Krajské kolo Geologické olympiády 2021

Krajské kolo Geologické olympiády 2021

V kategorii A (nižší gymnázium) si nejlépe vedla Veronika Košťálová (3TB), která na nymburském okrese nenašla přemožitele a v kraji se umístila druhá. V celostátním srovnání si po KK udržela 8. - 10. místo v rámci celé ČR. Lepší než primán Filip Kubálek (1PB), byli v našem kraji a v jeho kategorii mimo naši Veroniku už jen dva další soutěžící z jiných škol. Filip na čtvrtém místě v kraji za sebou zanechal úplně všechny další nesporně zkušenější a hlavně starší sekundány, terciány a kvartány. V kategorii B (středoškoláci) dosáhli tři naši nejlepší míst v první desítce (nebo samého začátku té druhé) a protože patřili do 60 % nejlepších soutěžících v celé republice, patří jim zaslouženě čestný titul "úspěšný řešitel". Nejlepší z nich byla Anna Vávrová (6XB) na 5. příčce.

V běžném školním roce probíhá Geologická olympiáda (GeO) tak, že školní a okresní kola jsou online a krajská pak prezenčně v některém z muzeí v každém kraji. Letošní epidemiologická situace způsobila, že i krajské kolo muselo být online, což znamenalo nejen jiné pojetí obávané poznávačky, na druhou stranu ale nebyl z postupu do něj žádný řešitel okresního kola vyřazen. Do KK GeO tedy postoupilo z OK všech našich 13 studentů, z nichž 12 v pondělí 19. dubna 2021 náročný test KK skutečně vyplnilo. Zatímco naši středoškoláci si udržují svá umístění na přibližně stejné uspokojivé úrovni, jako vloni, výrazný a neočekávaný je úspěch Filipa Kubálka a Veroniky Košťálové. Ti jediní nás v soutěži zastupovali v kategorii A (ZŠ). Ani jeden z nich se loni do soutěže nezapojil (Filip na to ještě neměl ani věk), přesto je zřejmé, že přípravě na soutěž v nelehké době distanční výuky dali velmi mnoho. Nejlepší výchozí podmínky pro GeO mají kvartáni a deváťáci, protože se celý rok v biologii věnují neživé přírodě. Přes tuto výhodu oproti naší terciánce a primánovi, se oběma velice dařilo a lze jen očekávat, pokud v příštích ročnících ve svém úsilí nepoleví a do soutěže se opět zapojí, že oba zazáří ještě více (a dokonce se probojují i do republikového kola).

Výsledková listina KK GeO za naši školu je níže. Jen upřesňujeme, že šlo o 28 úloh složených z více částí (některé až z osmi odpovědí) a celkem maximálně 176 bodů. Při nesprávné odpovědi se bod odečetl a za správnou získal soutěžící dva. Všechny informačním systémem automaticky vyhodnocené chyby byly následně ještě ručně překontrolovány geology. Do republikového kola postupují z KK přímo jen vítězové. Ti na druhých místech jsou seřazeni podle získaných bodů a úspěšnější část z nich postupuje rovněž. (Tento postupový klíč platí i v dalších podobných soutěžích. Zajišťuje nejen rovnoměrné geografické zastoupení po krajích, ale také vyvažuje nestejnou úroveň soutěžících kraj od kraje.)

Jméno a příjmení Třída Kategorie Body Pořadí
Košťálová Veronika 3TB A 99 2.
Kubálek Filip 1PB A 71 4.; úspěšný řešitel
kategorie A celostátní průměr: 41,7 bodů, nejvyšší dosažené maximum: 146 bodů
Vávrová Anna 6XB B 93 5.; úspěšná řešitelka
Laš Martin 8OB B 67 9.; úspěšný řešitel
Furgalák Jakub 8OA B 60 11.; úspěšný řešitel
Matůš Kryštof 3A B 41 19.
Haluška Adam 6XB B 40 20.
Hálová Daniela 3A B 28 24.
Jakubal Ondřej 6XB B 27 27.
Colová Markéta 2A B 27 28.
Kozáková Evelína 2A B 23 30.
Pavlíčková Nela 2A B 17 31.
kategorie B celostátní průměr: 69,5 bodů, nejvyšší dosažené maximum: 168 bodů

