Ostatní
Bronzová expedice aneb Od středu republiky k ledečskému hradu
Umělci a uličníci v Nymburce
Pod záštitou vzdělávací organizace Agora CE se studenti výtvarné výchovy ze dvou tříd sext stali uličníky. Umělci, kteří jim zprostředkovávali půlroční projekt zaměřený na proměnu veřejného prostoru poblíž školy, byli Tomáš Roček, Filip Novák a za Agoru Tereza Konrádová.
Alumni beseda s meteoroložkou RNDr. Miladou Křížovou
FOTOGALERIE: FB MĚSTSKÉ KNIHOVNY NBK
Na letošní čtvrtou a zároveň i poslední alumni besedu jsme pozvali absolventku gymnázia z roku 2004. Je jí RNDr. Milada Křížová, meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu, která pracuje i v Redakci počasí České televize. Setkání s ní proběhne v nymburské knihovně ve čtvrtek 6. června 2024 od 17.30 hodin s tématem: Počítání počasí?!
Brighton - jazykový pobyt
Od neděle 21. 4. do neděle 28. 4. proběhl jazykový pobyt, kterého se účastnili studenti gymnázia z Tercie A a Kvarty A.
Okresní kolo konverzační soutěže v angličtině
Dne 1.3.2024 pokračovala soutěž konverzace v anglickém jazyce okresním kolem.
Alumni beseda s archeologem Mgr. Pavlem Snítilým
FOTOGALERIE Z BESEDY (Z FB MĚSTSKÉ KNIHOVNY)
Na letošní třetí alumni besedu jsme přizvali absolventa gymnázia z roku 1994. Je jím Mgr. Pavel Snítilý, archeolog a zástupce ředitele Městského muzea v Čelákovicích. V nymburské knihovně ve čtvrtek 29. února 2024 nám od 17.30 hodin popíše mj. moderní archeologické metody v besedě nazvané: Archeologie pod vaším domem?
Kamdu | KudyKampus
V podzimních měsících roku 2023 využilo šest studentů našeho gymnázia možnosti zúčastnit se workshopů v projektu KudyKampus, který se nyní přejmenoval na Kamdu. S inspirátory z oblasti byznysu, neziskovek, umění, vědy nebo médií prošli průpravou v tzv. měkkých dovednostech (soft skills), kterým se středoškolská výuka věnuje jen okrajově. V jarním semestru 2024 workshopy pokračují a mohou se jich zúčastnit i další zájemci. A pro snazší rozhodování, jestli jsou vynaložené peníze v rovnováze s osobním přínosem pro mladého člověka a zameškáním v ten den ve škole, jsme získali od účastníků z naší školy jejich zpětnou vazbu.
20 250 Kč z charitativní sbírky ke Dni válečných veteránů 2023!
V listopadu 2023 se naše škola stala sbírkovým místem, ale studenty z Klubu moderní historie jste mohli potkat i v ulicích našeho města se sbírkovými krabičkami naplněnými vlčími máky. Podařilo se jim celkem vybrat 20 250 Kč.
Otevřená věda - naši stážisté podávají raport na konferenci
DOPLNĚNA FOTOGALERIE
Už uplynul rok od toho, kdy se studenti hlásili do projektu Otevřené vědy a dostali zprávu, že byli vybráni na odborné pracoviště Akademie věd, aby se zapojili do týmu a společně bádali.
V minulém týdnu 22. - 24. 11. 2023 v Praze probíhala Studentská vědecká konference OV 2023 a bylo třeba předvést výsledky daného projektu - jednotlivce nebo týmu - před plným sálem.
Nejlepší práce byly vyhodnoceny a odměněny peněžitou cenou. Z Gymnázia BH v Nymburce se jednalo o druhou cenu pro Jáchyma Vodenku (8OA) s peněžitou odměnou 15 000 korun a třetí cenu pro Barboru Šídovou (7MB) s částkou 10 000 korun.
Děkujeme všem za jejich dobrou práci a reprezentaci mladé generace, která chce tento svět poznávat a posouvat hranice vědění díky možnostem, které se nabízejí a otvírají brány vědeckých ústavů.
Každý rok máme poměrně velkou skupinu účastníků. Letos se konference účastnili s těmito pracemi:
Barbora Šídová (7MB): Experimentální archeologie - testování nástrojů k drcení a mletí, 🎦
Jan - Jakub Vonášek (8OA): Multi Role UAV aircraft design methods,
Jáchym Vodenka (8OA): Interakce rostlin a půdy a její důsledky pro koexistenci druhů,
Veronika Košťálová (6XB): Bioinformatika a její aplikace pro sestavování dosud neznámých genů u ptáků,
Štěpánka Křížová (4A): Vliv endokrinních disruptorů na vývojovou kompetenci savčích oocytů,
Vokáčová Eliška (7MA): Faktory ovlivňující ionosféru středních šířek,
Kovářová Veronika (7MA): Interdisciplinární výzkum pravěkých hrobů a pohřebišť - aktuální trendy,
Vávrová Anna - naše loňská maturantka: Konstrukce laditelných zdrojů bílého světla.
Prváci se na workshopu seznámili s debatou
Se základy debatování se seznámili žáci třídy 1A na workshopu Debata letem světem od Asociace debatních klubů. Ten proběhl minulé pondělí 23. října pod vedením Martina Novotného a Matěje Pillera, kteří jsou absolventi naší školy. Oba jsou zároveň trenéry debatního klubu na naší škole.
Cesta do hlubin studia chemie
Ve čtvrtek 26.10.2023 jsme se společně s paní profesorkou Švehlovou vydaly na Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy. V sekci chemie nás čekal dvoudenní intenzivní program "Cesta do hlubin studia chemie", který měl za cíl prohloubit naše znalosti v různých oblastech této vědy. V rámci akce jsme byly rozdělené na učitele a studenty, každá skupina měla paralelně vlastní přednášky a praktika.
Úspěchy absolventek školy 2023 v soutěži Jak na maturitní práci
V soutěži Jak na maturitní práci 2023, kterou vyhlásily Studentské firmy, s.r.o. uspěly dvě absolventky naší školy ve školním roce 2022/2023: Kristýna Prokešová a Justýna Andrlová (obě z loňské 8OB). Kristýna za svou práci s tématem: Židovství a holocaust očima druhé generace přeživších získala speciální ocenění. Justýnina maturitní práce na téma Informovanost studentů o různých metodách antikoncepce byla oceněna na sdíleném druhém místě v rámci ČR.
LiStOVáNí: Straka v říši entropie
Projekt LiStOVáNí představuje zajímavé knihy, jež jsou před diváky interpretovány v podobě scénického čtení. Jde o divadelní vystoupení s rekvizitami, kostýmy i hudbou. Tentokrát se jednalo o představení Straka v říši entropie, které 6. října zhlédli žáci nižšího gymnázia. Příběhy byly převzaté ze souboru humorných fyzikálních bajek od Markéty Baňkové, jež si získaly čtenáře všech věkových kategorií. Proč se hroch udrží na vodní hladině? Kdo všechno chce být ideálem krásy? Proč nemá smysl bojovat proti nepořádku? A jaká kouzla umí láhev limonády? Tak zněla čtveřice palčivých otázek, jimž se věnovalo páteční představení.
Exkurze Londýn 2023
Je to již nějaký pátek, co jsme se vrátili z Velké Británie s hromadou nových zkušeností a super gastronomických zážitků. To však předbíhám, neboť se musíme nejprve vrátit na start!
Badatelský klub opět u nás na škole
Je tady nová informace o badatelském klubu - letos jsme se už třikrát setkali a po každé jsme vyráběli, zkoušeli ověřovat svoje předpoklady průběhu experimentu, připravili si pokusy navzájem.
Někteří žáci navštěvují Badatelský klub už třetím rokem, od jeho vzniku. Letos se schází 13 žáků pod vedením Kláry Fraňkové a Radky Mlázovské.
Chcete vidět, co se dá zažít v úterý 7. a 8. hodinu? Pak koukněte na obrazovou přílohu!
Vánoční volejbalový turnaj 2022
V pondělí 19. prosince se opět konal tradiční „Vánoční volejbalový turnaj“, kterého se účastní smíšená družstva studentek a studentů vyššího gymnázia. Turnaj odehrálo 12 družstev ze všech tříd.
Maturanti na stážích projektu ZkusTo! 2022
Letos podruhé se v říjnu mohli naši maturanti přihlásit na některou ze stáží projektu ZkusTo!, který vymyslela a jako zapsaný spolek nyní i provozuje MUDr. Kateřina Žemličková, nadšená zubní lékařka z nedalekých Čelákovic. Díky týmu specialistů - nadšenců si naši studenti mohli na pár hodin vyzkoušet, co reálně obnáší ta nebo ona profese. Vyzkoušení práce v běžném provozu a přímo na klientech daného zařízení či firmy proběhlo ještě před okamžikem volby skladby maturitních předmětů a také před podáním přihlášek na vysoké školy. Kdyby nic víc, tento projekt dokáže eliminovat špatná kariérní rozhodnutí absolventů středních škol gymnaziálního typu.
