Londýn - říjen 2014

16.10.2014
Londýn - říjen 2014

Co mají společného Temže, Tower Bridge, Sherlock Holmes a červené autobusy? Správná odpověď je Londýn, hlavní město Spojeného království a zároveň také cíl výpravy z nymburského gymnázia. Ale začněme pěkně od začátku. Po odjezdu z Nymburka a krátké zastávce v Lysé nad Labem jsme absolvovali noční cestu západní Evropu, abychom nad ránem dorazili do prvního důležitého bodu své cesty, francouzského města Calais, z kterého jezdí vlak, který nás dopravil pod kanálem La Manche až do anglického Folkestonu.

Naší první zastávkou ve Velké Británii bylo městečko Canterbury, ve kterém jsme se poprvé setkali s pravou anglickou kulturou. Po prohlídce místní katedrály jsme se vydali k svému hlavnímu cíli, Londýnu. Po krátké okružní jízdě, jsme uviděli několik památek, jež jsme v následujících dnech navštívili. Po ubytování a krátké pauze na hotelu jsme vyrazili poznávat velkoměsto, tedy zatím jen místní muzea, kterých bylo na výběr mnoho. Večer se nám naskytla jedinečná příležitost setkat se s bývalým studentem našeho gymnázia Michalem Máslíkem, který nás provedl Imperial College London, kde právě studuje. Druhý den jsme viděli Buckinghamský palác, kde jsme zahlédli střídání stráží. Poté, co jsme si nafotili Westminsterský palác a prošli kolem Downing Street, zamířili jsme na Trafalgarské náměstí, kde jsme měli rozchod na jídlo a také prohlídku galerie. Po krátké zastávce na Piccadilly Circus jsme se věnovali nákupům na Oxford Street. Večer jsme zakončili procházkou kolem nasvíceného Toweru a Tower Bridge.

V neděli jsme si zběžně prohlédli velkolepou katedrálu svatého Pavla, přešli jsme Millenium Bridge a vyrazili podél řeky Temže vstříc Toweru. Během rozchodu jsme se mohli rozhodnout, čemu dáme přednost, Toweru nebo Tower Bridge a Monumentu, památníku, který připomíná nechvalně známý požár Londýna. Po návštěvě Královské observatoře v Greenwichi jsme opět zamířili na nákupy a to znovu na Oxford Street či do Stratfordu.

Program posledního dne byl velmi rozmanitý, zatímco někteří se rozhodli zůstat v Hyde Parku, blízko hotelu, jiní vyrazili na London Eye nebo do proslulého muzea Madame Tussaud’s a muzea Sherlocka Holmese na Baker Street.

Tímto však náš výlet skončil a my se museli vrátit zpět domů, všichni jsme se však vrátili plni skvělých zážitků a chuti se jednoho dne do Londýna vrátit.

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Luděk Holub

Absolvoval v roce 1947.

Narodil se r. 1928 v Jihlavě. Po Mnichovu byl nucen z Jihlavy odejít, s rodiči přišel do Poděbrad a v letech 1939-1947 studoval na nymburském gymnáziu, 

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Stávka na dráze

6. dubna 1903

Všeobecná stávka železničářů v Nizozemsku

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.