1. Literární kavárna

1. Literární kavárna

Jak již jsme informovali, francouzštináři ve škole v září zahájili nový projekt financováný z OP VK, Rozvoj čtenářské gramotnosti ve francouzštině. Jednou z klíčových aktivit je Literární kavárna vedená paní Danièle Geffroy Konštacký. Náplní workshopů je práce s francouzskými knížkami, samozřejmě především četba samotná, ale i řada dalších bohatých aktivit, jejichž cílem je ztratit obavu z četby a získat orientaci v příběhu i za předpokladu, že nerozumím zcela každému slovíčku.

Pravidelně jednou za dva týdny se tedy budou všichni studenti francouzštiny setkávat s paní Geffroy a pronikat do tajů francouzských příběhů.

Jak to tedy vypadalo během prvního setkání, v pondělí 9. září?

Kateřina Remešová, 2SA:

V pondělí 9. září jsme měli místo obvyklé hodiny francouzštiny Café littéraire, což je v podstatě francouzská literatura přizpůsobená jednotlivým ročníkům. My, jakožto sekunda A, měli hodinu formou her a úkolů ke knížce Rosa ma tortue. Po seznámení s paní lektorkou jsme se pustili do řešení úkolů, bylo to pro nás něco nového. Vzhledem k tomu, že normální hodiny francouzštiny probíhají formou učení a procvičování, café litréraire by měla být taková oddychovka. Myslím si, že v naší třídě měla kavárna celkem úspěch a bude to příjemným obohacením výuky francouzštiny.

Natálie Šteflová, 3TA:                                                      

Začalo to tím, že jsme přišli do učebny, kde už na nás čekala lektorka Danièle. Nejdříve nás lektorka přivítala a pronesla pár zajímavých informací ohledně naší hodiny a tohoto školního roku, jak bude probíhat. Poté jsme si společně prohlédli francouzské knížky, které byly krásně upraveny pro nás, kteří se učíme francouzský jazyk, a lehce se jim dá porozumět. 

Společně jsme četli příběh Rosa ma tortue a pak jsme si zahráli pár veselých her s tématikou knihy.

Na závěr hodiny jsme se naučili malinko obtížné, ale velmi veselou jazykolamy (trois tortues très tétues trottaient sur un trottoir très étroit J). Bylo to zábavné a celou třídu to bavilo! Celá hodina byla velmi zajímavá. Lektorka se k nám chovala moc hezky a přátelsky. Jestliže jsme s něčím měli problém, ochotně nám ihned poradila. Celkově se mi hodina velmi líbila a doufám, že se budeme setkávat i nadále.

Sára Vandasová, 4KA:

Dne 9. září se během šesté vyučovací hodiny žáci 4KA poprvé účastnili společně s francouzskou vyučující z univerzity v Hradci Králové Danièle Geffroy Konstacký tzv. “FRANCOUZSKÉ KAVÁRNY”. 

Původně jsme si chtěli donést hrneček na kávičku nebo na čaj a k tomu taky křupavý croissantek. Z toho ale nakonec sešlo, protože jsme na to všichni… do jednoho zapomněli… Místo jedné běžné vyučovací hodiny francouzštiny jsme si udělali pohodovou atmosféru v učebně číslo 38. Daniela nám přečetla kraťounkou knihu RAFARA od francouzské spisovatelky jménem Anne-Catherine De Boel, která si knihu také sama ilustrovala. Knihu o malé africké holčičce, kterou unesla zlá obluda, jsme si společně rozebrali – podrobně prodiskutovali děj, naučili jsme se několik nových slovíček, francouzsky vysvětlovali některé pojmy nebo taky hráli francouzskou verzi Binga – Lotto (samozřejmě s obrázky týkajících se příběhu). Myslím, že jsme si hodinu moc užili a už se těšíme na další kavárnu. Doufám, že si za ty dva týdny opět nezapomeneme donést to občerstvení…   

Tato hodina pro nás byla jednou z mnoha dalších a zajímavějších aktivit, jak se přiblížit lepší francouzštině…

 

Eliška Hradilová, 6XA

V rámci projektu Rozvoj čtenářské gramotnosti ve francouzštině se na naší škole poprvé uskutečnila tzv. café littéraire, česky literární kavárna. Navštívila nás totiž paní Danièle Geffroy, lektorka francouzštiny z Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, aby si s námi popovídala o francouzské literatuře. Tato dáma bude nás, žáky sexty A, navštěvovat každých 14 dní společně s ní bychom se měli zdokonalovat ve francouzštině.

S Danielou jsme se setkali již v minulosti díky projektu rozšířené výuky francouzštiny, a tak pro nás nebyl problém s nějakým ostychem a hned jsme se pustili do práce. Nejdříve si s námi povídala o knížkách, které jsme četli, a pak nám představila malou knížečku o medvídkovi jménem Otto (na první pohled dětská knížka, ale vlastně se jedná o příběh s historickým podtextem, odehrávající se za druhé světové války). Danièle nám předčítala krátký úryvek, se kterým jsme pak dále pracovali; doplňovali jsme si například klíčová slovíčka, znovu sestavovali příběh z papírků s textem apod. Bohužel jsme měli jen jednu vyučovací hodinu a hromadu činností, které jsme měli stihnout, což vedlo k tomu, že byl celý program poněkud uspěchaný. Vůbec to ale nevadilo, paní Geffroy byla milá a veselá, a tak těch 45 minut nemohlo dopadnout jinak než dobře.

Každopádně jsme si (alespoň já) tuto netradiční výuku užili a věřím, že si z ní a i z dalších hodin něco odneseme. Už se těším na další literární kavárnu!

 

Aktuální informace

06.09.2020

V rámci aktualizace údajů v Bakalářích se množí žádosti rodičů o zaslání ztracených přístupových údajů. Postupujte prosím takto, jiný  postup není z hlediska GDPR možný:

Celý článek
28.08.2020

V sekci "Studenti > Rozvrhy a suplování > Přehled rozvrhů" najdete rozvrhy na nový školní rok.

Významní absolventi

Akad. mal. Helena Ambrosová

Absolvovala v roce 1952.

Narodila se 31. 8. 1934 v Liptovském Mikuláši. 

Anketa

 
Vybíráme motto pro školní rok 2020-2021
Sokrates 22 %
Dalajláma 14 %
Konfucius 13 %
Les Brown 31 %
Stephen Hawking 14 %
Matka Tereza 7 %
Celkový počet hlasů: 464
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Volební právo v Austrálii

17. prosinec 1903

Parlamentních voleb v Austrálii se poprvé účastnily i ženy.

Nejčtenější

08.09.2020

Ve středu 2. 9. dopoledne připravil Studentský parlament na tartanovém hřišti na dvoře školy slavnostní vítání nových studentů ze tříd prima A, prima B a první A.

celý článek
16.09.2020

1PA dnes vyrazila s profesorkami Martínkovou a Krejčíkovou na adaptační kurz do Rokytnice. Po cestě děti navštívily skalní město Prachovské skály a odpoledne se vydaly na výlet s hravým programem.

celý článek
05.09.2020

V roce 2016 získalo naše gymnázium licenci na vytvoření centra pro poskytování Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Mezi první zájemce o absolvování bronzové úrovně patřily Jarča Mrázová a Eliška Prášilová. Tu se jim podařilo získat v roce 2017. V roce 2018 dokončily stříbrnou úroveň a letos na konci srpna splnily poslední krok, který jim scházel pro získání nejvyšší, tedy zlaté úrovně: čtyřdenní dobrodružnou expedici.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!