DOTKNI SE VESMÍRU
Zájemci z řad studentů měli letos jedinečnou možnost zapojit se do Projektu "Dotkni se vesmíru". Tento projekt umožní každému z celkem 45 týmů školáků a studentů vypustit svůj vlastní stratosférický balón k hranicím vesmíru a pořídit unikátní fotografie zakřivení Země z výšky 30 kilometrů, zjistit základní vlastnosti atmosféry získáním aktuálních dat z měřících čidel, které byly součástí sondy připojené k balónu. Studenti tak docílili toho, že se vědecký projekt, pokusy, experimenty a bádání staly přirozenou součástí školního života.
A jak samotné vypouštění a dramatické pátrání po dopadlé sondě probíhalo? O to už se s vámi podělí samotní studenti...
Žáci žákům v badatelském klubu
V letošním roce se rozběhl Badatelský kroužek s fyzikálním zaměřením pro žáky NG pod vedením profesorky Kláry Fraňkové a Radky Mlázovské.
Student oktávy Ondřej Luňáček připravil pro mladší spolužáky navštěvující klub odpoledne s roboty MIndsorms.
A právě dnes připravovala Adéla Syrovátková ze třídy 3A společně se členy klubu dopoledne s pokusy pro kvarty. A tak připravují zajíjmavé hodiny mladší pro starší studenty i naopak.
Kurz českého jazyka pro Ukrajince / Курс чеської мови для українців
Dne 30. 5. 2022 zahajuje ve škole kurz českého jazyka pro ukrajinské uprchlíky. Kurz zahrnuje 12 lekcí v délce 1,5 hodiny a je určen pro začátečníky s nulovou či minimální znalostí češtiny. Výuka bude probíhat vždy v pondělí, v úterý a ve středu v době od 12:30 do 14:00 hod.
Přihlášky je třeba doručit do čtvrtka 26. 5. 2022. Kapacita kurzu je omezena.
---
30. 05. 2022 Гімназія розпочинає курс чеської мови для українців, які отримали тимчасовий захист у Чеській Республіці. Курс включає в себе 12 уроків по 1,5 години і призначений для початківців з нульовим або мінімальним знанням чеської мови. Заняття відбуватимуться щопонеділка, щовівторка та щосереди з 12:30 до 14:00.
Заявки необхідно подати до четверга 26.05.2022. Можливості курсу обмежені.
Formule v Nymburce
Jistě to zní neuvěřitelně, ale je to tak. Navštívil nás náš absolvent Lukáš Kolbaba se svými kamarády a spolupracovníky, aby studentům matematického a fyzikálního semináře v maturitním a předmaturitním ročníku představili vysokou školu, na které studují a hlavně projekt, na kterém mají možnost se podílet.
Setkání pojali jako motivaci maturantů jít studovat technické obory.
Dobročinné Vánoce 2021
Tradiční prodej výrobků žáků z hodin výtvarné výchovy se v letošním roce nemohl konat v rámci vánoční akademie v divadle, proto byl poprvé uspořádán v prostorech kolem školy. Ve středu 8. 12. 2021 za mrazivého počasí, naštěstí s možností zahřát se teplým čajem či džusem, tak žáci své výrobky nabízeli před školou a utržili významnou částku v celkové výši 25 574,- Kč.
Maturanti na stážích projektu ZkusTo! 2021
DO ČLÁNKU DODATEČNĚ PŘIDÁNA ZPĚTNÁ VAZBA STÁŽISTŮ A STATISTIKA STÁŽÍ
Poprvé se v letošním roce mohli naši maturanti přihlásit na některou ze stáží projektu ZkusTo! čelákovické stomatoložky MUDr. Kateřiny Žemličkové. Díky týmu specialistů - nadšenců si i naši studenti mohli na pár hodin vyzkoušet, co reálně obnáší ta nebo ona profese. Vyzkoušení práce v běžném provozu a přímo na klientech daného zařízení či firmy proběhlo ještě před okamžikem volby skladby maturitních předmětů a také před podáním přihlášek na vysoké školy.
Divadelní představení Kytice
Terciáni zhlédli v královéhradeckém Klicperově divadle jevištní podobu sbírky balad Kytice.
Světluška
Studenti naší školy se v září již tradičně zapojují do charitativní sbírky Nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška.
Reprezentovali ČR
V sobotu 6.2. a v neděli 7.2. reprezentovala Českou republiku sourozenecká dvojice Kateřina a Daniel Mrázkovi na juniorských mezinárodních závodech „Egna Dance Trophy 2021“ v italském městě Egna.
Stříbrná expedice na Šumavě
V pondělí 14. září se po dvoutýdenní nucené pauze znovu otevřela škola. My jsme se ale místo do lavic vydaly na již několikrát odloženou stříbrnou expedici. V časných ranních hodinách naše výprava zamířila směr Šumava. Po dlouhých pěti hodinách ve vlaku jsme dorazily do Perneku na Šumavě, kde na nás čekali profesoři Poprová a Eliška, s nimiž jsme oficiálně expedici zahájili.
Veslařský úspěch Bětky Zavadilové z 8OA
V době, kdy dobrých zpráv je pomálu, můžeme s radostí informovat, že naše studentka z oktávy A Bětka Zavadilová uspěla minulý víkend na na Mistrovství Evropy veslařů do 19 let v Bělehradě.
Stříbrna expedice krajinou žravých komárů
Byl již červen, když jsme začali jednat o termínu naší expedice, ten jsme našli v celku rychle, a tak nám zbývalo naplánovat vše ostatní. Do teď se pozastavuji nad tím, jak jsme to dokázali, ale ještě ten den jsme měli trasu, dopravu, funkce i jídelníček.
Naše expedice
V holčičí pětičlenné skupince jsme se sešly v Nymburce na nádraží. Autobusem jsme dojely do Loučeně, kde naše výprava začala. Po projití bludišť a zámecké zahrady jsme se vydaly směr Tuchom, což byl náš cíl.
Discgolfové setkání v Cholticích
Po více než dvou měsících, kdy nám všem čínský virus ukázal, jak se mohou ze dne na den změnit naše životy, se skupina kantorů včetně Pavla Procházky zúčastnila prvních discgolfových kroků na velmi pěkném hřišti v choltickém zámeckém parku. Naším průvodcem a lektorem byl výkonnostní hráč místního klubu Filip Carlan, který nám ukázal základní techniku hodů, vysvětlil pravidla hry, půjčil disky a ukázal, jak přesně se dá diskem hodit i na velmi dlouhou vzdálenost. Následoval jednokolový turnaj na devítijamkovém hřišti zakončený na zahrádce místní zámecké restaurace, kde mohla dvanáctka účastníků nejen zhodnotit své výkony, ale hlavně po dlouhé době překonat bariéru online setkávání a být k sobě zase, tak nějak normálně blízko.
Škomam 2020
Ve dnech 27.-29. ledna 2020 se skupina 9 studentů našeho gymnázia v doprovodu prof. Krejčíkové a prof. Kolbabové vypravila na VŠB-TU v Ostravě na akci “Škola matematického modelování“, neboli zkráceně ŠKOMAM.
Poslední den s Edisony
Pátek byl poslední oficiální den projektu Edison na naší škole. Přednášky probíhaly opět 2.-3. hodinu a 4.-5. hodinu. Hostitelé své Edisony ještě jednu vzali po okolí, tentokrát do ZOO v Chlebech.
Global Village
Od druhé do šesté vyučovací hodiny probíhala global village, kde se všichni žáci gymnázia mohli obrátit s dotazy na všechny Edisony. Každý měl svůj stánek buď v aule nebo tělocvičně. U stánků jsme měli možnost nejen ochutnat gastronomické lahůdky z jejich země, ale vidět například také národní oděvy. Odpolední program probíhal podle ubytovatelů.
Druhý den s Edisony
Po nabitém uvítacím ceremoniálu bylo potřeba trochu zvolnit, a tak se v úterý 8.10. konaly pouze přednášky. Edisoni přednášeli opět dvakrát dvě hodiny, tentokrát začli už druhou vyučovací hodinu. Po obědě v jídelně se svými hostiteli navšívili nymburský pivovar.
Projekt EDISON je tu
V týdnu od 7.10. do 11.10. se k nám po spoustě kladných ohlasů z minulých ročníků vrací projekt EDISON. Název projektu – EDISON – vznikl jako zkratka šesti anglických slov: Education, Drive, Internacionality, Students, Opportunity, Network.
Veslařské úspěchy Bětky Zavadilové ze 7MA
Alžběta Zavadilová ze 7MA patří mezi studenty, kteří spolu se studiem zvládají i sportovní aktivity, k čemuž jim škola pomáhá tzv. Úpravou studijního režimu. I díky tomu Bětka v loňském školním roce řádně ukončila studium v sextě a stihla se během roku i připravit na letní sportovní úspěchy.
WBTH znovu v akci
Začínají prázdniny a naši studenti z WBTH, pokračují v esportovém hraní, v posledním turnaji proti sobě dostali, české profesionální hráče z teamu Esuba a AS Trenčín. Team našich studentů dokonce do třinácté minuty vyhrával, díky skvěle zahranému botu od Maxmiliána Predátora Ottomanského a Štěpána Badyho Otty. V následujících minutách zápasu se team profesionálů začal snažit, a tak hráči z našeho gymnázia začali prohrávat a po třiceti minutách tvrdého boje WBTH prohrálo závěrečným stavem 31:46 pro team profesionálů.
