Zápisník zahraniční zpravodajky - střípky z Nîmes

Zápisník zahraniční zpravodajky - střípky z Nîmes

Asi před dvěma měsíci jsem dostala nabídku, která se neodmítá - jet na tři týdny do příjemného města Nîmes na jihu Francie, procvičit si francouzštinu, použít ji v praxi ve francouzské škole Alphonse Daudeta a setkat se tu se studentkami české sekce.

 

Hned na začátku, po 24 hodinách cesty autobusem, jsem poznala pravý francouzský přístup k věci. I když byla moje návštěva předem důkladně připravena a dohodnuta, překvapení zástupce ředitele z mého příjezdu nešlo přehlédnout. Po několika dotazech typu, co tu chci dělat tři týdny a co je cílem mé cesty, mě zařadil do sportovní třídy, která končí každý den už ve čtyři hodiny a nemá vyučování v sobotu (na rozdíl od většiny ostatních tříd).

Po dvou dnech strávených se mnou ve třídě, moji spolužáci zjistili takové novinky, jako že Česko a Čečensko jsou odlišné státy, že už nějakou dobu se naše republika nejmenuje československá a že se u nás nemluví rusky. A když zjistili, že čeština, stejně jako francouzština, používá latinku byli vyloženě zklamaní.

A co ve škole ?

Už nyní mám za sebou čtyři vyučovací hodiny překládání Zoly a marného snažení pochopit, o čem píše. Už jsem měla ale také jedinečnou příležitost podívat se, jak probíhá ve Francii soudní řízení, na kterém jsme se byli podívat během hodin občanské výchovy. Už mám za sebou také test z angličtiny, kde jsem si zkusila překlad z angličtiny do francouzštiny a překonala jsem touhu při tom použít česko-francouzský slovník. Francouzi se nezapřou ani o přírodních vědách, kde jsme zkoumali anatomii lidského těla - jak jinak, než na žabím stehýnku.

Mám štěstí, že jsem na této škole zrovna teď, že jsem se mohla zúčastnit tradičního karnevalu pořádaného školou. Každý žák si do školy bere masku a v té chodí na hodiny. To, že se bude konat karneval, jsem se dozvěděla až po mém příjezdu, takže svůj kostým jsem nakonec dala dohromady za pomoci holek z české sekce. Obdivuhodné je, že v přestrojení přijdou do školy opravdu téměř všichni, takže jsem mohla na chodbách potkávat jednorožce, vojáky, vlak a hodně dalších nápaditých kostýmů.

Mám docela dost času procházet se po městě, poznávat ho a sledovat veškerá klišé spojována s Francií, jako seniory v bekovkách hrající petanque pod platany. Trochu paradoxní tu však je, že do památek mají studenti vstup zdarma, ale osoby mladší osmnácti let sem mohou jen za doprovodu dospělé osoby. Takže s vrstevníky můžeme vše prohlédnout zvenčí a těšit se, až budeme plnoletí a budeme se moci dostat dovnitř.

Jsem tu už druhý týden a myslím, že učitelům i spolužákům rozumím lépe, než na začátku, a už pomalu začínám chápat i zdejší systém a kulturu. Odlišnosti od života u nás jsou patrné - Francouzi (hlavně ti, žijící zde na jihu) jsou jaksi víc v klidu a to nejen při jídle, ale na to se dá poměrně rychle zvyknout.

Tereza Javůrková, 5QA

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Ing. Jan Eisner

Ing. Jan Eisner (11. 4. 1911-23. 7. 1943), komunista, interbrigadista ve španělské občanské válce, popravený v Osvětimi, maturoval v roce 1929.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Uvěznění Poláků

26. duben 1903

Carské úřady uvěznily ve Varšavě 82 Poláků za účast v národní demonstraci.

Nejčtenější

27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
17.05.2024

Studenti Gymnázia Nymburk vás zvou na Nymburský Majáles 2024!

Tak jako každý rok za posledních několik let, i tento rok pořádá Studentský Parlament Gymnázia Nymburk Nymburský Majáles!  Celá akce se odehrává v parku pod Nymburskými hradbami. A to v sobotu 25.5. - od 13:30 do půlnoci. Vstupné ja jako vždy ZDARMA. 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.