Krajské kolo zeměpisné soutěže EUROREBUS 2011/2012

11.04.2012
Krajské kolo zeměpisné soutěže EUROREBUS 2011/2012

V KK zeměpisné soutěže EUROREBUS se 11. dubna 2012 na FTVS UK v Praze nejlépe dařilo Matěji Červovi ze 6XA, který obsadil v soutěži jednotlivců 3.-5. příčku a postupuje i do celostátního finále EUROREBUSU. Druhým nejúspěšnějším jednotlivcem z naší školy byl Radek Novotný (6XA) (6.-8. místo). V soutěži tříd unikl postup do celostátního kola vskutku jen o vlas týmu třídy 2SA ve složení: Světlana Gareeva, Štěpán Vejvoda a Jan Zavadil. Kompletní výsledky přinášíme níže.

V soutěži jednotlivců jsme tentokrát měli v KK celkem 6 "želízek v ohni". To bylo 21 % z vůbec všech pozvaných jednotlivců v kat. SŠ, čímž se naše Gymnázium stalo školou, z níž do KK v rámci jedné kategorie pozvali pořadatelé nejvíce zástupců. Jejich umístění je následující:

3.-5. Matěj Červ, 6XA (postup)
6.-8. Radek Novotný, 6XA
16.-18. Lukáš Stehlík, 6XA
19.-20. Jan Mareš, 6XA
22.-25. Jakub Tázler, 6XA
28. Kristýna Klčová, 1A

Do soutěže tříd jsme vyslali tříčlenné týmy 2SA (kategorie ZŠ01), 1A, 5QB, 2A a 6XA (všechny v kategorii SŠ). Tým sekundánů se umístil těsně pod hranicí postupu do celostátního finále. Týmy středoškolských tříd se (s výjimkou 6XA, která uzavřela první desítku) umístily spíše na konci tabulky. Protože v této kategorii soutěží i třídy maturantů a předmaturantů z jiných škol, proti nimž byli naši geografové samozřejmě v nevýhodě, byla to ale konkurence velmi silná.

Kategorie ZŠ01 (6. a 7. roč. ZŠ, primy a sekundy 8letých gymnázií)

6. 2SA (Světlana Gareeva, Štěpán Vejvoda, Jan Zavadil)

Kategorie SŠ (1. až 4. ročník 4letých a kvinta až oktáva 8letých gymnázií a dalších SŠ)

10.-11. 6XA (Michaela Kosová, Michaela Vecková, Nikola Vitáčková)
26.-27. 1A (Jan Blahník, Kristýna Klčová, Martin Kozák)
31.-32. 5QB (Kristýna Kamarádová, Nikola Klusoňová, Darina Ouředníková)
33.-35. 2A (Nikola Kopáčková, Martin Labuta, Dominika Morongová)

Nutno ještě dodat, že veřejné KK EUROREBUSu, jehož se studenti Gymnázia Nymburk zúčastnili, pokrývá Hlavní město Prahu, Středočeský kraj a rovněž i školy z okresů Liberec a Jablonec n/N. Nejde tedy rozhodně o KK v doslovném smyslu.

EUROREBUS je zeměpisná vědomostní soutěž, jejíž hlavní cenou je pětidenní Expedice EUROREBUS po Evropě. Jejím pořadatelem je obecně prospěšná společnost TERRA-KLUB (mj. i vydavatel Školních atlasů Dnešní svět a úspěšného časopisu Dnešní svět). Soutěž probíhá v kategorii ZŠ01 (primy a sekundy, 6. a 7. ročníky ZŠ), ZŠ02 (tercie a kvarty, 8. a 9. ročníky ZŠ) a v kategorii střední škola. I když v EUROREBUSU jde především o zeměpis, v soutěžních kolech se řešitelům hodí i znalosti z dějepisu, biologie a společenskovědních oborů, zejména pak schopnosti hledat souvislosti těchto oborů lidské činnosti v rámci především evropského prostoru. Soutěž probíhá po celý školní rok jako soutěž jednotlivců, kteří se registrují do soutěže on-line v rámci škol a jejich tříd. Tak je možné snadno body spolužáků s téže třídy sčítat a soutěžit zároveň i v soutěži školních tříd. Podobně lze při splnění určitých dalších podmínek sčítat body i v rámci školy, což otevírá možnost zapojit se i do soutěže škol. Na výherce čekají i další ceny, počítačové vybavení a další elektronika pro zúčastněné školy. Prestižní trofejí soutěže škol je putovní pohár České spořitelny, která je generálním partnerem celé soutěže. I nejúspěšnější jednotlivci neodjíždějí ze soutěže s prázdnou: odváží si mobilní telefony, MP3 přehrávače, předplatné časopisů a další ceny. V letošním roce se soutěž EUROREBUS koná již po sedmnácté.