Ostrá expedice DofE
V neděli 9. června 2019 naše skupina z kvarty B vyrazila na ostrou expedici do Českého ráje.
Cesta nám začala poměrně originálně, a to tak, že jedna část našeho týmu seděla už ve vlaku a druhá se právě chystala nastoupit, ale v ten moment průvodčí najednou zapískal a vlak začal odjíždět. Naštěstí do Karlovic-Sedmihorek, což byla mimochodem stanice, kam jsme měli dojet, jel za chvíli další vlak, takže to až tak katastrofální problém nebyl.
Potvrdily studentské volby nezájem o Evropu?
24. a 25. Května se konají v České republice volby do Evropského parlamentu – jediné instituce Evropské unie, do níž lze přímo zvolit své zástupce. I přesto je ale zájem o evropské volby mezi oprávněnými voliči mizivý. Zda-li je tomu jinak u studentů na středních školách, kteří ještě volit nemohou, zjišťuje projekt Studentské volby, který pořádá obecně prospěšná společnost Člověk v tísni v rámci Jednoho světa na školách. Především mají ale studentské volby naučit budoucí prvovoliče zvyknout si k volbám chodit a zároveň být připravený k tomu, co ho bude v budoucnu ve skutečných volebních místnostech čekat.
Přednáška Markéty Štekrtové
Ve čtvrtek 4. 4. 2019 se v Lysé nad Labem v městské knihovně konala přednáška pro veřejnost o palmě olejné, palmovém oleji a ostrově Sumatra. Přednášející byla naše letošní maturantka Markéta Štekrtová (4A). Markéta posluchačům předložila pádné důvody toho, proč se zabývat problematikou pěstování palmy olejné na obrovských plantážích, zdůraznila ekologické dopady produkce palmového oleje na životní prostředí. Markéta strávila na Sumatře 1 měsíc, zažila mnohá dobrodružství nejenom v pralese, ale i při čištění pláží od odpadů, které tam naplavilo moře. A věřte, umí o tom dlouze a poutavě vyprávět. V knihovně jí čas vymezený na přednášku (2 hodiny) nestačil, odpovídala na spoustu dotazů. Vše dokládala nádhernými fotografiemi z pralesa, pláží, plantáží,...Markéta téma palmového oleje zvolila pro napsání své maturitní práce a bude s touto prací i soutěžit 30. 4. v krajském kole SOČ v Kutné Hoře.
Sekunda sekundě
Ve čtvrtek 28. března proběhla tradiční akce Sekunda sekundě, kdy studenti francouzštiny ze sekundy A připraví hodinu francouzštiny pro své spolužáky ze sekundy B.
Ponožková výzva v 2SB
Na 21. března připadá Světový den Downova syndromu. Jako symbolická podpora lidem postiženým Downovým syndromem je vyhlášena tzv. ponožková výzva, do které se zapojili i žáci 2SB.
Škomam 2019
Již tradičně se vybraní zástupci ( Lukáš Hora, Václav Novotný, Vojtěch Drška a Jakub Růžička) našeho gymnázia pod vedením M. Krejčíkové a V. Kolbabové vypravili na VŠB-TU Ostrava, kde se zúčastnili mezinárodní akce s názvem Škola matematického modelování.
Stříbrná a bronzová ceremonie DofE
V úterý 11.12. jsme se po roce opět dočkali toho skvělého okamžiku, a to předávání ocenění našim účastníkům programu DofE. Program dokončilo za loňský rok celkem 19 studentů, 5 z nich získalo stříbrnou úroveň, zbytek, tedy 14, úroveň bronzovou.
Návštěva hasičské záchranné stanice
Dne 18. 10. 2018 se třída kvarta A společně s několika žáky kvarty B vydala společně s paní profesorkou Plechlovou na exkurzi do hasičské zbrojnice v Nymburce.
Evropský den jazyků
Jako každoročně se i tento školní rok slavil na naší škole Evropský den jazyků.
Tento svátek připadá na základě prohlášení Rady Evropy z 6. prosince 2001 vydaného ke konci Evropského roku jazyků na 26. září. Cílem svátku je propagovat jazykovou rozmanitost a studium jazyků v zemích Evropy.
Světový šampionát ve 3D lukostřelbě
Eliška Šafrová z kvarty B získala zlato na světovém šampionátu ve 3D lukostřelbě, který se konal v rakouském Moosburgu!!!
Do Prahy s kanadskou spolužačkou
V pátek 21.9.2018 bylo ráno na nymburském nádraží o něco hlučnější než bývá zvykem. Na tradiční cizojazyčnou ekxurzi do Prahy se totiž vypravil celý druhý ročník, tedy 2A, 6XA a 6XB. Byli u toho i francouzštináři ze 6XA. Ti měli tentokrát exkurzi velmi praktickou. Do jejich třídy letos chodí nová spolužačka z Kanady - Karmélia Fournier, která sem přijela na roční studium. Pochází z frankofonní části Kanady a proto byl výlet ideální možností jí hlavní město ukázat a zároveň se procvičit ve francouzštině.
Bronzová expedice DofE
Ve dnech 24. a 25. června se naše sedmičlenná skupina ve složení: Lucie Krejzarová, Sára Kvízová, Šárka Přibylová, Eva Sloupová, Tereza Holečková, Věra Franeková a Karolína Česáková, vydala na ostrou expedici programu DofE.
VÍCEMISTRYNĚ EVROPY - WOW!
Nela Vohradská (3. A) se pyšní další medailí tentokrát v evropské konkurenci. O víkendovém ME ve sportovním aerobiku, které se konalo v Karlových Varech, získala v kategorii TRIA 17 a více let nádherné 2.místo. Lepšího výsledku dosáhlo jen trio z Loun (asi o 2 desetiny bodu).
Dalším úspěchem Nely v letošním roce je 2. místo v jednotlivcích na MČR komerčním aerobiku MASTER CLASS (20.5.2018)
Úspěšná premiéra Filipa Novotného v nejvyšší basketbalové soutěži + další absolventi v ligových soutěžích
Student oktávy B Filip Novotný nastoupil poprvé v KNBL a vedl si velmi dobře. Za 5:54 min. si připsal jeden úspěšný tříbodový pokus, jeden doskok a jednu asistenci. Sympatické bylo vidět i to jaké pochvaly a povzbuzení se Filipovi dostalo nejen od nymburských fanoušků, ale i od trenéra A-týmu Orena Amiela. Krátký rozhovor zde:http://basket-nymburk.cz/clanky/07-rozhovory/4061/napoprve-tri-body-/ Dále se můžete dočíst o tom jak si vedou naši bývalí absolventi.
Pětka, která potěší
V pondělí 19. února 2018 se uskutečnila pro naše studenty akce Pětka, která potěší. Vše se odehrálo v rámci 2.- 6. vyučovací hodiny v auditoriu ZŠ Komenského. Obsahem bylo 5 přednášek, které vedli odborníci na daná témata. Na těchto přednáškách se prostřídalo přes 400 studentů (všechny třídy gymnázia krom maturitních ročníků).
Prezident 21 u nás na gymnáziu
Každý asi ví, že nedávno byly volby. V souvislosti s nimi na našem gymnáziu pořádal Institut pro demokracii 21, ve spolupráci s Asociací debatních klubů, výzkum, v rámci projektu Prezident 21, jehož cílem výzkumu byli dobrovolníci z řad studentů vyššího gymnázia.
Jazyková animace
Naše bývalá studentka, nyní koordinátorka projektu Česko-německé fórum mládeže, Veronika Křížková se pokusila přesvědčit studenty primy a sekundy B, že němčina je opravdu důležitý a v současné Evropě velmi dobře využitelný jazyk, který snad není zase tak hrozný a uším neladící, jak mnozí z nás soudí. Možná jim také usnadnila výběr druhého cizího jazyka, který je už brzo čeká.
Kvarty v projektu Mezinárodního dne památky obětí holocaustu
Ve čtvrtek 8. února se obě naše kvarty vydaly do Židovského muzea v Praze, kde se zůčastnily aktivit projektu k Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu, který připadá na 27. ledna. Náplní projektu byla beseda s pamětníkem, návštěva Pinkasovy synagogy a závěrečné zpracování tématu. Studenti obou tříd se tak zařadili do skupiny asi 600 studentů z celé republiky, kteří měli možnost se do nového projektu zapojit, setkat se se zajímavou osobou a udělat si obrázek na aktuálně skloňovaté téma holocaustu i jiným způsobem, než jen studiem učebnice.
Stavba mostů.
Vybraní studenti maturitního ročníku, kteří navštěvují fyzikální praktika měli jedinečnou možnost stát se na chvíli architekty a staviteli....
Škomam 2018
aneb dobrodružná vyprava za ostravskými matematiky podruhé
Skupina šesti studentů (S. Gareeva, M. Osifová, L. Hrubčík, P. Jirout, J. Temlík a V. Drška) se také letos zúčastnila Školy matematického modelování pořádané KAM VŠB TU Ostrava.
