Historie, botanika, sport, sekundy na exkurzi

Historie, botanika, sport, sekundy na exkurzi

Třídy sekunda A a B vyjely ve středu 17. dubna na exkurzi. V doprovodu učitelů biologie, dějepisu a tělocviku. Program exkurze byl tedy hodně pestrý. Slavníkovské hradiště v Libici nad Cidlinou, Libický luh, Památník krále Jiřího z Poděbrad, pěší turistika, ... Více v reportážích samotných účastníků.

Historie

Dne 17. dubna se sekunda A se sekundou B zúčastnily dějepisné exkurze v Libici nad Cidlinou a na poděbradském zámku. Nejdříve jsme museli dojít z nádraží v Libici k malému altánku, kde byly základní informace o Slavníkovském hradišti. Zde jsme se také dozvěděli, co nás čeká a co kde budeme dělat. Potom jsme šli hned k hradišti. Hradiště vzniklo na rozhraní 8.-9.století. Sídlil v něm silný rod Slavníkovců.  Nemělo moc velikou rozlohu. Bylo postaveno z kamenů a opukové zdi, bylo chráněno rychlým proudem Cidliny. Slavníkovci zde byli vyvražděni v roce 995. Z hradiště jsme vyrazili do Poděbrad. Po dlouhé cestě (cca 6km) jsme dorazili k poděbradskému zámku. V expozici jsme se dozvěděli o historii Poděbrad a o králi Jiřím. Jiří pocházel z rodu pánů z Kunštátu. Ti byli v čele kališnického bloku. Jiří byl jako první český král na český trůn zvolen. Chtěl být králem katolíků i kališníků a to ovlivnilo celou jeho vládu. Snažil se udržovat dobré vztahy s oběma stranami. Upevnil moc. A chtěl mírové spojenectví v Evropě. Dost předběhl dobu.

 Biologie

Během pěší túry z Libice do Poděbrad jsme poznávali různé druhy dřevin a bylin a doplňovali informace do pracovních listů. Na konci cesty v Poděbradech pod zámkem na nás čekala poznávačka rostlin, které natrhala paní profesorka cestou, ať už trávy, nebo další byliny a dřeviny, které rostou podél Labe. Třeba lípa, olše, medvědí česnék, svízel a další a další. Ti nejbystřejší získávali plusové body. Po návštěvě expozice v zámku jsme ještě prošli kolonádu, nakoupili oplatky a vyrazili na nádraží.

Považujeme exkurzi za vydařenou. Byla sice zima, ale nezmokli jsme. A celou pěší cestu jsme zachraňovali šneky před zašlápnutím.

Takže zase příště!

 

 

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Ing. František Tuláček

Ing. František Tuláček (7. 8. 1922-26. 10. 2012), pedagog, nestor českého drůbežářství a chovatelství, absolvoval v roce 1941.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Krajinské výstavy

Červen 1903

Na počátku léta byly v Čechách zahájeny tři významné krajinské výstavy, jež měly představit příslušné kraje, jejich zvláštnosti v oblasti hospodářské, kulturní i společenské.

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.