Studijní pobyt v Polsku

15.09.2019
Studijní pobyt v  Polsku

V termínu 15. - 21.9. 2019 jsem se zúčastnil zahraničního studijního pobytu v Polsku v rámci Globálního rozvojového vzdělávání (GRV). Studijní pobyt byl organizován Národním institutem pro další vzdělávání (NIDV), jehož dva zástupci byli našimi průvodci, překladateli a celkově se starali o to, aby celá naše cesta proběhla bez problémů, což se jim podařilo a zato jim patří velké díky. 

Naše skupina byla dále tvořena 12 členy (šlo o učitele, ředitele a zástupce ředitelů z různých typů škol napříč Českou republikou).  Během pěti pracovních dnů jsme absolvovali velmi pestrý program, který se z velké části odehrával ve Varšavě a jeden den probíhal v Krakově. V Krakově jsem absolvovali  tři setkání se zástupci třech různých organizací (FairTrade Poland, Buy Responsibily, Open Plan). Během těchto setkání nám jejich zástupci představili tyto organizace a jejich konkrétní působení v Polsku za účelem GRV včetně konkrétních akcí, které pořádají pro školy a výukových materiálů, které vytvářejí. Ve Varšavě jsme během týdne navštívili také několik organizací, které usilují o implementací GRV do vzdělávání v Polsku. Jednalo se o následující organizace: Education for Democracy, Amnesty International Poland, Center for Citizenship Education. Návštěva zmíněných organizací probíhala v obdobném duchu jako v Krakově. Mimo to jsme měli možnost navštívit Centrum pro rozvoj vzdělávání v Polsku (obdobu NIDV), které spadá pod Ministerstvo školství. Zde jsem měli mimo jiné možnost diskutovat s učiteli a koordinátory GRV.  Dále jsme navštívili dvě školy. Státní střední školu (ekvivalent našeho gymnázia/ lycea), kde jsme měli možnost vidět implementaci GRV do hodiny zeměpisu a soukromou základní školu EduLab, kde nám vybraní studenti a ředitel školy představili projekty, které v rámci GRV realizují a také celou budovu školy. Během pobytu jsme také absolvovali prohlídku muzea Polin, které mapuje historii polských Židů. Po prohlídce následovala diskuze  s lektorkou výukových programů pro školy v tomto muzeu. Během celého týdne jsme měli možnost získat mnoho zajímavých námětů k realizaci témat GRV do výuky. Program, který nám zajistili kolegové z Polska byl velmi zajímavý a výborně připravený.

 

Tomáš Barančík

Zobrazeno: 5218x

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1944.

Narodil se 19. 4. 1925. Vystudoval Fakultu spec. nauk ČVUT v Praze.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Konference v Paříži

3. prosince 1903

Závěrečným zasedáním skončila mezinárodní zdravotnická konference v Paříži. Mj. přijala i společné dohody o opatřeních v boji proti moru, choleře a žluté zimnici.

Nejčtenější

27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
17.05.2024

Studenti Gymnázia Nymburk vás zvou na Nymburský Majáles 2024!

Tak jako každý rok za posledních několik let, i tento rok pořádá Studentský Parlament Gymnázia Nymburk Nymburský Majáles!  Celá akce se odehrává v parku pod Nymburskými hradbami. A to v sobotu 25.5. - od 13:30 do půlnoci. Vstupné ja jako vždy ZDARMA. 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.