Martina ho však ubezpečila, že jsou připraveni čelit strachu a že se o ně tedy nemusí bát.

Nasedli jsme do autobusu a nechali si hlavou běžet plno témat, o kterých se ten večer debatovalo.

Děkujeme ČT, byl to pro nás všechny zážitek!

 

http://www.ceskatelevize.cz/porady/11054978064-fokus-vaclava-moravce/216411030530008/

Na této adrese je možné zhlédnout pořad ze záznamu.

Foto: Lukáš Kolbaba (8OB)

Zobrazeno: 5283x

Aktuální informace

02.12.2022

Jaroslav Kmenta, absolvent nymburského gymnázia (1987) a čestný občan města Nymburk, představí v úterý 13. 12. 2022 v 17.30 hodin v Kině Sokol svou knihu Ruská mafie. Vstupné 100 Kč

12.10.2022

Dnes 12. 10. 2022 byla zveřejněna Výroční zpráva našeho gymnázia za školní rok 2021-2022.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1919.

Krátce působil jako učitel na Mladoboleslavsku. Kolem r. 1922 byl posluchačem Vojenské akademie v Hranicích.

Anketa

 
Motto školního roku 2022-23
Cornell Woolrich 16 %
Wayne Gretzky 16 %
Milton Berle 9 %
John Schaar 39 %
Napoleon Hill 19 %
Celkový počet hlasů: 237
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Bezdrátová telegrafie

27. květen 1903

AEG a Siemens založily Společnost pro bezdrátovou telegrafii.

Nejčtenější

27.11.2022
Dobrý den všem, 
 
stejně jako v minulých letech organizujeme i letos prodej vánočního cukroví. Zisk opět darujeme na dobrý skutek. Tentokrát to bude Zdenička, kamarádka jedné naší studentky, které věnujeme peníze nejen z prodeje vánočního cukroví, ale také veškerý výdělek z Vánoční akademie, která se bude konat 8. prosince. 
celý článek
09.11.2022

Krajské kolo středoškolského poháru chlapců v basketbalu se odehrálo za účasti pěti týmů v poděbradské sportovní hale. Naše družstvo svými výkony potvrdilo, že patřilo k favoritům turnaje a jednoznačně zvítězilo ve všech čtyřech utkáních a zajistilo si po zásluze 1. místo a postup na republikové finále, které se uskuteční 15. a 16.11. v Ústí nad Labem. Soupeře jsme přehrávali prakticky ve všech herních dovednostech, což se odrazilo i na celkovém skóre 175:37. 

celý článek
09.11.2022

Pišqworky se po třech letech opět vrátily k prezenční formě turnajů. Oblastní kolo pro nymbursko a mladoboleslavsko pořádalo Gymnázium Dr. Pekaře v Mladé Boleslavi. Naše gymnázium reprezentovaly tři týmy Papagáj z 5QA, P******i 2 z 6XB a James Bond na vozíku z 6XA.

 

celý článek
 
John Schaar - Budoucnost není místo kam jdeme, ale které vytváříme.