Expedice DofE: první zlatá na naší škole

Expedice DofE: první zlatá na naší škole

V úterý 22. června vyrazila na cestu v první Zlatá expedice DofE na naší škole. Naše šestičlenná skupina (Sába Kadeřábková z 6XB; Terka Holečková, Evča Sloupová a Áďa Drahokoupilová z 7MA a Matěj Novák a Kuba Furgalák z 8OA) stihla za čtyři dny navštívit České Středohoří, Lužické hory, Labské pískovce a dojít až do Českého Švýcarska.

Na cestu jsme vyrazili z České Lípy. I když ještě předchozí den panovaly tropické teploty a byla jasná obloha, nám počasí moc nepřálo a skoro celý den pršelo. Jen po pár kilometrech chůze jsme dorazili k první plánované vyhlídce, na vrch Špičák. K našemu překvapení jsme ale na konci strmé cesty našli jen uzavřenou rozhlednu a špinavou, byť suchou malou místnost. Prvotní zklamání ale vynahradil zbytek cesty naplánované na první den: lesní divadlo u Sloupu v Čechách, stejnojmenný skalní hrad i pohled na něj od rozhledny Na Stráži. K večeru se počasí umoudřilo, a tak jsme si mohli v Novoborském kempu v klidu postavit stany, uvařit večeři a před spaním si zahrát i karty.

Nejdelší úsek cesty jsme si připravili na druhý den, který jsme zahájili výstupem na nejvyšší bod expedice, vrch Klíč. Místo očekávaného výhledu jsme se dočkali neprostupné mlhy, i tak jsme ale nahoře s chutí poobědvali a chvíli si odpočinuli. Krás Lužický hor jsme si ale během středeční cesty užili ještě dost. Zlatým hřebem dne byla Panská skála, známá taky jako Čertovy varhany, která si zahrála i v několika pohádkách.

I přesto, že na nás třetí den dolehla únava po náročné deštivé noci, kdy nám nateklo do stanů, zvládli jsme trasu oproti původnímu plánu o něco prodloužit. Den jsme opět zahájili výstupem. Tentokrát na Zámecký vrch a na něm stojící zříceninu Kamenického hradu. Jak bylo zvykem i v předchozích dnech, výhled sestával pouze z mlhy a několika nejbližších stromů. Odpoledne, když jsme dorazili do národního parku České Švýcarsko, jsme se poprvé dočkali i sluníčka. Večer jsme na Mezní Louce poseděli u ohně a potkali jsme pana Vojtu z Brna, který nám vyprávěl příběhy ze svých pěších cest po všech koutech Evropy. Po několika hodinách vyprávění, kdy se pan Vojta staral, aby nám oheň nevyhasl a my si mohli usušit promoklé boty, jsme se konečně rozloučili a uložili se ke spánku.

Na pátek na nás čekala nejkratší, ale taky nejkrásnější cesta mezi skalami. Naším hlavním cílem byla Pravčická brána, která nás všechny okouzlila. Pak už zbývalo jen sejít do Hřenska a oficiálně naši zlatou expedici ukončit. Moc děkujeme všem členům za hladký průběh a úžasné vzpomínky a paní profesorce Martínkové s panem profesorem Barančíkem za to, že s námi cestu absolvovali.

 
Adéla Drahokoupilová a Eva Sloupová z 7MA

Aktuální informace

19.11.2021

Zveřejňujeme souhrnné výsledky voleb do Školské rady GBHNB.

11.10.2021

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za rok 2020-2021.

27.09.2021

Ředitel školy zveřejnil kánon literatury pro maturitní zkoušku ve školním roce 2021-22.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1942.

Narodil se 6. 9. 1922 v Nymburce a zemřel v r. 1996 v Nymburce. Byl význačným českým tělovýchovným pedagogem.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Milan Hodža

4. červenec 1903

V Pešti začal vycházet Slovenský týždenník pod redakcí Milana Hodži.

Nejčtenější

09.11.2021

O víkendu 5. – 7. 11. 2021 proběhla na našich chatách v Rokytnici, v letošním školním roce již druhá, úklidová brigáda. Na 16 kolegů a kolegyň vyrazilo připravit naše chaty na zimní provoz.  Kromě podstatných oprav a výměny materiálu, chaty prošly generálním úklidem, včetně mytí oken a leštění podlah. Níže si můžete udělat představu o dílčích krocích, které brigáda za 2 dny zvládla.

celý článek
21.11.2021

Druhá letošní alumni beseda, na niž přijal pozvání soudce Nejvyššího správního soudu ČR prof. JUDr. Zdeněk Kühn, Ph.D., LL.M., S.J.D., musela být z důvodů na straně našeho hosta ZRUŠENA. Omlouváme se všem, kteří s ní na středeční večer počítali. Máme alespoň příslib, že se uskuteční v náhradním termínu 27. ledna 2022.

celý článek
06.11.2021

V pátek 5.11. se pro naši školu rozeběhl nový ročník SFL (Středoškolská futsalová liga), který byl v loňském roce z covidových důvodů zrušen. Po poměrně dlouhé pauze jsme si tak mohli zahrát futsal a změřit síly s konkurenčními školami. Los nás poslal do poděbradské skupiny, kde jsme narazili na HŠ Poděbrady, Ekogymnázium Poděbrady a Gymnázium Jiřího z Poděbrad. Ve čtyřčlenné skupině se hrálo systémem každý s každým, první a druhý tým postupoval do 2. kola.

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu