Muž s rudou hvězdou na setkání projektu Dějepis+

Muž s rudou hvězdou na setkání projektu Dějepis+

V pátek 2.6. proběhlo v Praze závěrečné setkání projektu Dějepis+, do kterého byla naše škola zapojena. Učitelé Helena Hantonová, Monika Flesarová a Pavel Kotyza měli možnost setkat se s vyučujícími z celé republiky, vyslechnout novinky od realizačního týmu D+ a představit regionální lekci s názvem „Muž s rudou hvězdou“, na které se podílel ještě do projektu zapojený kolega Tomáš Barančík, toho času organizující ekokurz.

O co se v projektu jednalo a co přineslo závěrečné setkání? Projekt D+ je řešen NPI a ÚSTR a jeho cílem je inovace výuky dějepisu, primárně moderních dějin, směrem k badatelské výuce. Prostřednictvím zapojených učitelů proběhlo ve školním roce testování některých lekcí z moderních dějin a právě tvorba vlastní lekce s regionální tematikou. Naše skupina si za téma zvolila proměny ulic a míst v Nymburce v období sametové revoluce a název aktivity je odvozen od ikonické fotografie muže odvážejícího přes kamenný most rudou hvězdu na vozíku.

Závěrečné setkání umožnilo seznámit se s ostatními regionálními lekcemi a zároveň tým projektu informoval o dalších plánech. K jejich realizaci snad dojde v dalším školním roce, pokud bude projekt schválen. Výuka dějepisu bude mít tak šanci, slovy organizátorů, přejít do 21. století.

 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.