Zahradní slavnost

Zahradní slavnost

Bylo krásné sobotní odpoledne, blížila se třetí hodina. Obloha byla modrá, slunce svítilo, teploměr vyšplhal nad dvacet stupňů a vůbec to nevypadalo, že je osmého září, spíš tak počátek července. Před zadní brankou na nádvoří nymburského gymnázia se scházeli rodiče s dětmi. Někteří z nich se smáli, jiní měli v obličejích výrazy plné očekávání, možná i trochu nervozity. Všichni byli téměř svátečně oblečeni a v rukou drželi talíře, misky, košíky a krabičky plné sladkostí, jednohubek, ovoce, salátů, chlebíčků a dalších pochutin, jako by šli na dlouho plánovanou návštěvu k rodinným přátelům. Jejich cílem ale nebyl obývací pokoj ani zahrádka u známých, ale nymburské gymnázium, přesněji zahradní slavnost, kterou právě tuto sobotu uspořádalo Rodičovské sdružení Gymnázia Nymburk (RSG).

Členové, popravdě většinou členky RSG, z nichž každá zastupuje ve sdružení jednu třídu, se rozhodly, že letos nastartují novou tradici. To, co je v některých anglosaských státech běžné, u nás ale zatím spíš netypické. Setkávání rodičů, studentů a vyučujících na různých akcích. Po úspěchu prvního ročníku školního plesu přišel nový nápad: neformální setkání všech na nádvoří gymnázia. A cíl? Poznat se, popovídat si, zasmát se, domluvit další aktivity. Vždyť mnoho rodičů ještě po letech studia svého potomka na gymnáziu neví, jak vypadají a jací vůbec jsou někteří vyučující, kteří dítko vzdělávají. Paní profesorky a páni profesoři zase v běhu školních dní nemají dost času na neformální popovídání si s rodiči svých žáků. Rodiče často znají rodiny spolužáků svých dětí jenom z vyprávění potomků…

V sobotu 8. září všichni, kteří přijali pozvání Rodičovského sdružení, dostali možnost poznat ostatní, jejich názory, promluvit si o dětech, o jejich budoucnosti. Vždyť všem nám jde nakonec o totéž, aby byly naše děti dobře připraveny do života.

Zahradní slavnost navštívily téměř dvě stovky účastníků. Hned u vchodu každý obdržel barevný lísteček, který mu studentky připevnily na oblečení a napsaly na něj jeho jméno. Barva cedulky měla svůj význam během odpoledne při zajímavé komunikační hře, kterou připravila paní profesorka Trtíková. Po „ocedulkování“ příchozí rodiny odložily přinesené pochutiny na školní lavice upravené tentokrát do tvaru rautové tabule a většinou se zapojily do přátelských rozhovorů, které se odehrávaly po celé ploše nádvoří.

Formalit mnoho nebylo: přítomné nejprve přivítala za RSG paní Jana Follerová, potom krátce promluvil a celou akci i do budoucna podpořil pan ředitel Jiří Kuhn, pár slov pronesla i zástupkyně studentského parlamentu Zuzana Zadražilová. Potom už se všichni jen bavili a ochutnávali dobroty, které maminky přinesly. O hudební podbarvení celé akce se postarala skupina studentů - dýdžejů, kteří do mainstreamových melodií odvážně propašovávali náznaky punku a rocku. Každé z přítomných dětí také obdrželo jednu „bianco“ jedničku s hvězdičkou, kterou si může uplatnit v některém z předmětů až do konce října 2012.

Co říci závěrem? První zahradní slavnost se vydařila, alespoň podle vyjádření zúčastněných. Ten, kdo nemohl nebo se nechtěl přijít podívat, je již dnes srdečně zván na další podobná setkání přátel gymnázia.

 

Roman Fiala, rodič

Aktuální informace

06.09.2020

V rámci aktualizace údajů v Bakalářích se množí žádosti rodičů o zaslání ztracených přístupových údajů. Postupujte prosím takto, jiný  postup není z hlediska GDPR možný:

Celý článek
28.08.2020

V sekci "Studenti > Rozvrhy a suplování > Přehled rozvrhů" najdete rozvrhy na nový školní rok.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1950.

Půl století působil na nejvyšší úrovni střídavě jako hráč a trenér basketbalu a jako expert při OSN.

Anketa

 
Vybíráme motto pro školní rok 2020-2021
Sokrates 22 %
Dalajláma 13 %
Konfucius 13 %
Les Brown 31 %
Stephen Hawking 14 %
Matka Tereza 7 %
Celkový počet hlasů: 471
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Smetanovy opery v Národním divadle

12. květen 1903

U příležitosti výročí úmrtí Bedřicha Smetany (…12. 5. 1884) uvedlo Národní divadlo v Praze pod taktovkou Karla Kovařovice cyklus Smetanových oper, jimiž počíná skutečná česká národní opera. 

Nejčtenější

08.09.2020

Ve středu 2. 9. dopoledne připravil Studentský parlament na tartanovém hřišti na dvoře školy slavnostní vítání nových studentů ze tříd prima A, prima B a první A.

celý článek
16.09.2020

1PA dnes vyrazila s profesorkami Martínkovou a Krejčíkovou na adaptační kurz do Rokytnice. Po cestě děti navštívily skalní město Prachovské skály a odpoledne se vydaly na výlet s hravým programem.

celý článek
05.09.2020

V roce 2016 získalo naše gymnázium licenci na vytvoření centra pro poskytování Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Mezi první zájemce o absolvování bronzové úrovně patřily Jarča Mrázová a Eliška Prášilová. Tu se jim podařilo získat v roce 2017. V roce 2018 dokončily stříbrnou úroveň a letos na konci srpna splnily poslední krok, který jim scházel pro získání nejvyšší, tedy zlaté úrovně: čtyřdenní dobrodružnou expedici.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!