Francouzský jazykový kurz - den první

V pátek 20. 6. začal pro studenty FRJ z primy A a sekundy A jazykový kurz. Letos se odehrává ve škole. První den navštívili studenti Francouzskou alianci v Pardubicích. Po víkendu je ještě čeká prohlídka Nymburka v roli francouzského turisty nebo videokonference na Skypu. Jak první den viděli sami studenti, se můžete dočíst v následujících článcích, které vznikaly tentokrát přímo během exkurze na iPodech.

Dne 20. června jsme se vydali s panem profesorem Kotyzou na exkurzi do Pardubic. Nejprve jsme se shromáždili před třídou a řekli si nějaké informace, rozdělili se do skupin a dostali tablety (ne léky, ale iPody) Poté jsme vyrazili vlakem do Kolína. Tam jsme asi 10 minut čekali na rychlík, kterým jsme pokračovali až do Pardubic. Po příjezdu jsme se vydali na Francouzskou alianci, kde nás usadili do třídy a řekli nám něco o ní. Psali jsme test a někteří z nás dostali novou šálu, za dobrý výsledek testu. Také nám ukázali knihovnu. Nakonec jsme se vydali na cestu zpět.

Jana Křivánková, Gábina Hladká, Lucka Procházková, Pavel Tlapák

Ce matin nous descendons de l´école. Nous faisons des groupes par 5 personnes. Puis nous prenons un train à Pardubice. A Pardubice nous visitons l’Alliance française et sa médiathèque. Nos groupes et la lectrice de l’Alliance regardons les livres, CD et DVD de la médiathèque. Nous jouons aussi un jeu. C’est super. Après nous retournons à la gare et maintenant nous allons à Nymburk.

Bára Bičáková, Vanesa Jeníková, Kateřina Remešová, Ema Osifová

Il y a Sabina, Betka, Matej et Michal. Nous allons à Pardubice. Nous visitons l’Alliance française. Nous avons une présentation en français sur l’Alliance. Nous parlons français et écoutons un prof français. Nous visitons la bibliothèque. Nous lisons des livres français. Nous retournons à Nymburk.

Dnes jsme vyrazili do Pardubic, abychom navštívili Francouzskou alianci. Jely třídy Sekunda A a Prima A. Přestupovali jsme v Kolíně. Poté, co jsme dorazili do Pardubic, došli jsme do budovy, kde Francouzská aliance sídlí. Uvítala nás paní, která nám později představila fungování Aliance. Ukázala nám prezentaci a šli jsme se podívat do francouzské knihovny, kde jsme četli francouzské knížky. Potom jsme se vrátili  do Nymburka.

Sabina Němcová, Bety Zavadilová, Matěj Zikmunda, Michal Zoubek

Ráno jsme se sešli ve škole společně s francouzštináři z primy A. Utvořili jsme skupiny po čtyřech. Vymysleli jméno skupiny a rozdělili si jednotlivé funkce. Dostali jsme tablety na focení a slovníky a vyrazili do Pardubic. Tam jsme došli na náměstí, kde sídlí instituce Alliance françaiseJ Čekala nás prezentace o jejich škole se sympatickou Clémence. Ptala se nás na různé otázky a poté jsme vyplnili malý kvíz o ceny. Shlédli jsme také jejich knihovnu, která má přes 3 000 knih. Výlet se vydařil, nikdo se neztratil a doufáme, že si ho někdy zopakujeme.

Do Hai Anh, Krystýna Vojtová, Bára Kolářová, Jakub Mlejnek

20. června jsme se my, žáci primy a sekundy, vydali do Pardubic, kam jsme jeli na Francouzskou alianci. Naší cestu jsme začali ve škole, kde jsme se rozdělili do několika skupin a poté jsme vyrazili. Když jsme přijeli do Pardubic, šli jsme na alianci, kde jsme se dozvěděli pár novinek o francouzské kultuře. Dozvěděli jsme se o tom, kde všude se dá domluvit francouzsky nebo o knihovně s francouzskou literaturou.

Aujourd’hui, nous, les étudiants de prima et sekunda, nous allons à Pardubice à l’Alliance française. Notre journée commence à l’école. Nous prenons le train. Nous visitons l’alliance et nous écoutons des informations de la culture française. Après la présentation nous allons aussi à la bibliothèque française.

Lukáš Jančík, Dominik Filip, Anežka Jislová, Marek Antoš

Absolvoval v roce 1950.

Narodil se 12. 5. 1931 v Zábrdovicích u Křince. Obecnou školu navštěvoval od r. 1937 v Křinci.

Lidové divadlo

4. leden 1903

V Praze-Holešovicích zahájilo činnost lidové divadlo Uranie úspěšnou premiérou hry Ladislava Stroupežnického Vojtěch Žák, výtečník.