Páté místo na turnaji v Hradci Králové

Páté místo na turnaji v Hradci Králové

Úspěšný víkend má za sebou debatní klub na naší škole. Tříčlenný tým ve složení Tadeáš Brablc (8OB), Luisa Anna Hofmanová a Sofie Fukalová (obě 7MA) se totiž o víkendu zúčastnil Prvního turnaje Debatní ligy české divize v Hradci Králové. Debatéři reprezentující naší školu se v konečném pořadí 18 soutěžících týmů umístili na pátém místě. Lepšího výkonu než naši studenti dosáhly pouze týmy reprezentující pražské Mensa gymnázium a Open Gate v Babicích. 

Nymburský tým Le debute vyhrál celkem tři debaty, dvě další prohrál, ale byly to takzvaně málo přesvědčivé prohry. Na soutěžních debatách se rozlišuje přesvědčivá a nepřesvědčivá výhra, z přesvědčivé debaty si tým odnáší tři balloty (hlasy) od rozhodčích, z nepřesvědčivě vyhrané debaty si odnáší pouze dva balloty, jeden připadá soupeři. Rozhodnutí záleží na tom, jestli byla výhra týmu v debatě jednoznačná nebo šlo o těsný výsledek. V celkovém pořadí jsme měli tři výhry a devět ballotů. 

Na turnaji se debatovaly celkem tři teze. Nárůst zakázkové ekonomiky přináší více škody než užitku je tezí, která je na všech turnajích v podzimní části Debatní ligy. Druhou tezi, kterou znali soutěžící s předstihem, měla znění: ČR by měla zavést kvóty na minimální počet žen v Poslanecké sněmovně. Jedna debata byla na nepřipravenou tezi, kterou se debatéři dozví před debatou a mají pouze hodinu čas na přípravu. Nepřipravená teze zněla: Média by neměla do debat zvát popírače klimatické změny.

 

,,Pro Sofii Fukalovou to byl její první debatní turnaj. Své dojmy popisuje na následujících řádcích. Zprvu jsem měla z turnaje jisté obavy, protože jsem v době odjezdu byla součástí debatního klubu ani ne dva týdny. V pátek po škole jsme s Luisou a Tadeášem nasedli na vlak směr Hradec Králové, ale celá cesta se mi zdála býti špatným snem, protože jsem zkrátka neměla dobrý pocit i přes přítomnost dvou dlouholetých a zkušených debatérů. Dojeli jsme do Hradce, shledali jsme se s trenérem Matějem a vydali se do školy, kde nás čekalo zahájení turnaje i první debata, kterou jsme k našemu překvapení nepřesvědčivě vyhráli. Musím říct, že nejistota ze mě poté trochu opadla a zbytek turnaje v sobotu a neděli jsem si vlastně užívala. Bezpochyby jsem se za víkend naučila víc věcí než za tři setkání debatního klubu v učebně č. 21, a konečně jsem viděla, jak takový turnaj vypadá. Poslední den jsme si naposledy úspěšně zadebatovali o kvotách na minimální počet žen v Poslanecké sněmovně a prohlédli si krásy Hradce z vrcholku Bílé věže." 

 

Celkové pořadí a výsledky můžete najít na tomto odkazu. Zájemci o účast na soutěžním debatování nám mohou napsat přes naše sociální sítě. Jsme na Instagramu, Facebooku a všechny důležité odkazy a kontakty jsme umístili na Linktree

Zobrazeno: 1121x

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvovala v roce 1946.

Již ve škole projevovala sklon k výtvarnému umění a pracovala pod vedením tehdejšího profesora gymnázia akad. mal. Quido Lexy.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Zemřel papež

20. července 1903

V Římě zemřel ve věku 93 let na zápal plic papež Lev XIII. 

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.