Nový Zéland - země dlouhého bílého oblaku

Nový Zéland - země dlouhého bílého oblaku

15. listopadu se studenti nižšího gymnázia zúčastnili populárně naučného zeměpisného projektu Svět kolem nás, který se v nymburském kině Sokol představil svým prvním dílem: pořadem Nový Zéland - země dlouhého bílého oblaku. Přečtěte si, jak ho hodnotily dvě divačky ze třídy 3TA.

Průvodci programem byli dva lidé, kteří žili na Novém Zélandu 1,5 roku a cestovali zde. Během pořadu nám představili přírodní bohatství Nového Zélandu, jeho geologický vývoj i jeho obyvatele. Vše bylo obohaceno o videa a fotografie. Jako první jsme se dozvěděli něco o původních obyvatelích Nového Zélandu - Maorech, jejich představách o vzniku světa a další Maorské pověsti. Poté už následovaly obecné informace a geografie ostrova. Dále jsme sledovali hlavní město Nového Zélandu Wellington a poté nejlidnatější město Nového Zélandu - Auckland. Potom se dostala na řadu fauna a flóra a již zmíněné přírodní bohatství. V této kapitole jsme mohli vidět např. kráter tektonicky činné sopky a další projevy sopečné činnosti, původní druhy zvířat a rostlin. Nakonec jsme mohli poznat novozélandské národní parky, kterých má země celkem 12. O místních obyvatelích jsme slyšeli několikrát v různých částech prezentace, viděli jsme např. maorské domorodé tance (tato část se obecenstvu podle ohlasu líbila asi nejvíce) nebo život ve vesnicích na vulkanicky činných místech, kde je cítit všudypřítomná síra a pece fungují pouze na těchto párách. Celá prezentace byla velmi zajímavá a myslím že se obecenstvo u ní bavilo.

Anastázie Koutová, 3TA

Logo pořadu

Přínosem programu bylo, že o své cestě na Nový Zéland nám vyprávěli sami cestovatelé, kteří tam pobývali 18 měsíců. Do programu byl zahrnut naučný film, po němž následovala krátká beseda, kdy jsme měli možnost položit otázky, které nás ohledně cesty zajímaly. Myslím, že tato akce byla velice zajímavá – jak z pohledu nás, možná budoucích cestovatelů, tak z pohledu zeměpisného. O Novém Zélandu jsme se dozvěděli spoustu informací ze všech okruhů, zajímavostí, faktů i osobních poznatků.

                                                                                              Barbora Peštová, 3TA

Naši účast zhodnotili také sami tvůrci a průvodci pořadem na svém webu.

Aktuální informace

06.09.2020

V rámci aktualizace údajů v Bakalářích se množí žádosti rodičů o zaslání ztracených přístupových údajů. Postupujte prosím takto, jiný  postup není z hlediska GDPR možný:

Celý článek
28.08.2020

V sekci "Studenti > Rozvrhy a suplování > Přehled rozvrhů" najdete rozvrhy na nový školní rok.

Významní absolventi

Michal Plavec

Michal Plavec (*1973), (regionální) historik, novinář a kurátor sbírky letectví Národního technického muzea v Praze, odmaturoval na nymburském gymnáziu v roce 1991.

Anketa

 
Vybíráme motto pro školní rok 2020-2021
Sokrates 22 %
Dalajláma 14 %
Konfucius 13 %
Les Brown 31 %
Stephen Hawking 14 %
Matka Tereza 7 %
Celkový počet hlasů: 464
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Přednášky Mánes

28. duben 1903

V Praze se konala první z cyklu přednášek, jež se zabývaly principy tvorby a současnými uměleckými názory. 

Nejčtenější

08.09.2020

Ve středu 2. 9. dopoledne připravil Studentský parlament na tartanovém hřišti na dvoře školy slavnostní vítání nových studentů ze tříd prima A, prima B a první A.

celý článek
16.09.2020

1PA dnes vyrazila s profesorkami Martínkovou a Krejčíkovou na adaptační kurz do Rokytnice. Po cestě děti navštívily skalní město Prachovské skály a odpoledne se vydaly na výlet s hravým programem.

celý článek
05.09.2020

V roce 2016 získalo naše gymnázium licenci na vytvoření centra pro poskytování Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Mezi první zájemce o absolvování bronzové úrovně patřily Jarča Mrázová a Eliška Prášilová. Tu se jim podařilo získat v roce 2017. V roce 2018 dokončily stříbrnou úroveň a letos na konci srpna splnily poslední krok, který jim scházel pro získání nejvyšší, tedy zlaté úrovně: čtyřdenní dobrodružnou expedici.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!