ŠKOMAM 2017

ŠKOMAM 2017

Ve dnech 24. – 26. ledna se skupina žáků vyššího gymnázia zúčastnila Školy matematického modelování na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava. Absolvovali přednášky, cvičení a seznámili se s matematickým softwarem MATLAB. Během celé akce probíhala také soutěž - ŠKOMAM Cup. O přípravu „výletu“ a doprovod žáků se postaraly M. Krejčíková a H. Mahnelová. Tolik stručné úvodní informace a nyní již pohled samotných účastníků.

Na nymburském nádraží jsme včas a v dobré náladě, ale co se nestalo: překážka na trati! Náš rychlík číslo jedna má zpoždění, je třeba jednat rychle a sehnat na cestu do Kolína náhradní dopravu. Podařilo se! Nervy tečou, do odjezdu našeho expresu zbývají poslední minuty, sprintujeme na nástupiště. Tak jsme to stihli! Zbytek cesty proběhl v klidu, dojeli jsme na místo a ubytovali se v útulných pokojích. Na dobrou noc jsme ještě zhlédli propagační video Technické univerzity Ostrava „Doc. Vlákno – Hey, lamo“.  

                Hned zrána jsme se během první přednášky museli naučit limity a derivace, abychom v druhé přednášce zvládli určité integrály. Naše mozky byly zavařeny. Ve třetí, odlehčující přednášce, jsme viděli důkaz, proč se pí rovná 2. No řeknu vám, samá překvapení. Jako poučení jsme si vzali, že nemůžeme vždy věřit své intuici. Dále vyšli organizátoři vstříc maturantům a zopakovali pravděpodobnost. Celý dopolední program probíhal v budově tvaru létajícího talíře, v jejímž přízemí byl umístěn blok kamene. Byl to ovládací panel? Nevíme. Po obědě jsme byli seznámeni se základy práce v komerčním programu MATLAB. Probrali jsme proměnné, matice, cykly a grafy. Na večeři jsme zašli do blízké pizzerie, ve které jsme se do sytosti najedli, někteří i dvakrát. Během jídla jsme jako správná elita řešili úlohu do soutěže ŠKOMAM Cup.

                Následujícího dne jsme navštívili Národní superpočítačové centrum IT4Innovations. V přednášce, která následovala, jsme se dozvěděli, jak numericky simulovat fyzikální jevy, zejména obecný rovinný pohyb. František Zajíc si zahrál na sličného asistenta, ačkoli přednášející původně chtěl asistentku. Dalších 45 minut jsme se věnovali zlatému řezu, jak ho sestrojit, kde ho najít, kde ho rozhodně nehledat a že není všude tam, kde ho našli ostatní. Na odpoledním cvičení jsme se naučili hazardním způsobem aproximovat číslo pí. Metoda se jmenovala Monte Carlo, podle známé herny a kasina v Monaku. V programu MATLAB jsme si tuto metodu naprogramovali a vyzkoušeli. V druhé, podstatně náročnější části, jsme numericky řešili rovnice. Po programu jsme se šli projít Hlavní třídou a zašli jsme do nekuřácké restaurace Babylon.

                Poslední den nás dopoledne naučili, jak přežít na opuštěném ostrově. Nejobtížnější je samozřejmě zahnat nudu, což jde výborně řešením úloh pomocí Taylorova polynomu. Matematika má mnoho odstínů a barev, my jsme se poté zabývali tou žlutou. V přednášce „Simpsonovi a matematika“ jsme řešili úlohy, které se v tomto seriálu vyskytly a také jsme se dozvěděli, že polovina tvůrců Simpsonových má doktorát z matematiky. Třetí přednáška byla asi ze všech nejslabší. Téma celulárních automatů, hry Game of Life a modelování populací nás nenadchlo. Poslední přednášku této akce měl na starosti pan docent Rokyta z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Byla o rozdílu mezi tvrzeními „neumím“ a „nelze“ a o tom, jak matematicky dokázat, že něco opravdu nelze. Na úplný závěr proběhlo vyhlášením ŠKOMAM Cupu, kde jsme na vítěze ztratili pouze dva body. Ve vlaku cestou domů jsme i přes notné vyčerpání nespali, nýbrž jsme se věnovali psaní tohoto článku, učením se na základy společenských věd a biologii, debatování o kvalitě přednášek, popíjení džusu, který zbyl od včera a podobným bohulibým činnostem.

Společným dílem: Jakub Růžička, Petr Jirout, Světlana Gareeva, Tereza Sloupová, Lukáš Kolbaba, František Zajíc a Lukáš Hrubčík.

Zobrazeno: 3093x

Aktuální informace

06.09.2020

V rámci aktualizace údajů v Bakalářích se množí žádosti rodičů o zaslání ztracených přístupových údajů. Postupujte prosím takto, jiný  postup není z hlediska GDPR možný:

Celý článek
28.08.2020

V sekci "Studenti > Rozvrhy a suplování > Přehled rozvrhů" najdete rozvrhy na nový školní rok.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1919.

Krátce působil jako učitel na Mladoboleslavsku. Kolem r. 1922 byl posluchačem Vojenské akademie v Hranicích.

Anketa

 
Vybíráme motto pro školní rok 2020-2021
Sokrates 22 %
Dalajláma 13 %
Konfucius 13 %
Les Brown 31 %
Stephen Hawking 14 %
Matka Tereza 7 %
Celkový počet hlasů: 471
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Přistěhovalci do USA

3. březen 1903

V USA byl schválen přistěhovalecký zákon, 

Nejčtenější

08.09.2020

Ve středu 2. 9. dopoledne připravil Studentský parlament na tartanovém hřišti na dvoře školy slavnostní vítání nových studentů ze tříd prima A, prima B a první A.

celý článek
16.09.2020

1PA dnes vyrazila s profesorkami Martínkovou a Krejčíkovou na adaptační kurz do Rokytnice. Po cestě děti navštívily skalní město Prachovské skály a odpoledne se vydaly na výlet s hravým programem.

celý článek
05.09.2020

V roce 2016 získalo naše gymnázium licenci na vytvoření centra pro poskytování Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Mezi první zájemce o absolvování bronzové úrovně patřily Jarča Mrázová a Eliška Prášilová. Tu se jim podařilo získat v roce 2017. V roce 2018 dokončily stříbrnou úroveň a letos na konci srpna splnily poslední krok, který jim scházel pro získání nejvyšší, tedy zlaté úrovně: čtyřdenní dobrodružnou expedici.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!