Simulované soudní jednání na naší škole

Simulované soudní jednání na naší škole

Absolovent naší školy Tomáš Friedel přijel studentům předmaturitního ročníku představit projekt Street law.

Tomáš Friedel, student 4.ročníku právnické fakulty a absolvent Gymnázia Nymburk, nejprve v přípravné fázi zadal studentům jednotlivé role, které poté při simulovaném soudním jednání hráli. Celá třída se tak rozdělila na soudce, státní zástupce, obhájce, obžalované, svědky a novináře. Zajímavostí bylo také to, že nikdo neznal celý příběh, ale pouze tu část, která se ho bezprostředně týkala, takže při jednání docházelo k řadě překvapivým situacím, se kterými se museli studenti vyrovnat až v den jednání. To začalo pro první skupinu (7.MA) krátce před osmou hodinou, kdy předseda soudu (Kryštof Mareš) zahájil jednání, které se týkalo trestné činnosti vykrádání automobilů, ze kterého byla obžalovaná organizovaná skupina(Lukáš Kaňka, Míša Tomková, Honza Šuk, Eva Křížková, Jakub Soukal). Řada zajímavých situací, které korigoval po odborné stránce garant projektu Tomáš Friedel, na sebe nenechala dlouho čekat, takže se nakonec ukázalo, že 3 hodiny vymezené pro projednání případu nakonec bylo relativně málo a studenti by věcně mohli jednat mnohem déle.

 

 

Aktuální informace

06.09.2020

V rámci aktualizace údajů v Bakalářích se množí žádosti rodičů o zaslání ztracených přístupových údajů. Postupujte prosím takto, jiný  postup není z hlediska GDPR možný:

Celý článek
28.08.2020

V sekci "Studenti > Rozvrhy a suplování > Přehled rozvrhů" najdete rozvrhy na nový školní rok.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1914.

Narodil se 25. 1. 1895 v Poděbradech, zemřel r. 1947 v Praze. Působil jako malíř krajin a portrétů.

Anketa

 
Vybíráme motto pro školní rok 2020-2021
Sokrates 22 %
Dalajláma 13 %
Konfucius 13 %
Les Brown 31 %
Stephen Hawking 14 %
Matka Tereza 7 %
Celkový počet hlasů: 471
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Stávka na dráze

6. dubna 1903

Všeobecná stávka železničářů v Nizozemsku

Nejčtenější

08.09.2020

Ve středu 2. 9. dopoledne připravil Studentský parlament na tartanovém hřišti na dvoře školy slavnostní vítání nových studentů ze tříd prima A, prima B a první A.

celý článek
16.09.2020

1PA dnes vyrazila s profesorkami Martínkovou a Krejčíkovou na adaptační kurz do Rokytnice. Po cestě děti navštívily skalní město Prachovské skály a odpoledne se vydaly na výlet s hravým programem.

celý článek
05.09.2020

V roce 2016 získalo naše gymnázium licenci na vytvoření centra pro poskytování Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Mezi první zájemce o absolvování bronzové úrovně patřily Jarča Mrázová a Eliška Prášilová. Tu se jim podařilo získat v roce 2017. V roce 2018 dokončily stříbrnou úroveň a letos na konci srpna splnily poslední krok, který jim scházel pro získání nejvyšší, tedy zlaté úrovně: čtyřdenní dobrodružnou expedici.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!