Výsledek sbírky Srdíčkové dny
Na začátku prosince se šestice studentů z druhých ročníků vydala na sbírku pro organizaci Život dětem - Srdíčkové dny.
Bronzová ceremonie DofE
V pátek 15.12. jsme se konečně dočkali toho očekávaného momentu, a to předávání ocenění našim statečným účastníkům programu DofE. Program nakonec dokončilo za loňský rok celkem 17 studentů ze tříd 5QA, 2A, 6XB, 7MAB a 3A, které jistě znáte z výstavy v přízemí naší školy. Studenti se vypravili v doprovodu profesorek Martínkové a Slavíkové do Prahy do Knihovny Václava Havla.
Podzimní brigáda v Rokytnici nad Jizerou
O víkendu 22. – 24.9.2017 proběhla první, plánovaná brigáda na chatách RSG.
Na programu byla likvidace odpadů a jeho odvoz, opravy na obou chatách, malování a renovace oken a dveří.
Vše proběhlo dle plánu a další, úklidová brigáda nás čeká první víkend v listopadu.
Děkuji všem za velkou pomoc.
Michal Hrstka
Beseda s ambasadorkou DofE
Ve středu 13.9. jsme měli na škole milou návštěvu - na besedu k nám přijela ambasadorka Mezinárodní ceny vévody z Edingburghu (DofE) Eliška Vašířová. Besedy se zúčastnili obě kvarty a další zájemci z ostatních tříd.
Cvičná expedice skupiny číslo 3.
Naše cvičná expedice se odehrála 19. -20. 5. 2017. V 17:00 jsme vyrazili od budovy gymnázia směr Písty a písečná duna.
Jazyková soutěž s ISIC
Chcete se podívat na 12 týdnů v rámci jazykového kurzu do Austrálie?
Londýn 2017
V neděli 26. 2. se u nymburského gymnázia sešlo na téměř 40 studentů především z vyššího gymnázia, aby se společně vydali na několikadenní výlet do Anglie. Celá akce odstartovala kolem 16. hodiny, kdy jsme vyjeli od gymnázia, zanedlouho přibrali zbytek účastníků v Lysé nad Labem a směřovali k hranicím.
ŠKOMAM 2017
Ve dnech 24. – 26. ledna se skupina žáků vyššího gymnázia zúčastnila Školy matematického modelování na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava. Absolvovali přednášky, cvičení a seznámili se s matematickým softwarem MATLAB. Během celé akce probíhala také soutěž - ŠKOMAM Cup. O přípravu „výletu“ a doprovod žáků se postaraly M. Krejčíková a H. Mahnelová. Tolik stručné úvodní informace a nyní již pohled samotných účastníků.
Hodina moderní chemie
Ve čtvrtek 15. 12. byla pro studenty chemického semináře připravena hodina moderní chemie. Studentky VŠCHT nám představily různé techniky ve forenzní analýze. Vyzkoušeli jsme si snímání otisků prstů pomocí rozdrceného černého uhlí a následné porovnávání papilárních linií. V druhé části přednášky jsem si ukázali, jak forenzní analytici, pomocí připravených chemikálií, zkoumají krev a hledají stopy DNA na místě činu. Nalezené vzorky se posílají až do Číny. V závěru přednášky nám studentky VŠCHT poskytly cenné informace pro zájemce studia oboru forenzní analýza.
3.A - Večerková, Sedlmajerová, Sasková
100% úspěšnost u zkoušek DELF!
Časově to lépe nemohlo vyjít. Škola dnes obdržela výsledky jazykových zkoušek DELF z francouzštiny, které se konaly na konci listopadu. A tak jistě příjemným vánočním dárkem bude informace, že všichni studenti z naší školy u zkoušek uspěli.
Století strachu - živě
To, co pan Václav Moravec 19. 10. 2016 při besedě na naší škole slíbil, se stalo skutkem a studenti třídy 6XA dopněni o studenty společenskovědních seminářů vyjeli na živé vysílání publicistického pořadu Fokus Václava Moravce.
Možnost studia v USA
V pátek od 14:00 se v učebně č. 6 konala schůzka o možnosti studia v zahraničí. Jak bych jen začala… O studiu v zahraničí jsem vážně uvažovala už dřív, ale nemohla jsem si vybrat tu správnou cestu, kterou bych se chtěla vydat. Nevěděla jsem, koho oslovit, komu se svěřit. Dozvěděla jsem se o možnosti studia v Americe přes organizaci CCI, a tak jsem uvítala, že u nás na škole byla zorganizována schůzka o možnosti tohoto studia.
Natáčení debaty s Václavem Moravcem
19. října 2016 jsme my, jakožto studenti 6XA měli příležitost diskutovat s Václavem Moravcem na téma „Století strachu." Celá diskuze se natáčela a reportáž z ní bude možné vidět ve Fokusu Václava Moravce, diskusním pořadu České televize.
Slunečná brigáda na chatách RSG v Rokytnici
Hezké počasí nás vylákalo na první, podzimní brigádu do Rokytnice nad Jizerou. Na 12 brigádníků z řad učitelů či jejich blízkých se pustilo do venkovních i vnitřních prací. Prořezali se náletové dřeviny, posekala tráva,vyměněny schody ke stodole, byly ošetřeny trámy proti dřevokazům, byl odvezen i odpad z kurzů…
Výlet třídy 2SA do Botanicusu v Ostré
Dne 3. 6. 2016 se třída 2SA s profesorkami Haníkovou a Sedlatou vydala na výlet do Botanicusu – imitace středověké vesnice v Ostré. Z vlaku jsme vystoupili už ve Stratově a vydali se příjemnou procházkou lesem do Ostré. Na místě se vybralo vstupné a směnili jsme si české peníze za groše, jediná měna, která platí v celém areálu. Stanovili jsme si místo a čas, kde se znovu sejdeme a vyrazili vyzkoušet si co nejvíce středověkých činností.
Studenti sociologického semináře diskutovali o problému sociálního vyloučení
Současná uprchlická krize odsunula některá témata z veřejného zájmu. To však neznamená, že zmizela. Jedním z takových "dočasně neaktuálních" problémů je osud sociálně znevýhodněných lidí, především Romů. A právě o této problematice přijel ve středu 20. dubna diskutovat s našimi studenty Mgr. Pavel Novák, pracovník Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Kruháč z Jablonce nad Nisou.
Konference CLIL - novinky a zkušenosti z praxe
V pátek 7. dubna 2016 pořádala jazyková agentura Channel Crossings konferenci s názvem CLIL – novinky a zkušenosti z praxe. Naše gymnázium, které se metodě CLIL věnuje hned dvakrát – na hodinách matematiky v angličtině na nižším gymnáziu a hodinách dějepisu ve francouzštině na vyšším gymnáziu, tak mělo možnost inspirovat se a porovnat zkušenosti.
Stanislav Motl přinesl našim studentům svědectví z cely smrti
Je dobrou vizitkou naší školy, že ji poměrně často navštěvují zajímavé osobnosti. Studenti tak mají možnost setkávat se s lidmi, jejichž zkušenosti a zážitky pro ně mohou být nejen zajímavé, ale snad i inspirující. Myslím si, že letošní školní rok je na taková setkání velmi bohatý. Zatím posledním hostem byl investigativní novinář a spisovatel Stanislav Motl, který navštívil naše gymnázium ve čtvrtek 7. dubna.
Vernisáž fotografií (z) Paříže
V pondělí 14. března zahájilo i naše gymnázium oslavy "Týdne frankofonie". Prof. Trtíková zorganizovala ve spolupráci s naším bývalým studentem Vojtou Zikmundou výstavu fotografií z Paříže, které Vojta pořídil během svého studijního pobytu.
Návštěva basketbalistek z Kanady
Ve středu 10. února naši školu navštívilo družstvo dívek basketbalistek z Kanady. Děvčata studují střední školu v provincii v Manitoba. Jsou to hráčky basketbalové akademie a hrají druhou nejvyšší středoškolskou soutěž. V rámci svého turné po Evropě navštívily i Českou republiku. Kam jinam za basketbalem než do Nymburka a kam jinam na školu než na gymnázium, kde studují hráči BA Nymburk. Tak tedy došlo k setkání sportovců ze dvou kontinentů. Přes počáteční rozpaky se vzájemná konverzace rozproudila, po té si v hale dokonce zasoutěžili o krále trestných hodů a na konec zahráli neobyčejný zápas 7x7. Kluci byli dženlmeni jak se patří a nechali děvčata vyhrát. Dále si delegace z Kanady prohlédla školu. Konkrétně pak chemickou laboratoř, trofeje na chodbách, některé učebny a tělocvičny. Hoši popřáli dívkám hodně úspěchů ve sportu a dívky jim zase hodně úspěchů na MS v Talinnu.
Stipendium na středoškolský pobyt v USA.
Dne 11. 1. 2016 naši školu navštívila paní Jana Rule ze sdružení Camp Center International. Studenty ze tříd 1.A, 2.A, 6XA, 6XB a 5QB seznámila s možnostmi studijních pobytů a jazykových kurzů v zahraničì. Zaměřila se na studium v USA. Objasnila studentům výhody studia v USA. Sama je účastnicí takového pobytu, tak se s nimi mohla podělit o své zkušenosti. Druhá část této přednášky byla věnována stipendijnímu pobytu v USA.
