Návštěva Poslanecké sněmovny

20.04.2022
Návštěva Poslanecké sněmovny

20.4. se třída 6XB vydala do Prahy na exkurzi do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Ráno jsme se prošli po prázdné královské cestě a ještě nám zbyl čas na malý rozchod na Malostranském náměstí. Poté byl čas přemístit se na místo konání, ke dveřím sněmovny. Paní průvodkyně nám nejdříve pustila krátký film o fungování parlamentu v ČR a po bezpečnostní kontrole jsme začali procházet všechny prostory, kam se člověk běžně nedostane.

Prošli jsme se kolem některých poslaneckých kanceláří. V předsálí před jednacím sálem jsme se dokonce setkali s paní poslankyní za Starosty a nezávislé Věrou Kovářovou, která nám dala krátký výklad o tom, jak se řídí schůze, jaká je role předsedů a místopředsedů PS a jak vypadá práce poslance a o aktuálně častých obstrukcích a pravidelných interpelací poslanců na členy vlády. 

Přes další krásné prostory jsme se dostali přímo do jednacího sálu, kde jsme se dozvěděli o zasedacím pořádku, viděli jsme hlasovací zařízení a mohli si udělat symbolickou fotku za řečnickým pultíkem a celý sál, který jsem do té doby znali jen z televize, si prohlédnout hezky zblízka. Poté už byl čas vydat se zpátky před sněmovnu, kde byla exkurze do těchto krásných reprezentativních prostor ukončena.

Tadeáš Brablc, 6XB

Aktuální informace

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Petr Říha, akademický malíř

Absolvoval v roce 1973.

Narodil se 12. 11. 1953 v Nymburce. Poté studoval na VŠUP v Praze – v textilním ateliéru u prof. B. Felcmana.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Smetanovy opery v Národním divadle

12. květen 1903

U příležitosti výročí úmrtí Bedřicha Smetany (†12. 5. 1884) uvedlo Národní divadlo v Praze pod taktovkou Karla Kovařovice cyklus Smetanových oper, jimiž počíná skutečná česká národní opera. 

Nejčtenější

31.05.2024

FOTOGALERIE: FB MĚSTSKÉ KNIHOVNY NBK

Na letošní čtvrtou a zároveň i poslední alumni besedu jsme pozvali absolventku gymnázia z roku 2004. Je jí RNDr. Milada Křížová, meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu, která pracuje i v Redakci počasí České televize. Setkání s ní proběhne v nymburské knihovně ve čtvrtek 6. června 2024 od 17.30 hodin s tématem: Počítání počasí?!

celý článek
28.05.2024

Když jsme v prosinci odjížděli z výměnného pobytu na partnerské škole ve Westerburgu, byla jsem z ní naprosto nadšená a doufala jsem, že ji ještě navštívím. V tu chvíli to bylo spíše velké přání a já pořádně nevěřila tomu, že by se to opravdu mohlo uskutečnit. Když má ale člověk školu plnou podporujících lidí a dva nadšené učitele v Německu, jde všechno, a tak jsem se v neděli 12. května vydala do Westerburgu, abych tam pomohla s organizací projektového týdne s tématem Evropské unie „Europawoche“ a abych viděla tuto školu v běhu.

celý článek
29.05.2024

Ve středu 25. května se na Francouzský institut v Praze sjeli vítězové krajských kol konverzační soutěže ve francouzštině, aby v republikovém finále navzájem poměřili své jazykové dovednosti ve svých kategoriích. Naše škola měla zástupkyně hned ve třech kategoriích a vedly si výborně! 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.