Malá výstava o velké válce

Malá výstava o velké válce

Tak bychom mohli nazvat výsledek půlroční činnosti skupiny studentů ze septimy A, který je k vidění na chodbě u učebny 38 (FRJ). O co se jedná a jednalo?

Studenti 7MA věnující se již 3. rokem dějepisu ve francouzštině se v prvním pololetí tohoto školního roku podíleli na mezinárodním dějepisném projektu s názvem Velká válka, který organizovalo Lycée Charles de Gaulle v Dijonu a zapojily se do něj i školy z Belgie a Velké Británie.

Cílem tohoto projektu bylo přiblížit pohledy na první světovou válku z různých zemí u příležitosti stoletého výročí tohoto konfliktu. Naši septimáni tak prezentovali pohled český, který je silně ovlivněn vznikem ČSR, jako přímým důsledkem války.

Skupina studentů ve složení Matěj Ballaty, Jana Follerová, Kristýna Havlinová, Veronika Michalčuková, Ester Novotná, Tereza Pěničková, Anna Šenfeldová, Anežka Šichtová a Vendula Václavková představili francouzským studentům celkem čtyři tematické okruhy týkající se českých dějin za první světové války. Jednalo se o 1) České země před první světovou válkou, 2) Československé legie, 3) Vznik ČSR, 4) Poválečný vývoj – první republika.

Studenti se úkolu zhostili úspěšně a kolegové ve Francii jejich práci ocenili. A věříme, že se bude líbit i v Nymburce. Pro případné překlady vystavených prací neváhejte kontaktovat studenty FRJ:)

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Růžena Merunková

Růžena Merunková (*21. 3. 1940), vynikající česká herečka, recitátorka a dabérka, absolvovala v roce 1957.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Začaly vycházet Ľudové noviny

2. leden 1903

V Martině začaly vycházet Ľudové noviny (zprvu třikrát týdně), 

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.