Ekonomická olympiáda

Ekonomická olympiáda

Naši studenti se 29.1.2019 poprvé zúčastnili  krajského kola Ekonomické olympiády v Praze, což je mezinárodní soutěž pro středoškoláky v ekonomii a financích. Sice nepostoupili do celostátního finále, ale David Dvorský 8OB se v krajském kole umístil na 4. čtvrtém místě, Jan Doskočil 6XB na 9. místě, Adam Fišer 3A na 12. místě a na dalších místech zabojovali Martina Šafránková 8OA a Lukáš Krebs 8OB. Blahopřejeme studentům ke krásnému úspěchu  v krajském kole, kde se utkali o tato místa se 69 studenty.

Novotná Dagmar

Dojmy našeho studenta z tohoto dne

Po úspěšném průchodu školním kolem Ekonomické olympiády se několik z nás studentů spolu s profesorkou Novotnou vydalo do pražské VŠFS se záměrem otestovat naše znalosti ekonomie a finančnictví v lítém boji o postup do celorepublikového finále.

Po cestě, která, alespoň v mém případě, byla z většiny strávena posledními dodatečnými přípravami, jsme se ocitli v celkem prostorné vysokoškolské učebně, která se teprve začínala plnit příchozími. Snad jen trochu nervózně jsem přijal nabízené propagační materiály spolu s malou tabulkou čokolády a ochucenou vodou a našel si místo v jedné z přednějších řad. Místnost se postupně plnila až nakonec pojala všech přibližně 110 účastníků krajského kola. Ještě před začátkem programu se daly z úst budoucí elity ekonomické vědy zaslechnout některé výroky, které v člověku poněkud zvyšovaly naděje na postup (“Kámo, já vůbec netušim jak jsem se sem dostal!”), ale i jiné, které snad mohly vést k rozpakům nad vlastní zabedněností.

Zanedlouho už ale na pódium vystoupaly všechny nezbytné osoby a akce mohla začít. Po vřelém, i když rétoricky poněkud slabším, uvítání byli přítomní pedagogové navigováni do vedlejší místnosti, kde pro ně v průběhu testu byl připraven vedlejší program, zatímco nám byly velmi důrazně předneseny všechny náležitosti související s testem. Po 45 minutách těžké mentální dřiny byly naše výtvory posbírány a my se odporoučeli někteří k organizátory poskytnutému občerstvení, jiní na toaletu a ještě další ke svým knihám, telefonům či hudebním přehrávačům.

Následovaly už jen dvě, dohromady asi půlhodinové, přednášky, jedna z kterých se týkala bezpečnosti v moderním bankovnictví a druhá, pojmenovaná Světová ekonomika, která byla víceméně bleskovým shrnutím některých fakt a populárních predikcí současných největších světových ekonomik.

Po důkladném vstřebání informací, zážitků a příležitostně i zbývající svačiny už nastal čas exodu a návratu domů, jejichž detaily nebudu čtenáře obtěžovat.

Závěrem, pokud bych měl celou akci zhodnotit, musím říct, že se celkově jednalo o velmi příjemnou a dobře organizovanou záležitost (a netvrdím tak jen proto, že jsem se díky tomu vyhnul každodenním školním galejím). Doufám tedy, že příští rok budu mít znovu možnost, tentokrát už obohacen o letošní zkušenost, podrobit své znalosti ekonomie zkoušce a ucházet se tak o účast ve finále.

Jan Doskočil 

Source: ekonomická olympiáda
Displayed: 5307x
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.