Beseda s místopředsedou Senátu PČR panem Ing. Tomášem Czerninem

Beseda s místopředsedou Senátu PČR panem Ing. Tomášem Czerninem

V pondělí 3. června naši školu navštívil místopředseda Senátu, senátor za obvod Nymburska a Jičínska Tomáš Czernin. V besedě diskutoval se studenty politologického semináře a Klubu moderní historie o aktuálním dění v Senátu, kampani do eurovoleb, ale i o jeho názoru na Benešovy dekrety nebo jeho začátcích v politice. Postřehy studentů si můžete přečíst níže.

 

Pan Czernin nám pověděl o svých názorech na Benešovy dekrety a sdělil nám svůj kritický pohled na Beneše samotného. Také s námi diskutoval o dalších tématech týkajících se dnešní politické scény, jako je například členství ČR v Evropské unii, zemědělské dotace či kauza bývalého usvědčeného poslance Feriho. Bylo určitě zajímavé poslechnout si názory od takto zkušeného senátora. 

Překvapila mě informace, že Beneš Hitlerovi nabídnul pohraničí a jak špatná byla Benešova zahraniční politika. Je zajímavé, že ho pan Czernin vnímá jako temnou postavu v naší historii. Do besedy by mě to ani nenapadlo, ale vlastně to po některých argumentech dává smysl. I přesto, že s některými názory pana Czernina nesouhlasím, byla beseda zajímavá.

Překvapilo mě, jaké má pan Czernin priority pro státní rozpočet - za nejdůležitější považuje obranu a bezpečnost, poté vzdělávání a na třetím místě má zdravotní péči. Zaujala mě také myšlenka, že dnešní doba je rychlejší i kvůli rychlejšímu šíření informací a jeho zkušenost, že ho často novináři kontaktují jen pár minut poté, co se nějaká informace objeví.

Jakožto studentka sexty, kterou příští rok čeká politologický seminář, mi beseda ujasnila, že výběr semináře byla správná volba. Ukázala mi, jaké témata se na těchto besedách probírají, a pomohla mi s nápady na dotazy na budoucí besedy v rámci semináře. Téma politologie a historie mě velice zajímá, takže se mi líbila kombinace obojích témat ze strany dotazů, ale i plynulé přechody do historie, kterou nám pan Czernin přibížil. Také mě zaujal pohled pana Czernina na budoucnost české politiky, tedy konkrétně koalice SPOLU.


Děkujeme panu Czerninovi za zajímavou  besedu.

 Autorka: Antonie Fraňková (7.MB)

Aktuální informace

25.03.2025

Oznamujeme, že jsme přes zaručenou komunikaci v DIPSY rozeslali pozvánky na oba termíny těm uchazečům,

Celý článek
14.01.2025

Pro školní rok 2025-2026 hledáme nové učitele těchto aprobací:

  • matematika,
  • fyzika,
  • chemie,
  • informatika

v libovolné kombinaci, případně i jednooborově.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1924.

Narodil se 16. 11. 1905. Byl středoškolským profesorem českého a německého jazyka.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

10. květen 1903

Rakouský výnos stanovil, že innsbrucká univerzita zůstane německá. 

Nejčtenější

26.02.2025

I v letošním školním roce budou nymburští gymnazisté dojíždět na stáže projektu Otevřená věda 2025, dalších skoro dvacet začíná obdobnou spolupráci (nebo už spolupracuje) na jiných odborných pracovištích nebo ve vědeckých laboratořích. Program Otevřená věda vyhlašuje Akademie věd ČR, v. v. i., už po dvacáté. Zájem je veliký, stážistů je letos 240 z celé republiky a v tom jsou započteni i čtyři studenti Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce.

celý článek
06.03.2025

ODKAZY NA VIDEOOBHAJOBY POSTUPUJÍCÍCH NOVĚ VE VÝSLEDKOVÉ TABULCE

V úterý 4. 3. 2025 byla přesně v poledne slavnostně zahájena Školní přehlídka SOČ 2025. První soutěžící začali obhajovat své práce už ve 12:15 před třemi komisemi. Tříčlenným komisím představilo své práce 19 studentů. Měli na to deset minut, pět minut bylo vyhrazeno dotazům komise. Ty měly do druhého dne rozhodnout o těch nejlepších, které pošlou do krajského kola.

DOPLNĚNY FOTKY ZE SLAVNOSTNÍHO VYHLÁŠENÍ

celý článek
10.03.2025

Gymnázium Bohumila Hrabala má dlouhodobě dobré vztahy s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy. Díky nim i letos do výuky právního semináře (SVS) zavítali studentka a student z fakultního projektu Street Law, navíc naši úspěšní absolventi. Projekt se zaměřuje na interaktivní a hravé vzdělávání v oblasti práva, prioritu pro něj představuje tzv. zážitková metoda vzdělávání.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.