Mezinárodní dny Frankofonie

Mezinárodní dny Frankofonie

Aktivní spolupráce naší školy s francouzskou ambasádou, Francouzským institutem v Praze, Francouzskou aliancí v Pardubicích a dalšími frankofonními subjekty nadále pokračuje. V současné době je v plném proudu festival Mezinárodní dny Frankofonie, během kterých mají všichni frankofilové možnost poznat frankofonní kulturu. I naši studenti měli možnost ochutnávky…

V úterý 4. března jsme ve škole přivítali ředitelku Francouzské aliance, která přijela úspěšným studentům předat certifikáty DELF, ale zároveň si pro francouzštináře z kvarty připravila netradiční aktivitu na vypilování francouzské výslovnosti.

Máme také štěstí, že je naše škola zařazena do turné tuniského spisovatele Yame Manaie, který přijede již tento pátek, 21. března. Jelikož je to pro nás vzácná příležitost a dílo Yamen Manaie u nás není zatím příliš známé, setkali se zájemci nejprve se zástupkyní francouzské ambasády paní Florence Saint-Ygnan, která turné zaštiťuje, a ředitelkou edice frankofonní literatury pro školy nakladatelství Didier, paní Myriam Louviot, jež představila osobnost tohoto tuniského spisovatele.

Přečtěte si krátký postřeh Terezy Pěničkové z 5QA:

V pátek 14. března, během třetí a čtvrté vyučovací hodiny, se skupina francouzštinářů z kvarty, kvinty, sexty a septimy zúčastnila přednášky věnované úspěšnému tuniskému spisovateli Yamenu Manaiovi a jeho knize La Marche d’incertitude. Představení se ujaly dvě milé a velmi sympatické dámy zastupující francouzské nakladatelství Didier a francouzskou ambasádu.

Stěžejním tématem celé besedy byla otázka souvislosti osudu a lásky (francouzsky le hazard et l’amour), protože právě na to se Yamen Manai zaměřuje ve své knize. Po krátkém úvodu do spisovatelova života a tvorby jsme si společně přiblížili děj a hlavní postavy a pokoušeli jsme si obhájit své názory, zda se dá životní osud zvrátit a jakou roli v něm hraje láska.

Na závěr jsme si i my sami vyzkoušeli vytvořit krátký text. Na prázdné listy každý z nás napsal větu, jak jinak než s využitím slov osud a láska, a poslal papír dál. Postupně jsme tedy sestavili příběhy a úvahy. Názory každého z nás se lišili a při hlasitém čtení našich výtvorů jsme se někdy opravdu pobavili.

Mě osobně se páteční setkání moc líbilo. Jsem ráda, že jsem se jí mohla zúčastnit a už se opravdu těším, až tento pátek budu moct poznat Yamena Manaie a zeptat se ho, jaký je jeho názor na lásku a osud.

Aktuální informace

06.09.2020

V rámci aktualizace údajů v Bakalářích se množí žádosti rodičů o zaslání ztracených přístupových údajů. Postupujte prosím takto, jiný  postup není z hlediska GDPR možný:

Celý článek
28.08.2020

V sekci "Studenti > Rozvrhy a suplování > Přehled rozvrhů" najdete rozvrhy na nový školní rok.

Významní absolventi

doc. Ing. Zdeněk Sobotka, DrSc.

Absolvoval v roce 1945.

Narodil se 13. 3. 1926 v Nymburce. Aktivně působil jako vedoucí vědecký pracovník v oborech teorie pružnosti a plasticity, mechaniky struktur a kontinua, v oborech reologie, bioreologie, vazkopružnosti a biovazkopružnosti i biomechaniky.

Anketa

 
Vybíráme motto pro školní rok 2020-2021
Sokrates 22 %
Dalajláma 14 %
Konfucius 13 %
Les Brown 31 %
Stephen Hawking 14 %
Matka Tereza 7 %
Celkový počet hlasů: 464
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Dreyfus odhalení

6. dubna 1903

Nová odhalení v Dreyfusově procesu: 

Nejčtenější

08.09.2020

Ve středu 2. 9. dopoledne připravil Studentský parlament na tartanovém hřišti na dvoře školy slavnostní vítání nových studentů ze tříd prima A, prima B a první A.

celý článek
16.09.2020

1PA dnes vyrazila s profesorkami Martínkovou a Krejčíkovou na adaptační kurz do Rokytnice. Po cestě děti navštívily skalní město Prachovské skály a odpoledne se vydaly na výlet s hravým programem.

celý článek
05.09.2020

V roce 2016 získalo naše gymnázium licenci na vytvoření centra pro poskytování Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Mezi první zájemce o absolvování bronzové úrovně patřily Jarča Mrázová a Eliška Prášilová. Tu se jim podařilo získat v roce 2017. V roce 2018 dokončily stříbrnou úroveň a letos na konci srpna splnily poslední krok, který jim scházel pro získání nejvyšší, tedy zlaté úrovně: čtyřdenní dobrodružnou expedici.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!