Procházka nejistotou a poznávání tuniského spisovatele Yamena Manaie

Procházka nejistotou a poznávání tuniského spisovatele Yamena Manaie

V pátek 21. března jsme měli čest přivítat na půdě naší školy již druhého frankofonního spisovatele, abychom byli přesnější – tuniského spisovatele – Yamen Manaie. Setkání předcházel workshop s ředitelkou edice VF, paní Louviot, o kterém jsme již informovali.

Připomeňme si nejprve setkání s paní Louviot slovy Světlany Gareevy z 4KA:

14. března jsme my, žáci kvarty, kvinty, sexty a septimy, měli možnost spolu s Myriam Louviot a její milou kolegyní Florence Saint-Ygnan seznámit se s dílem, dle slov paní  Louviot, charizmatického tuniského spisovatele Yamena Manaie - La marche de l´Incertitude, neboli v překladu do češtiny Procházka nejistotou (aspoň doufám). První hodinu jsme strávili popisováním druhé kapitoly knihy a poznáváním spisovatele: Co ho inspirovalo, Jak se odráží prostředí ve kterém žil na příběhu a jak se to prostředí liší od Čech. Druhá hodina byla o něco zábavnější, protože jsme se pokusili společně napsat krátkou úvahu na hlavní téma knihy – osud a láska. Každý jsme napsali na papír jednu větu a poslali ho dál. Nakonec jsme si některé přečetli nahlas a dost se nasmáli.

Velice se těším na setkání Yamenem Manaiem nejenom kvůli knize, ale taky protože rád cestuje a poznává jiné zvyky, tradice, kulturu a já se těším na vyprávění z jeho cest.

A setkání s Yamenem?:

„Začal jsem psát zhruba ve vašem věku.“ říká o sobě francouzský spisovatel tuniského původu Yamen Manai, který v pátek 21. března navštívil naše gymnázium. Během 4. až 6. hodiny se s ním setkali někteří studenti francouzštiny. V první části jsme se spisovatele ptali na všelijaké otázky – kde bere inspiraci pro psaní knih, co dělá ve volném čase, jaké české spisovatele zná a jestli ho nějak ovlivnili, jak na něj působí Česká republika a mnoho dalších – a na všechny otázky jsme dostali zajímavé odpovědi. Zná Milana Kunderu, inspirací pro jeho knihy je cestování a že ve volném čase poslouchá buď vážnou nebo filmovou hudbu a Lady Gaga.

Druhou částí bylo autorské čtení jeho knihy La marche de l'incertitude, za kterou dostal autor literární ocenění Comar d‘Or. A na závěr jsme vzali pana spisovatele na oběd do naší školní jídelny. Jako drobný dárek jsme mu dali nymburské pivo :-)

Beseda byla velmi zajímavá a všichni jsme si ji moc užili. Dokonce jsme od samotného autora dostali osobní kontakt, abychom se s ním mohli v případě dotazů na jeho knihy spojit.

Sára Vandasová, 4KA

Aktuální informace

06.09.2020

V rámci aktualizace údajů v Bakalářích se množí žádosti rodičů o zaslání ztracených přístupových údajů. Postupujte prosím takto, jiný  postup není z hlediska GDPR možný:

Celý článek
28.08.2020

V sekci "Studenti > Rozvrhy a suplování > Přehled rozvrhů" najdete rozvrhy na nový školní rok.

Významní absolventi

prof. RNDr. Libor Pátý, CSc.

prof. RNDr. Libor Pátý, CSc. (*1929), zakladatel oboru vakuové fyziky v Československu, vysokoškolský pedagog, spoluzakladatel Občanského fóra, náměstek ministra školství, od roku 2003 čestný absolvent nymburského gymnázia (v posledním ročníku byl 21. 2. 1948 vyloučen ze studia z politických důvodů)

Anketa

 
Vybíráme motto pro školní rok 2020-2021
Sokrates 22 %
Dalajláma 14 %
Konfucius 13 %
Les Brown 31 %
Stephen Hawking 14 %
Matka Tereza 7 %
Celkový počet hlasů: 464
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Lov velryb

15. prosinec 1903

Norsko zakázalo na deset let lov velryb v pobřežních vodách. 

Nejčtenější

08.09.2020

Ve středu 2. 9. dopoledne připravil Studentský parlament na tartanovém hřišti na dvoře školy slavnostní vítání nových studentů ze tříd prima A, prima B a první A.

celý článek
16.09.2020

1PA dnes vyrazila s profesorkami Martínkovou a Krejčíkovou na adaptační kurz do Rokytnice. Po cestě děti navštívily skalní město Prachovské skály a odpoledne se vydaly na výlet s hravým programem.

celý článek
05.09.2020

V roce 2016 získalo naše gymnázium licenci na vytvoření centra pro poskytování Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Mezi první zájemce o absolvování bronzové úrovně patřily Jarča Mrázová a Eliška Prášilová. Tu se jim podařilo získat v roce 2017. V roce 2018 dokončily stříbrnou úroveň a letos na konci srpna splnily poslední krok, který jim scházel pro získání nejvyšší, tedy zlaté úrovně: čtyřdenní dobrodružnou expedici.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!