Gymnázium Nymburk se do soutěže zapojuje již několik let. Nejúspěšnější třídou byla loňská třída 4A, která dvakrát po sobě vyhrála soutěž tříd. Tato třída se umístila už ve 13. ročníku soutěže ve školním roce 2007/2008 (tehdy jako 1A) na 36. místě v rámci ČR. V následujícím roce (14. ročník - 2008/2009) dosáhla (jako tehdejší 2A) poprvé absolutního vítězství v soutěži tříd. Titul šampiona obhájili i jako 3A ve školním roce 2009/2010 v 15. ročníku soutěže, kdy se na Expedici EUROREBUS vydali podruhé za sebou. Zatímco v roce 2009 navštívili reprezentanti naší školy především Bavorsko a Rakousko, o rok později se s EUROREBUSem vypravili na Slovensko, do Rakouska, Slovinska a Chorvatska. V 16. ročníku (2010/2011) vybojovala 4A v celostátním finále (pouze) 16. místo mezi všemi třídami z ČR v kategorii SŠ. V loňském celostátním finále soutěže jednotlivců obsadil Adam Krajčí z tehdejší 4A 12. místo mezi všemi středoškoláky v republice.

Zdroj: Webové stránky soutěže EUROREBUS
Ke stažení
ikonaVýsledková listina KK jednotlivci (SŠ)
ikonaVýsledková listina KK třídy (ZŠ01)
ikonaVýsledková listina KK třídy (SŠ)

Aktuální informace

15.09.2021

ve čtvrtek 23/9 od 17:00 hod:

1PA - č. 7 - přízemí vlevo
1PB - č. 2 - přízemí vlevo
1A - č. 6 - přízemí vlevo

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1919.

Krátce působil jako učitel na Mladoboleslavsku. Kolem r. 1922 byl posluchačem Vojenské akademie v Hranicích.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Sjezd socialistů Ruska

30. červenec 1903

Na ilegálním druhém sjezdu Sociálně demokratické dělnické strany Ruska v Bruselu (první se konal v roce 1898) vzplanul prudký ideologický boj mezi leninovci s tzv. oportunisty (J. Martova).

Nejčtenější

02.09.2021

Ve středu 1. září jsme zahájili nový školní rok. Všichni si jistě přejeme, aby proběhl bez zásadních omezení a po roce a půl se tak vrátí vše víceméně do normálu. Ředitel školy se svými zástupci přišli povzbudit nové studenty prim a 1A a přivítat je ve škole. Bylo vidět, že se všichni na novou školu těší, i když obavy a respekt, které se zračily v obličejích některých z nich, byly patrné…

 

Škola si pro nový školní rok zvolila motto, jehož autorem je Kryštof Kolumbus: Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu. Motto je jasnou výzvou pro učitele i pro studenty k aktivitě, odvaze a hledání nových cest. Takže dobrý vítr do plachet a vzhůru k novým obzorům!

celý článek
21.08.2021

Tadeáš Ďurčanský (budoucí 7MB), náš další stážista v Otevřené vědě 2021, byl zmíněn na jejím Facebooku v souvislosti s řešením problematiky ladění bílého světla, kterým se společně s dalšími dvěma kolegy z jiných středních škol letos zabývá na Fyzikálním ústavu AV ČR, v. v. i.

celý článek
08.09.2021

Je už tisíciletí známým faktem, že nejlepší pohled na svět je z koňského hřbetu, na čemž jsme se rozhodly stavět naši expedici i my. Po dlouhém dohadování, domlouvání, vymýšlení, plánování a předělávání se totiž uskutečnila naše koňská zlatá dofácká expedice, kterou od počátku provázelo mnoho nesnází. 

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu