Francouzská literární kavárna

Francouzská literární kavárna

Máme za sebou první dva měsíce realizace projektu Rozvoj čtenářské gramotnosti ve francouzštině a tedy i dva měsíce francouzských Literárních kaváren. Téměř všichni francouzštináři ve škole se již alespoň jednou zapojili a vyzkoušeli si, že čtení ve francouzštině vlastně nebolí a oni zvládnou víc, než si myslí. Někteří díky rozložení rozvrhu pracují s lektorkou Danièle Geffroy pravidelně každých čtrnáct dní, jiné skupiny se musí dělit. Jen stále čekáme na odvážlivce, kteří přijdou s hrníčkem na čaj či kávu…

Do školy postupně dorazily objednané knížky a čtenáři již tedy mohou pracovat s předměty doličnými, ne jen s pouhými kopiemi. Nám učitelům dělá radost pozorovat naše žáky při práci s texty a jejich výrazy radosti, že rozumí, i když si myslí, že ne a jak vesele komunikují s lektorkou, paní Danièle Geffroy, za což jim všem patří velký dík.

A jak vidí poslední setkání někteří čtenáři?

Naše skupina studentů, která se učí francouzštinu druhým rokem, zažila v pondělí 21. 10. svou první literární kavárnu. Madame Danièle Geffroy nám předvedla svou perfektní češtinu. Prozradila nám, že když se učíme nový jazyk, jsme jako děti, a proto jsou našimi nejlepšími učiteli dětské knížky. I my tedy na této hodině četli dětské knížky a poslouchali písničky. Opakovali jsme po madame věty a odpovídali na její otázky. Hodina byla zajímavým zpestřením všedních hodin plných gramatiky. Pro mě zajímavou zkušeností - poprvé jsem mluvila francouzsky s rodilým mluvčím.

Eliška Frankeová, 6XB

Minulý týden jsme na si hodině francouzské kavárny znovu prošli knížku, kterou jsme četli minule, a kterou nám Danièle půjčila i domů - La Plume du caneton. Potom nám Danièle přečetla další dětskou, krásně ilustrovanou knížku o myšce, která se chtěla vrátit domů a překonávala mnoho překážek. Bylo to zajímavá knížka a v podání Madam Danièle to znělo ještě poutavěji, protože ona ten text (abychom ho pochopili) téměř předvádí. Moc se těším na další kavárnu.

Vendy Siblíková, 3TA

V pondělí 21. 10. jsme absolvovali již čtvrtou hodinu Café littéraire s Madame Geffroy. V této hodině jsme se opět vrátili k příběhu malé Hany, jejíž příběh se nám prostřednictvím knížky "La Valise d'Hana" začíná pomalu odhalovat. Také jsme si s Madame Geffroy přiblížili pojem *nacismus* a pokusili jsme se sepsat jeho definici. S povídáním o malé Haně budeme pokračovat i v příští pondělní hodině, na kterou už se všichni moc těšíme

Julie Kábrtová, 8OA

Aktuální informace

06.09.2020

V rámci aktualizace údajů v Bakalářích se množí žádosti rodičů o zaslání ztracených přístupových údajů. Postupujte prosím takto, jiný  postup není z hlediska GDPR možný:

Celý článek
28.08.2020

V sekci "Studenti > Rozvrhy a suplování > Přehled rozvrhů" najdete rozvrhy na nový školní rok.

Významní absolventi

doc. Ing. Zdeněk Sobotka, DrSc.

Absolvoval v roce 1945.

Narodil se 13. 3. 1926 v Nymburce. Aktivně působil jako vedoucí vědecký pracovník v oborech teorie pružnosti a plasticity, mechaniky struktur a kontinua, v oborech reologie, bioreologie, vazkopružnosti a biovazkopružnosti i biomechaniky.

Anketa

 
Vybíráme motto pro školní rok 2020-2021
Sokrates 22 %
Dalajláma 14 %
Konfucius 13 %
Les Brown 31 %
Stephen Hawking 14 %
Matka Tereza 7 %
Celkový počet hlasů: 464
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Atentát v Soluni

29. duben 1903

Bulharští atentátníci zničili bombovou náloží soluňskou filiálku Otomanské banky. 

Nejčtenější

08.09.2020

Ve středu 2. 9. dopoledne připravil Studentský parlament na tartanovém hřišti na dvoře školy slavnostní vítání nových studentů ze tříd prima A, prima B a první A.

celý článek
16.09.2020

1PA dnes vyrazila s profesorkami Martínkovou a Krejčíkovou na adaptační kurz do Rokytnice. Po cestě děti navštívily skalní město Prachovské skály a odpoledne se vydaly na výlet s hravým programem.

celý článek
05.09.2020

V roce 2016 získalo naše gymnázium licenci na vytvoření centra pro poskytování Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Mezi první zájemce o absolvování bronzové úrovně patřily Jarča Mrázová a Eliška Prášilová. Tu se jim podařilo získat v roce 2017. V roce 2018 dokončily stříbrnou úroveň a letos na konci srpna splnily poslední krok, který jim scházel pro získání nejvyšší, tedy zlaté úrovně: čtyřdenní dobrodružnou expedici.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!