Soucit a rozum v rovnováze
Pozvánka na přednášku k utečenecké krizi s publicistou Danem Drápalem. Akce se koná v neděli 6/12 od 14,00 v prostorách Křesťanského společenství v Nymburce, Komenského 1254. Plákátek v příloze.
Ke stažení | ||
---|---|---|
Soucit a rozum v rovnováze - plakát |
Přírodovědné praktikum
Modely molekul uhlovodíků z podzimního parku. Podle předlohy žáci sestavovali modely molekul uhlovodíků z přírodních materiálů - z kaštanů a žaludů. Chemickou vazbu mezi jednotlivými atomy nahradili obyčejným párátkem. Na chodbě školy připravili malou výstavu ze zhotovených modelů molekul.
Nymburští basketbalisté na palubovce Klicperova divadla
Když se mlhavého rána středy 23. 9. 2015 začala před hlavním nádražím shromažďovat skupinka asi 30 vysokých mladých sportovců, spousta z nás by si nejspíše řekla, že se asi právě chystají na palubovku soupeře v jiném městě.
ADAPTAČNÍ KURZ 1.PB
Dne 14. 9. 2015 jela 1PB ve složení 30 dětí, 3 profesorky - Stránská, Poprová, Haníková a 2 lektoři - Anežka a Michal na adaptační kurz na chatu Gymnázia Nymburk v Rokytnici nad Jizerou. Hned po příjezdu jsme šli asi necelý 1 km do kopce.
Opoziční smlouva na našem gymnáziu
V úterý 10. 2. 2015 se na našem gymnáziu uskutečnila přednáška doktora Ladislava Mrklase, prorektora soukromé vysoké školy v Praze - CEVRO INSTITUT. Byla určena studentům předmaturitního ročníku v rámci politologického semináře. Úkolem přednášky bylo přiblížit politickou situaci v Československé a poté v České republice v 90. letech 20. století po pádu komunismu a rozpadu již zmiňovaného Československa. Hlavním předmětem této přednášky byla tzv. opoziční smlouva.
Podzimní brigáda na chatách v Rokytnici nad Jizerou
O víkendu (19. - 21. 9. 2014) proběhla první podzimní brigáda na chatách RSG v Rokytnici nad Jizerou.
Aktivity francouzštinářů v novém školním roce - třetí díl - Frankofonní klub v divadle
V novém školním roce nespí ani aktivity, které se staly už tradičními. Jednou z nich je Frankofonní klub, který studentům zprostředkovává zajímavé události nebo hosty z frankofonního prostředí. Letošní první frankofonní klub měl netradiční podbu návštěvy divadelního představení zorganizovaného Francouzskou aliancí v Pardubicích. Studenti 7MA navštívili v pátek 12. 9. představení "Operace Romeo, Československo 1984", které do pardubického divadla přijel zahrát francouzský soubor z regionu Centre. Celé představení trvající necelé dvě hodiny sledovali naši studenti ve francouzštině za pomoci promítaných titulků (pokud promítání fungovalo). Více o inscenaci zde nebo v článku od Anežky Literové ze 7MA.
Aktivity francouzštinářů v novém školním roce - druhý díl - Literární kavárna
Ani studenti francouzštiny s aktivitou nezahálejí. A tak již v pondělí 8. 9. zahájily první skupiny z nižšího i vyššího gymnázia další sérii Literárních kaváren s lektorkou paní Danièle Geffroy. Stejně jako v loňské roce budou mít i letos v prvním pololetí možnost objevovat frankofonní literaturu, zlepšovat své čtenářské dovednosti nebo výslovnost. Zážitky z první kavárny přibližuje článek Lukáše Jančíka z 3TA, Terezy Šolcové z 4KA a Anežky Jislové a Alžběty Zavadilové z 2SA.
Aktivity francouzštinářů v novém školním roce - první díl - Školení
Se začátkem nového školního roku začali rozvíjet své staré i novější aktivity studenti a učitelé francouzštiny. A za prvních čtrnáct dnů už toho stihli poměrně dost. Podívejme se na to postupně.
Kostel 365.cz
Ve dnech 15/9 až 30/9 bude v prostorách školy instalována výstava Kostel 365.cz, která přináší 12 přípěhů o historii a obnově kostelů v Čechách. Pořadatelem výstav je Institut pro památky a kulturu o. p. s. ve spolupráci s Rodičovským sdružením Gymnázia Nymburk.
Víte co je Career day?
Rodičovské sdružení Gymnázia Nymburk připravilo na začátek školního roku velmi zajímavou akci pro žáky školy. Pokud se chcete dozvědět více, čtěte dále!
Beseda s kapitánem Ondráčkem
Utéct z reality – octnout se uprostřed ničeho, jet s větrem v zádech a vnímat jen širé moře kolem a absolutní svobodu, kterou člověku nabízí; nebát se vyjet ze zaběhnutých kolejí stereotypního života a udělat něco neobvyklého, nebezpečného a možná i šíleného; vyplout za hranice státu, systému a šedi obyčejnosti a stát se strůjcem vlastního osudu, stát se králem moří…
Bohumil Hrabal en français
Bohumil Hrabal. Velikán české literatury by 28. března 2014 oslavil sté výročí svého narození a Gymnázium Nymburk, jakožto škola, kterou navštěvoval, se rozhodlo tento den zasvětit právě jemu.
Procházka nejistotou a poznávání tuniského spisovatele Yamena Manaie
V pátek 21. března jsme měli čest přivítat na půdě naší školy již druhého frankofonního spisovatele, abychom byli přesnější – tuniského spisovatele – Yamen Manaie. Setkání předcházel workshop s ředitelkou edice VF, paní Louviot, o kterém jsme již informovali.
Připomeňme si nejprve setkání s paní Louviot slovy Světlany Gareevy z 4KA:
Mezinárodní dny Frankofonie
Aktivní spolupráce naší školy s francouzskou ambasádou, Francouzským institutem v Praze, Francouzskou aliancí v Pardubicích a dalšími frankofonními subjekty nadále pokračuje. V současné době je v plném proudu festival Mezinárodní dny Frankofonie, během kterých mají všichni frankofilové možnost poznat frankofonní kulturu. I naši studenti měli možnost ochutnávky…
Literární setkání francouzštinářů
17. února a 3. března se opět sešly francouzštinářské skupiny napříč celou školou a spolu s Danièle Geffroy pokračovaly v četbě francouzské literatury. Jednalo se již o 12. a 13. setkání. Francouzská knihovna se stále rozšiřuje, takže by bylo škoda nepředstavit našim studentům přírůstky a nabídnout jim jinou formu setkání s francouzštinou.
Předávání mezinárodních certifikátů z francouzského jazyka DELF scolaire
V úterý 4. března se naplnil čas očekávání a úspěšní studenti převzali své diplomy DELF z rukou ředitelky Francouzské aliance v Pardubicích, paní Diany Bangoury, a paní zástupkyně Ilony Drahotové.
Francouzská literární kavárna
Již po jedenácté od začátku školního roku se sešly francouzštinářské skupiny, aby spolu s Danièle Geffroy četly francouzské texty. Čtenářské portfolio se některým skupinám pěkně rozšiřuje…
10. Literární kavárna
Končí první pololetí a jako na každém konci se sluší trošku bilancovat. Tedy, všechny francouzštinářské skupiny kromě primy se několikrát zúčastnily francouzské Café littéraire. Celkem proběhlo deset setkání, což je padesát seancí. To už je zajímavé číslo… A co se četlo na posledním setkání?
Vítejte v literární kavárně
Vánoce jsou pryč a francouzštináři se znovu vrhli do čtení, nač otálet, nač čekat… Takže jak to vypadalo na rozjezd v novém roce?
On lit, on chante, on fête Noël
Tak máme za sebou již osm setkání mladých francouzských čtenářů…
Mezinárodní zkoušky z francouzštiny DELF scolaire
Díky spolupráci s Francouzským institutem v Praze a Francouzskou aliancí v Pardubicích je naše škola již čtyři roky zkušebním místem pro mezinárodní zkoušky z francouzštiny - DELF scolaire. Rok se s rokem sešel a ve dnech 25. a 26. listopadu měli naši francouzštináři opět možnost ověřit si svůj pokrok ve francouzštině a korunovat ho mezinárodním certifikátem.
Brigáda na chatách RSG v Rokytnici nad Jizerou
Zima se již nezadržitelně blíží a tak v nejzazším termínu vyrazila skupina 14 brigádníků na úklidovou brigádu.
Besuch aus Deutschland
Návštěva z Německa
V pondělí 18. 11. nás navštívila v hodině německého jazyka paní Klocknerová z Německa. Měli jsme s ní jednu vyučovací hodinu, která byla moc zajímavá. Nejprve jsme uspořádali "tiskovou konferenci”. Pokládali jsme paní Klocknerové nejrůznější otázky a ona nám na ně odpovídala.
Francouzštináři opět čtou...
