PSANÍ s „jeZAVčíkem“ pokračuje

PSANÍ  s „jeZAVčíkem“ pokračuje

Před několika měsíci jsem na školním webu informoval v článku o výuce psaní na klávesnici počítače na Gymnáziu Nymburk intuitivní metodou, podle programu ZAVIAČIČ. Dnes je za námi 6 měsíců nácviku a sluší se podat informaci, co v  tomto volitelném předmětu, určeném pro tercii a kvartu B, studenti a studentky zatím dokázali.

Jak jsme informovali v úvodním článku, pro nejpilnější studenty máme putovního pejska „jeZAVčíka“, který zatím každý měsíc měnil svého „chovatele“. Po Michaele POLÁČKOVÉ a Tereze MUSILOVÉ, získala v listopadu putovní trofej Markéta HORÁKOVÁ z kvarty, v prosinci Eliška POKORNÁ z tercie. V lednu byl nejlepší zatím jediný z chlapců - Dan URBAN z kvarty B. Dlouhodobě je stále zdaleka nejpilnější studentkou Michaela Poláčková z tercie B, které se podařilo postoupit v nácviku na vynikající 37. místo v aktuálním pořadí mezi 13 tisíci zařazenými studenty z celé Evropy. Má rozhodující podíl na postavení naší školy v konkurenci 214 v soutěži zařazených škol nejen z naší republiky, ale také z Německa, Polska, Slovenska, Rakouska, Holandska, Belgie a dalších zemí. V aktuálním pořadí je Gymnázium Nymburk hodnoceno na 28. místě a třída kvarta B dokonce na 26. místě mezi 422 hodnocenými třídami.

Většina studentů už dobře zvládla psaní všech písmen abecedy a zkouší psaní číslic. Vedle prostého nácviku, je součástí výuky nácvik přesnosti a rychlosti psaní, speciálně připravenými texty, opisem z obrazovky a z listu papíru. Velmi oblíbené jsou on-line PÍSMENKOVÉ HRY a speciální „minutovky“, kterými je výuka oživena a rozšířena.

Do konce školního roku zbývá ještě několik měsíců a je proto naděje, že většina studentů nácvik zvládne tak, aby se pro ně stal běžným způsobem psaní textů a trvalým vkladem, kterým se dobře prosadí u konkurzů při hledání zaměstnání. Ti nejlepší mají možnost získat v této disciplíně „státnici", která je bude v konkurenci dalších uchazečů favorizovat.

Přestože máme zkušenosti z výuky převážně pozitivní, přesto zamrzí, že nevyužili nabídnuté možnosti naučit se psát i další studenti našeho gymnázia, kteří organizovanou výuku pravidelně nenavštěvují. Přesto jich několik psaní zkouší a je třeba jejich snahu ocenit. Nejlepší z nich je Martina ŠUKOVÁ z tercie B.

Také zájem zaměstnanců a profesorů školy je daleko za očekáváním. Bohužel licence, která dovoluje dospělým pracovníkům školy zkusit nácvik zdarma, skončí se závěrem tohoto školního roku. Ještě je stále čas využít nabízené možnosti, jak pro studenty, tak i zaměstnance školy.

Oldřich Suchoradský, vyučující psaní na klávesnici počítače

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Akad. mal. Helena Ambrosová

Absolvovala v roce 1952.

Narodila se 31. 8. 1934 v Liptovském Mikuláši. 

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Povstání v Makedonii

2. srpna 1903

Na den sv. Eliáše vypuklo povstání Makedonců proti Turkům. 

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.