 

Výsledky KK GeO v celostátním srovnání

GeO je stále ještě poměrně nová soutěž pro začínající geology. Vyhlašuje ji Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity v Brně (Ústav geologických věd) ve spolupráci s Českou geologickou službou, PřF UK v Praze a Asociací muzeí a galerií ČR, z. s. Je to předmětová soutěž ve znalostech z geologických disciplín s cílem napomáhat výuce o neživé přírodě, vyhledávat talentované žáky, systematicky je podporovat a rozvíjet jejich odborný růst. V důsledku je záměrem organizátorů samozřejmě rovněž podnícení či oživení zájmu o studium oboru geologie na vysokých školách. I z kontextu naší školy vyplývá, že zájem o geologickou problematiku se zažehnout podařilo a že pomalu stoupá. To nás velmi těší.

Předmětová komise BIO a ZEM

Zdroj: Webové stránky soutěže

Aktuální informace

07.03.2023

Děkujeme za odevzdání přihlášek ke studiu, přihlášky se sešly v tomto počtu:

  • 4-leté studium - 80
  • 8-leté studium - 197
06.02.2023

Pro školní rok 2023/24 hledáme nové učitele...

Celý článek
17.01.2023

Gymnázium BH zveřejňuje inspekční zprávu z komplexní inspekce, která proběhla na konci prosince 2022 a protokol z inspekce.

12.10.2022

Dnes 12. 10. 2022 byla zveřejněna Výroční zpráva našeho gymnázia za školní rok 2021-2022.

20.09.2022

Gymnázium Bohumila Hrabala je určenou školou ve smyslu vyhlášky MŠMT č.13/2005 Sb. k poskytování jazykové přípravy žákům - cizincům.

seznam pověřených škol

Celý článek

Významní absolventi

Milada McGrathová

Milada McGrathová (roz. Vencourová), televizní redaktorka, moderátorka a překladatelka, maturovala v roce 1987 ve třídě 4.B.

Anketa

 
Motto školního roku 2022-23
Cornell Woolrich 16 %
Wayne Gretzky 16 %
Milton Berle 9 %
John Schaar 39 %
Napoleon Hill 19 %
Celkový počet hlasů: 237
Archiv anket

Svět v roce založení školy

17. květen 1903

Američanka Agne Woodová zaběhla v Poughkeepsie (stát New York) 220 yardů za 30,6 s. Byl to první registrovaný světový rekord v běhu žen.

Nejčtenější

07.03.2023

V úterý 14. 3. 2023 se koná od 11:45 Školní kolo 45. ročníku SOČ. Slavnostní zahájení za přítomnosti vedení města a vedení školy bude v učebně č. 77. Níže se dozvíte, kdo ze soutěžících a na jaké téma práci SOČ psal, jak to bude se zkrácením výuky a co je třeba udělat, pokud se na konkrétní obhajobu chce někdo přijít podívat.

celý článek
24.02.2023

Byť je to již měsíc, co studenti 8OB odstartovali první ples sezóny, není na škodu si tyto hezké a slavnostní momenty připomenout.

V sobotu 28. ledna 2023 vyvrcholily téměř půlroční přípravy na tuto velkolepou akci. Smlouvy, termíny, sponzoři, nástupy, hudba, pozvánky, vstupenky… To všechno se chystá s velkým předstihem a obrovské úsilí a energie se následně vrací ve vlastním programu plesu.

celý článek
06.03.2023

Dobrých zpráv není nikdo dost a je naší milou povinností, sdílet nadšení a hrdost nad výkony našich kamarádů a studentů Gymnázia B. Hrabala v Nymburce!

Sourozenci Kateřina (6XB) a Daniel Mrázkovi (loňský abiturient) jsou juniorskými mistry světa v tancích na ledě. O víkendu 3. – 4. 3. 2023 na šampionátu v Calgary po rytmickém tanci vyhráli i volnou jízdu a porazili korejský pár na celé čáře. Pro české krasobruslení tak získali druhé zlato na juniorském mistrovství světa v historii.

Za všechny učitele i studenty naší školy zasíláme velkou gratulaci a přejeme hodně dalších úspěchů!

celý článek
 
John Schaar - Budoucnost není místo kam jdeme, ale které vytváříme.