Dne 11. 11. jsme absolvovali už několikátou hodinu „Literární kavárny“… Myslím, že to tu už zaznělo několikrát a vy všichni víte, co „Literární kavárna“ znamená. Jednou za čtrnáct dní vždy v pondělí máme literární hodinu s Danièle Geffroy, kde čteme různé francouzské pohádkové knížky a plníme různé úkoly, čímž si rozšiřujeme naši slovní zásobu. A jak to bylo tentokrát?
EKO den po francouzsku
I v letošním roce jsme se s francouzštináři zapojili do projektového EKO dnu. Letošní zvolené téma „VODA“ jsme dovedli propojit s francouzštinou o to lépe, že nám francouzská ambasáda zapůjčila sérii fotografií francouzského fotografa Yann Arthus Bertranda s tématem voda. Vyzkoušeli jsme si i zajímavý pedagogický experiment, kdy jsme propojili dvě jazykové skupiny, žáky 3TA a 4KA. A jak to vše probíhalo a dopadlo?
Francouzská literární kavárna
Máme za sebou první dva měsíce realizace projektu Rozvoj čtenářské gramotnosti ve francouzštině a tedy i dva měsíce francouzských Literárních kaváren. Téměř všichni francouzštináři ve škole se již alespoň jednou zapojili a vyzkoušeli si, že čtení ve francouzštině vlastně nebolí a oni zvládnou víc, než si myslí. Někteří díky rozložení rozvrhu pracují s lektorkou Danièle Geffroy pravidelně každých čtrnáct dní, jiné skupiny se musí dělit. Jen stále čekáme na odvážlivce, kteří přijdou s hrníčkem na čaj či kávu…
2. Francouzská literární kavárna
Ne, že bychom doposud neměli rádi francouzštinu, nicméně neustálé opakování gramatiky a snaha naučit se slovíčka většinou nepatří mezi nejzábavnější činnosti. Letos jsme se ale z obvyklé výuky vymanili (alespoň na jednu hodinu za čtrnáct dní) a učebnice francouzského jazyka jsme vyměnili za projekt nazvaný Literární kavárna. Jedná se o setkání s rodilou mluvčí, která s námi vede rozhovory a především nám předčítá z různých francouzských knih a rozebírá je s námi; samozřejmě s typickým šarmem Francouzky. Konečně máme tedy šanci podívat se na výuku tohoto jazyka i z trochu jiného úhlu, poetičtěji; poznat, jaká kouzla skrývá, a zkusit se trochu přiblížit mentalitě lidí, kteří ho používají. S trochou štěstí nám tyto hodiny pomohou vpravit se do jedinečné melodie tohoto jazyka básníků a udělat si přehled o literatuře z té nejliterárnější země vůbec, z Francie.
Kristýna Kutnarová, 7MA
A jak to viděli ostatní?
1. Literární kavárna
Jak již jsme informovali, francouzštináři ve škole v září zahájili nový projekt financováný z OP VK, Rozvoj čtenářské gramotnosti ve francouzštině. Jednou z klíčových aktivit je Literární kavárna vedená paní Danièle Geffroy Konštacký. Náplní workshopů je práce s francouzskými knížkami, samozřejmě především četba samotná, ale i řada dalších bohatých aktivit, jejichž cílem je ztratit obavu z četby a získat orientaci v příběhu i za předpokladu, že nerozumím zcela každému slovíčku.
Rozvoj čtenářské gramotnosti ve francouzštině
Se začátkem nového školního roku se naplno rozjíždí nový projekt realizovaný díky programu OP VK - Rozvoj čtenářské gramotnosti ve francouzštině. Pro všechny francouzštináře je připravena řada aktivit, které posunou nejen jejich jazykové schopnosti.
Co nás tedy až do prosince 2014 čeká?
Zahradní slavnost se blíží!
Vážení studenti, rodiče, učitelé a přátelé Gymnázia Nymburk,
rok se s rokem sešel a my si vás dovolujeme opět pozvat na Zahradní slavnost, tentokrát již druhý ročník. Letos s přídomkem "Slavnost klobouková" - kdo dorazí s pokrývkou hlavy, má šanci zvítězit v soutěži, která bude na slavnosti vyhlášena a vyhodnocena. Podle většiny ohlasů se loňská slavnost líbila, letos na tento úspěch chceme navázat. Proto jsme připravili několik dalších novinek!
Cimbálovka v Nymburce
Ve středu 15. 5. 2013 navštívili studenti NG a 1. ročníku VG vystoupení Cimbálové muziky Réva.
Celostátní konference projektu E-DUR
Ve čtvrtek 4. 4. 2013 proběhla v Praze konference pedagogů a ekologů na téma environmentálního vzdělávání dětí na různých stupních škol E-DUR.
Z naší školy se konference zúčastnili učitelé biologie: prof. Hrstka, prof. Jeníková a prof. Weissová.
Francouzský spisovatel Bernard Friot na gymnáziu v Nymburce
V pátek 22. března 2013 navštívil naši školu francouzský spisovatel Bernard Friot, jehož knížky jsou našim studentům francouzštiny důvěrně známé. Nepřijel s našimi francouzštináři pouze besedovat o životě a tvorbě spisovatele, ale připravil si praktické setkání zaměřené na vlastní tvorbu. Dvě skupiny složené ze studentů z 3TA-4KA a 5QA-6XA-7MA tvořily každá 1,5 h vlastní texty ve francouzštině, samozřejmě netradičním způsobem.
Předávání francouzských jazykových diplomů DELF
V pondělí 18. března 2013 proběhne slavnostní předání diplomů DELF za účasti zástupce francouzské ambasády pana Marca Brudieux a ředitelky Francouzské aliance v Pardubicích paní Diany Bangoura. Pan Brudieux zároveň předá i ceny úspěšným účastníkům soutěže „Týden chuti“.
Tajemný svět Ekvádoru a Galapág (multimediální program)
Dne 18. 1. 2013 žáci prim, sekund a tercií navštívili unikátní, naučný, multipředmětně zaměřený vzdělávací projekt Planeta Země 3000TM s přírodovědně – zeměpisným zaměřením na Ekvádor a jeho souostroví Galapágy, v nymburském kině Sokol.
Vánoční akademie
Nymburské gymnázium uspořádalo dne 18. 12. 2012 v Hálkově městském divadle již tradiční Vánoční akademii, na které vystoupila řada studentů z různých ročníků školy. Program byl pestrý a dlouhý a podle dosavadních ohlasů se líbil. Poděkování patří nejenom všem účinkujícím, ale také učitelům, kteří jednotlivá čísla připravovali.
Projekt HOZENÁ RUKAVICE
Znáte projekt Hozená rukavice? Že ne? Možná to je škoda! Cílem projektu je "pomoc probudit a rozvinout váš potenciál a uvnitř vás něco změnit". V období od 24/12 do 31/1 projekt nabízí dárek v hodnotě 2 000 Kč v podobě profesionálního on-line testu schopností motivace, hodnot a stylů práce. Projekt realizuje DDM Symfonie Poděbrady.
Nový Zéland - země dlouhého bílého oblaku
15. listopadu se studenti nižšího gymnázia zúčastnili populárně naučného zeměpisného projektu Svět kolem nás, který se v nymburském kině Sokol představil svým prvním dílem: pořadem Nový Zéland - země dlouhého bílého oblaku. Přečtěte si, jak ho hodnotily dvě divačky ze třídy 3TA.
Aktivity Evropské jazykové sekce na Gymnáziu Nymburk v prvním čtvrtletí
Naše škola je zapojena do projektu Evropské jazykové sekce již od školního roku 2008-2009. Díky spolupráci s Francouzským velvyslanectvím v ČR a realizovaným projektům financovaným z prostředků EU mají naši žáci studující francouzštinu širokou nabídku nadstandardních aktivit, které jim umožňují častý kontakt s francouzštinou.
Charitativní dobrovolnická činnost
Věta „Musíme (si) pomáhat, a to všude, kde můžeme!“ by se mohla stát mottem mnohých studentů naší školy, kteří pravidelně pomáhají jako dobrovolníci při charitativních akcích. Od září proběhly akce Světluška, Srdíčkové dny a Mince denně (ADRA), o nichž jsme již na webových stránkách informovali.
Nymburský historický podzim - Fenomén čsl. exilu
8. listopadu se seminaristé 3. ročníku a 4. ročníku Dějepisného semináře (a také zájemci z dalších tříd vyššího gymnázia) zúčastnili 2. ročníku Nymburského historického podzimu, který se konal v auditoriu ZŠ Komenského.
Naši absolventi se vracejí a pomáhají nám
V loňském školním roce jste si jistě všimli informace o rozhlasovém pořadu Dobrá vůle s paní redaktorkou Gorankou Oljačou. Týkal se našich studentů - cizinců, kteří musí zvládnout český jazyk tak, aby se jim podařilo bez problémů odmaturovat.
Srdíčkový den
Srdíčkový den o. s. Život dětem proběhl poprvé v tomto školním roce v září. Pomáháme již tradičně nemocným dětem a přispíváme na jejich léčbu a různé nezbytné pomůcky a přístroje, aby byl jejich život kvalitnější.
Beseda s ředitelem humanitární organizace ADRA
19. 9. 2012 navštívil naše gymnázium pan Jan Bárta, aby pobesedoval se studenty sext, z nichž někteří již v loňském školním roce podpořili akci ADRY: Mince denně.
