Geologický kurz třídy 6XA

Geologický kurz třídy 6XA

V termínu 9. - 13. října se naše třída 6XA vydala do Rokytnice nad Jizerou na geologický kurz. Jako kantorský doprovod s námi jela paní učitelka Bursová společně s panem učitelem Liptákem. Po dobu jednoho týdne nás čekalo hned několik návštev muzeí, geologických sbírek, hřebenová tůra a na konec také poznávačka a závěrečný test.

Den 1.

Naší první zastávkou se ještě při cestě autobusem staly Bozkovské jeskyně. Navlékli jsme na sebe teplé oblečení, protože jsme byli varováni, že v jeskyních bude pořádná zima, paradoxně nám však bylo větší teplo než venku. Uvnitř jeskyní jsme viděli různé typy krápníků a hlubokou bezejmennou jeskyni, u které nám bylo řečeno, že dostane název po tom, kdo do ní skočí. Naštěstí jsme všichni skromní, takže tuto slávu nikdo z naší třídy získat nechtěl. Nejvíce nás ohromilo podzemní jezírko, které bylo překvapivě ještě studenější než my. Po příjezdu na chatu jsme si vybalili a odměnou nám byly tradičně párky.

Den 2.

V úterý nás čekal výlet do Hornického muzea a štoly v Harrachově. Tam, jak jsme se dozvěděli, se těžil hlavně fluorit a baryt, ale kvůli nerentabilitě se s těžbou přestalo. K vidění ve štole byli také různé těžební stroje. Po prohlídce jsme se vydali pěšky k Mumlavským vodopádům. Ačkoli nám počasí moc nepřálo, naše nadmíru dobrá morálka vše vykompenzovala. Následně jsme ještě přejeli přes hranici s Polskem, kde jsme navštívili vodopád Kamienczyka nad Szklarskou Porebou. Celý den jsme pak zakončili informacemi na další den.

Den 3.

Ve středu přišel na řadu očekávaný celodenní výlet, který doprovázela opět dobrá nálada a především krásné počasí. Ráno jsme opět překročili hranice do Polska. Tentokrát jsme zavítali přímo do Szklárské Poreby. Po prohlídce města jsme navštívili Muzeum Mineralogiczne, kde bylo k vidění kromě nerostů, minerálů a hornin také něco z dob dinosaurů, dále pak například meteority. Následně jsme vyjeli lanovkou na horskou chatu Szrenicu. Odtud jsme se vydali na pochod přes Sněžné jámy, Labskou boudu, kolem Kotle přes Růženčinu zahrádku, až na Dvoračky, kde jsme si za odměnu dali teplé jídlo a zahřáli se. Pak už jsme se jen zničeně dobelhali na chatu, kde jsme si mohli odpočnout a psychicky se připravit na čtvrteční orientační běh.

Den 4.

Po fyzicky náročné středě byl na programu orientační běh. Čtvrteční déšť v kombinaci s během na čas spláchl všechny zbytky dobré nálady a energie, kterou jsme měli. Papírové mapy, které nám měly v orientaci pomoct se v rukou rozpouštěly jako naše úsměvy na tváři, když jsme četli nápovědy k nalezení jednotlivých stanovišť s kontrolami. Nechci zde působit útočně, ale když máte hledat v LESE, jsou vám nápovědy jako například dřevo, nebo smrček docela k ničemu. (Tohle samozřejmě berte s nadsázkou😅) Po vyhlášení běhu, který jsme všichni ve zdraví přežili, jsme si naposledy zopakovali informace na závěrečný test a poznávačku kamenů, kterou jsme psali odpoledne.

Den 5.

V pátek po snídani nás čekalo balení, úklid chaty a následně již hurá domů:) .

 

Chtěla bych poděkovat paní Bursové, panu Liptákovi a svým spolužákům za úžasných pět dní, které věřím, že jsme si celá třída užila. (I přes orientační běh, který se některým sebevrahům z naší třídy líbil😅) Celková akce nás sblížila ještě víc než předtím a téměř pořád panovala dobrá nálada. Děkujeme.

 

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1926.

Narodil se v r. 1908. Byl význačným českým tělovýchovným pedagogem. V letech 1953 byl rektorem nově vzniklého ITVS v Praze.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

První železobetonový most

červenec 1903

V Přerově byl přes řeku Bečvu postaven první železobetonový most v Českých zemích.

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.