„Soutěž a Podnikej“ v Praze

„Soutěž a Podnikej“ v Praze

Naši studenti mají zájem o vlastní podnikání! Ve středu 13. prosince 2017 se konalo regionální finále 2. ročníku projektu pro středoškoláky Soutěž a Podnikej. Pro náš region bylo toto finále v Praze 7, konkrétně se vše odehrálo v Prague StartUp Market. Z našeho gymnázia se podařilo dostat před odbornou porotu do regionálního finále této celorepublikové soutěže dokonce 2 projektům. Byl jimi projekt Smart contracts od Martina Báši (8OA) a projekt Mentoring středoškoláků od Martiny Šafránkové (7MA) ve spolupráci s Davidem Dvorským (7MB), který se ze zdravotních důvodů neúčastnil prezentace projektu v Praze. 

Projekt Smart contracts se zabýval praktickým využitím smart contracts (chytrých smluv), které nahrazují normální „papírové“ smlouvy. Fungují na podobném principu jako kryptoměny. Jejich hlavní výhodou je, že jsou v nich pravidla stanovená předem a dokáží sami ověřovat, zdali nedošlo k porušení nebo naopak došlo k naplnění předem stanovených podmínek. Po splnění podmínek se sami provedou. Chytré smlouvy jsou revolucí v právním odvětví.

Projekt Mentoring středoškoláků se zabýval pomocí středoškolákům v jejich seberozvoji. Mentoring je velmi účinný nástroj pro předávání know-how a motivace. Projekt nabízí studentům možnost spojení s různými mentory. Těmi mohou být starší studenti, učitelé nebo jednoduše lidé kteří zkrátka mají chuť se mentorem stát a zároveň mají zkušenosti, kterými by rádi obohatili druhé. Je zde i spolupráce s firmami, ve kterých mají díky této platformě studenti možnost vyzkoušet si například stáž.

Po bezmála čtvrt roku práce na svém podnikatelském záměru, vytvořili každý tzv. Lean Startup. Metodika, která je ideální pro rozjezd podnikání. V tom všem jim pomohli jejich přiřazení mentoři. Martinu Šafránkovou přijel na pražské regionální finále podpořit její mentor, ředitel Nadačního fondu Dar zraku, Martin Buchar. Martina Bášu podpořil a pomáhal mu David Kovalský, který se specializuje na strategické řízení firmy, financí a business development.

Martina Šafránková i Martin Báša se umístili se svými projekty na 4.-7. místě, tudíž nepostoupili do republikového finále, které se bude konat na tomtéž místě 25. ledna 2018. Přesto jim to dalo možnost dalších spoluprací, mnoho zkušeností, příležitostí a další motivaci k tvorbě vlastních projektů. 

Martin Báša, Martina Šafránková

Displayed: 5139x
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.