Na chatách RSG v Rokytnici nad Jizerou proběhla první brigáda!
Během víkendu (21. - 23. 9. 2012) proběhla první brigáda na chatách RSG v Rokytnici nad Jizerou.
9. ročník sbírky Světluška na podporu nevidomých a těžce zrakově postižených
11. a 12. září pomáhali tradičně již po deváté studentky a studenti naší školy (6XA, 6XB) prostřednictvím charitativní sbírky „V září světlušky září“ nevidomým a slabozrakým v celé republice. Nabízeli sbírkové předměty (píšťalku, náramek a tykadla) a setkávali se většinou s pochopením občanů, ba někdy za nimi spěchali zájemci sami. Akce má výbornou propagaci v médiích, tak je známa široké veřejnosti, a byla velmi úspěšná navzdory deštivému počasí ve druhém dni.
Zahradní slavnost
Bylo krásné sobotní odpoledne, blížila se třetí hodina. Obloha byla modrá, slunce svítilo, teploměr vyšplhal nad dvacet stupňů a vůbec to nevypadalo, že je osmého září, spíš tak počátek července. Před zadní brankou na nádvoří nymburského gymnázia se scházeli rodiče s dětmi. Někteří z nich se smáli, jiní měli v obličejích výrazy plné očekávání, možná i trochu nervozity. Všichni byli téměř svátečně oblečeni a v rukou drželi talíře, misky, košíky a krabičky plné sladkostí, jednohubek, ovoce, salátů, chlebíčků a dalších pochutin, jako by šli na dlouho plánovanou návštěvu k rodinným přátelům. Jejich cílem ale nebyl obývací pokoj ani zahrádka u známých, ale nymburské gymnázium, přesněji zahradní slavnost, kterou právě tuto sobotu uspořádalo Rodičovské sdružení Gymnázia Nymburk (RSG).
Loučení se školou na dva měsíce
Loučení se školou a třídou
Dnešní den se lišil od jiných víc než kdy jindy. Mnozí žáci se nejdřív tvářili posmutněle, protože se třeba báli, jaký bude výsledek jejich celoročního snažení a taky se jim bude stýskat především po kamarádech.
Projekt ADRY: Mince denně
Ve středu 20. 6. podpořili naši studenti z kvinty A projekt ADRY: Mince denně.
Vysvětlovali lidem, že jen pravidelný příspěvek (měsíční apod.) má největší smysl.
Projektový den v kvintách: soud s Caesarovými vrahy
Namísto bezcílného posedávání ve třídách, usínání, sledování nesmírně optimistických a prázdninových filmů (s tematikou Norimberských procesů či domácího násilí) a dalších nesmírně užitečných činností, se debatní klub rozhodl, že v zájmu náboru nových sil (co se počtu týče, jsme na tom v současné době skutečně dost bídně, ale možná se to co nevidět změní) uspořádá něco mezi ukázkovou debatou a debatním soustředěním v obou kvintách.
Tour de France
V dubnu byla zrealizována poslední aktivita frankofonního klubu, nazvaná Tour de France. V roli lektorů vystoupili již zkušení lektoři – studenti 3TA. A opět posunuli laťku o hodně výš. Pro studenty francouzštiny připravili poznávací hru – cestu po francouzských památkách.
Charitativní akce ve druhém pololetí
Charitativní sbírky
V posledním březnovém týdnu (26. 3. - 30. 3.) se zúčastnili studenti z kvint již tradičně pod vedením koordinátorky J. Koláčné Srdíčkových a Sluníčkových dnů. V případě Sluníčkových dnů o. s. Rozum a cit podporujeme děti v náhradních rodinách a Srdíčkové dny o. p. s. Život dětem pomáhají nemocným a handicapovaným dětem.
Majáles!
Majáles je tady!
úterý 1. května
Přijďte všichni do průvodu a nebo alespoň pod nymburské hradby! Připravili jsme pro vás bohatý program!
Mezinárodní dny Frankofonie – divadelní přehlídka v Táboře
Studentky francouzského divadelního kroužku ze třídy 3TA pod vedením profesora Stéphana Castagnier nacvičily první divadelní hru a rovnou se vypravily na tradiční divadelní přehlídku pořádanou v rámci Mezinárodních dnů Frankofonie do Tábora. Jejich první francouzský divadelní pokus byl korunován ohromným úspěchem.
Předávání mezinárodních jazykových certifikátů z francouzského jazyka DELF
V pátek 9. března se na půdě školy uskutečnilo slavnostní předání jazykových certifikátů z francouzštiny DELF.
Čína – říše mocného draka (multimediální program)
V pondělí 27. února se studenti nižšího gymnázia (s výjimkou 2SA, která si v tu samou dobu svištěla na krkonošských lyžařských sjezdovkách) vypravili do nymburského kina Sokol na jedinou pravidelnou každoroční plošnou zeměpisnou akci naší školy - multimediální program uváděný v rámci největšího českého vzdělávacího projektu Planeta Země 3000TM.
Zvířata ve francouzské dětské literatuře
V pátek 10. února jsme na půdě školy opět přivítali milou návštěvu, ředitelku Francouzské aliance v Pardubicích Corinne Veisy, která přijela na nymburské gymnázium již po několikáté. Tentokrát pro žáky 1PA a 2SA připravila aktivity s využitím interaktivní tabule, při kterých se naučili novou či procvičili již známou slovní zásobu s tematikou zvířat.
Hodina dějepisu ve francouzštině - Francie v 16. století
Dne 17. ledna 2012 měli studenti 3TA a 4KA možnost setkat se v rámci frankofonního klubu s milou návštěvou – na půdu Gymnázia Nymburk po roce zavítala paní Danièle Geffroy z Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové a připravila si pro naše studenty putování po Francii v 16. století. Jelikož studentům PedF UHK vyučuje historii Francie zároveň s didaktikou francouzštiny, mohli se studenti těšit na netradiční hodinu.
Vánoční akademie
V pondělí 19. 12. 2011 proběhla v Hálkově divadle v Nymburce již tradiční školní Vánoční akademie. V pestrém programu se od 17,00 do 19,30 hod. na jevišti vystřídalo několik desítek studentů, kteří předvedli svá hudební, literární, taneční a akrobatická čísla.
Součástí celé akce byl i prodej výrobků, které studenti vytvořili za pomoci vyučujících výtvarné výchovy. Výtěžek z prodeje bude použit na charitativní akci Postavme školu v Africe.
Mgr. Květa Málková, vyučující hudební výchovy a organizátorka celé akce
Mezinárodní zkoušky DELF scolaire na půdě nymburského gymnázia
Stejně jako v minulém roce se i letos stala naše škola se souhlasem Francouzského velvyslanectvím v Praze a Francouzské aliance v Pardubicích zkušebním místem pro mezinárodní zkoušky z francouzského jazyka DELF scolaire.
Projekt Velké a malé příběhy dějin
Ve čtvrtek 24. 11. 2011 měl předmaturitní a maturitní ročník dějepisného semináře možnost zúčastnit se zajímavé přednášky o projektu Velké a malé příběhy dějin. Projekt se týká doby normalizace v Československu.
Příběhy bezpráví
29. 11. 2011 zorganizovala Mgr. Jiřina Koláčná v dopoledních hodinách v rámci projektu Příběhy bezpráví (Jeden svět na školách, o.p.s. Člověk v tísni) již tradiční projekci dokumentu s následnou besedou.
Tentokrát studenti DES z maturitních a předmaturitních ročníků zhlédli dokument o Pavlu Tigridovi (P. Tigrid - Evropan ). Poté následovala beseda a přednáška historika PhDr. Pavla Fojtíka, současného místostarosty Nymburka.
Prezentace FIS VŠE v Praze
14.11.2011 naši školu navštívil s prezentací Jan Winter, náš bývalý student, nyní student 2. roč. VŠE - FIS.
Akce se uskutečnila v uč. č. 42 pro studenty 2. roč., sext, oktáv a 4.A.
Jan Winter seznámil formou prezentace a besedy bezmála 180 studentů s možnostmi studia na VŠE - FIS. Pohovořil i o důležitosti studia informatiky obecně, ale i o změnách, které čekají všechny studenty VŠ po ukončení SŠ.
Mentoring pro holky
Baví tě matika, fyzika, informatika nebo chemie? Uvažuješ o studiu některého z těchto oborů na vysoké škole? Chtěla by sis vyzkoušet, jak to na technické vysoké škole chodí? Jsi právě ve třeťáku? Pak máš jedinečnou příležitost!
Národní kontaktní centrum – ženy a věda má mentoringový program přesně pro tebe!
Více informací najdeš na www.zenyaveda.cz/mentoring.
Ke stažení | ||
---|---|---|
mentoring pro holky - plakát |
Sluníčko-srdíčkové dny, Světlo pro Světlušku a Bílá pastelka
Každoročně se naši studenti vyššího gymnázia zúčastňují charitativních akcí rozmanitých občanských sdružení, podporujících zejména handicapované děti. V průběhu měsíce září a října proběhla akce Světluška a Bílá pastelka na podporu nevidomých a slabozrakých; dále Srdíčkový den pomáhající dětem v nemocnicích vylepšit prostředí, nakoupit přístroje apod.
Historické osobnosti ve Frankofonním klubu
V prvních listopadových dnech měly některé skupiny studentů francouzštiny možnost vyzkoušet si hodinu francouzského jazyka trochu jinak. Realizovali jsme již pátou aktivitu frankofonního klubu. Lektory se opět stali studenti naší školy, tentokrát žáci 3TA, kteří si za úkol zvolili připravit prezentaci známých historických osobností pro nové studenty francouzštiny ze tříd 1PA, 1A a 5QB.
Mezinárodní zkoušky z francouzského jazyka DELF scolaire
Jak již jste byli informováni, v letošním školním roce se naše škola, ve spolupráci s Francouzským velvyslanectvím a pod patronací Francouzské aliance v Pardubicích, opět stane zkušebním místem pro mezinárodní zkoušky z francouzštiny pro žáky a studenty základních a středních škol – DELF scolaire.
Napříč Afrikou
Ve čtvrtek 8.září měli žáci sekund a tercií možnost vyslechnout velmi zajímavou přednášku o netradiční jízdě Afrikou.
Majáles
V neděli 1. května, uspořádal studentský parlament akci, která se zakládá na letité tradici, Majáles. Tato studentská slavnost je rok od roku populárnější. Letos se zvolilo téma Středověk, proto jste mohli v Nymburce potkat průvod studentů Gymnázia Nymburk a ostatních škol tohoto města ve středověkých kostýmech.
Mezinárodní zkoušky z francouzského jazyka DELF scolaire na Gymnáziu Nymburk
V minulém týdnu naše škola podepsala smlouvu s Francouzským velvyslanectvím v Praze a Francouzskou aliancí v Pardubicích o pořádání mezinárodních zkoušek DELF scolaire na půdě Gymnázia Nymburk ve školním roce 2011-2012.
Slavnostní předání maturitních vysvědčení
V pondělí 20. června 2011 proběhne v obřadní síni Městského úřadu v Nymburce slavnostní předání maturitních vysvědčení. pro předání jsou stanoveny tyto termíny:
- 8,30 oktáva A
- 9,15 oktáva B
- 10,00 4A
Na slavnostpředání zveme rodiče studentů!
4. aktivita frankofonního klubu
Po krátké odmlce se znovu probudil frankofonní klub, který má za úkol přiblížit studentům francouzštiny frankofonní svět z jiného úhlu, než jak se s ním setkávají při běžných hodinách francouzštiny. Využili jsme kontaktů a nabídek od našich partnerských subjektů a čtvrtou aktivitu rozdělili na dva samostatné bloky. V dubnu dostali žáci primy A a tercie A příležitost pracovat s paní Daniele Geffroy z Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové. V květnu se potom žáci sekundy A zúčastnili projektu „Cinéma a l´école“ zorganizovaného Francouzským velvyslanectvím v Praze ve spolupráci se sdružením GREF, Učitelé bez hranic. Součástí tohoto projektu byl i seminář pro vyučující francouzštiny z Gymnázia Nymburk a okolí, kde si vyzkoušeli různé techniky, jak pracovat s filmem v hodinách francouzštiny.
Meridián 2011
V sobotu 22.10.2011 se jako každý rok konal Meridián - turistický pochod nymburského gymnázia. V letošním roce jsme se sešli ráno v 8:00 pod železničním mostem v opravdu hojném počtu.
Simulované soudní jednání na naší škole
Absolovent naší školy Tomáš Friedel přijel studentům předmaturitního ročníku představit projekt Street law.
Konference CLIL
Ve čtvrtek 28.dubna proběhla v Plzni konference s názvem „CLIL – učíme jinak“, uspořádaná NIDV. Konference byla vyvrcholením stejnojmenného projektu, který byl realizovaný v průběhu roku 2010-2011 a kterého se aktivně zúčastnili i dva zástupci naší školy, Stéphane Castagnier a Lucie Prokešová.
Majáles
V neděli 1. května, spořádal studentský parlament akci, která se zakládá na letité tradici, Majáles. Tato studentská slavnost je rok od roku populárnější. Letos se zvolilo téma Středověk, proto jste mohli v Nymburce potkat průvod studentů Gymnázia Nymburk a ostatních škol tohoto města ve středověkých kostýmech.
Štúrovci v Městské knihovně
Dne 3. března 2011 se v budově Městské knihovny v Nymburce konal komponovaný pořad pro studenty organizovaný Slovenským institutem v Praze. Tématem byla slovenská poezie a próza. Naše třída se této akce zúčastnila v návaznosti na právě probírané učivo v hodinách českého jazyka.
Seminář FRJ
Ve dnech 14. a 15. dubna 2011 se v Praze uskutečnil seminář pro učitele francouzštiny s názvem „Jak začlenit jazykové zkoušky DELF do výuky“. Semináře se zúčastnilo na 30 učitelů z celé ČR. Program byl připraven a veden paní Marie-Laure Lions Olivieri z Maison des langues v Paříži.
Konference Asociace ředitelů gymnázií ČR
Od pondělí 28. března do středy 30. března 2011 se konala ve Znojmě výroční konference Asociace ředitelů gymnázií ČR. Hlavními tématy konference byla kvalita vzdělávání v ČR a postavení gymnázií v systému vzdělávací soustavy z pohledu tzv. dlouhodobého záměru rozvoje vzdělávací soustavy ČR.
Národní setkání k matematické gramotnosti
Ve středu 6. dubna se konalo v ústředí České školní inspekce v Praze národní setkání k výsledkům inspekční činnosti v oblasti matematické gramotnosti. Jednalo se již o druhé podobnou akci v režii ČŠI, tou první bylo setkání, které hodnotilo výsledky inspekčního šetření školních vzdělávacích programů.
Vlajka pro Tibet
Studenti semináře mezinárodních vztahů se připojili k celosvětové akci VLAJKA PRO TIBET.
Ekopolis - přemýšlíme o městě
Naše škola se zapojila do projektu Ekopolis a obdržela stejnojmenné deskové hry.
Den loutek sekundy B – návštěva muzea
Čtvrtek 22. 4. 2010 byl pro všechnu mládež z páté a deváté třídy, která vešla dveřmi nymburského gymnázia dovnitř, rozhodujícím, neboť se chystala napsat si přijímací testy. Pro nás ze sekundy B to byl den, který jsme nemuseli strávit ve škole.
Ekoden aneb Různost pohledů
Letošní ekoden na téma Trvale udržitelný život proběhl formou spolupráce s nymburským muzeem. Byl rozdělen na dvě části, první se konala v prosinci, druhá část pak v polovině února.
Maturitní generálka
dnech 11. až 14. října 2010 proběhla na naší škole podobně jako na dalších více než 1220 školách maturitní generálka. Spolu s 95,4 tisíci žáků i naši letošní maturanti měli příležitost vyzkoušet si písemné části zkoušek společné části maturitní zkoušky. Ve stanovených termínech psali didaktické testy z českého jazyka, matematiky a cizích jazyků včetně poslechových subtestů. Ověřovány byly i písemné práce z českého jazyka a cizích jazyků.
Počítačová učebna č. 39 - poděkování rodičům
S potěšením Vám mohu oznámit, že v pondělí 11. října 2010 byla uvedena do provozu učebna ICT, kterou se podařilo vybavit jen díky Vašemu pochopení a Vaší pomoci. Rád bych Vám alespoň touto cestou poděkoval za finanční pomoc, která dosáhla výše 330 000,- Kč. Další částkou pomohli sponzoři z řad velkých firem, absolventi a dokonce i rodiče našich absolventů! Celkové náklady na učebnu dosáhly výše 640 000,- Kč. Z prostředků zřizovatele byla v roce 2009 do učebny instalovaná technika v hodnotě dalších cca 150 000,- Kč.
Mezinárodní zkoušky z francouzského jazyka na gymnáziu Nymburk
Ve dnech 6. a 7. prosince se naše škola stala se svolením Velvyslanectví Francouzské republiky v Praze a pod patronací Alliance française v Pardubicích zkušebním centrem mezinárodních zkoušek z francouzského jazyka DELF scolaire.
Celkem se u nás ke zkouškám přihlásilo 45 zájemců o složení zkoušek prokazujících jednu ze čtyř jazykových úrovní popsaných ve Společném evropském referenčním rámci jazyků (SERRJ). 15 studentů skládalo zkoušku úrovně A1, 24 zájemců zkoušku A2 a 6 jazykovou zkoušku úrovně B1.
Akce primární prevence – Počítačová kriminalita a drogy
Všichni jsme věděli, že výchovné programy nebývají zdlouhavé řeči a poučování, protože během spaní a stěžování si ostatním, jaká je tenhle pořad nuda, člověka málokdy někdo vychová, a tak jsme měli 13. ledna radost už proto, že jsme nemuseli na první dvě hodiny.
Letošní ekoden ve spolupráci s nymburským muzeem
Ve čtvrtek 2.12.2010 proběhl tradiční ekoden, tentokrát ve spolupráci s Vlastivědným muzeem Nymburk. Programu se zúčastnili studenti prim a sekund a letošním tématem se stal trvale udržitelný rozvoj a energie.