Krajské kolo zeměpisné soutěže EUROREBUS 2011/2012

11.04.2012
Krajské kolo zeměpisné soutěže EUROREBUS 2011/2012

V KK zeměpisné soutěže EUROREBUS se 11. dubna 2012 na FTVS UK v Praze nejlépe dařilo Matěji Červovi ze 6XA, který obsadil v soutěži jednotlivců 3.-5. příčku a postupuje i do celostátního finále EUROREBUSU. Druhým nejúspěšnějším jednotlivcem z naší školy byl Radek Novotný (6XA) (6.-8. místo). V soutěži tříd unikl postup do celostátního kola vskutku jen o vlas týmu třídy 2SA ve složení: Světlana Gareeva, Štěpán Vejvoda a Jan Zavadil. Kompletní výsledky přinášíme níže.

V soutěži jednotlivců jsme tentokrát měli v KK celkem 6 "želízek v ohni". To bylo 21 % z vůbec všech pozvaných jednotlivců v kat. SŠ, čímž se naše Gymnázium stalo školou, z níž do KK v rámci jedné kategorie pozvali pořadatelé nejvíce zástupců. Jejich umístění je následující:

3.-5. Matěj Červ, 6XA (postup)
6.-8. Radek Novotný, 6XA
16.-18. Lukáš Stehlík, 6XA
19.-20. Jan Mareš, 6XA
22.-25. Jakub Tázler, 6XA
28. Kristýna Klčová, 1A

Do soutěže tříd jsme vyslali tříčlenné týmy 2SA (kategorie ZŠ01), 1A, 5QB, 2A a 6XA (všechny v kategorii SŠ). Tým sekundánů se umístil těsně pod hranicí postupu do celostátního finále. Týmy středoškolských tříd se (s výjimkou 6XA, která uzavřela první desítku) umístily spíše na konci tabulky. Protože v této kategorii soutěží i třídy maturantů a předmaturantů z jiných škol, proti nimž byli naši geografové samozřejmě v nevýhodě, byla to ale konkurence velmi silná.

Kategorie ZŠ01 (6. a 7. roč. ZŠ, primy a sekundy 8letých gymnázií)

6. 2SA (Světlana Gareeva, Štěpán Vejvoda, Jan Zavadil)

Kategorie SŠ (1. až 4. ročník 4letých a kvinta až oktáva 8letých gymnázií a dalších SŠ)

10.-11. 6XA (Michaela Kosová, Michaela Vecková, Nikola Vitáčková)
26.-27. 1A (Jan Blahník, Kristýna Klčová, Martin Kozák)
31.-32. 5QB (Kristýna Kamarádová, Nikola Klusoňová, Darina Ouředníková)
33.-35. 2A (Nikola Kopáčková, Martin Labuta, Dominika Morongová)

Nutno ještě dodat, že veřejné KK EUROREBUSu, jehož se studenti Gymnázia Nymburk zúčastnili, pokrývá Hlavní město Prahu, Středočeský kraj a rovněž i školy z okresů Liberec a Jablonec n/N. Nejde tedy rozhodně o KK v doslovném smyslu.

EUROREBUS je zeměpisná vědomostní soutěž, jejíž hlavní cenou je pětidenní Expedice EUROREBUS po Evropě. Jejím pořadatelem je obecně prospěšná společnost TERRA-KLUB (mj. i vydavatel Školních atlasů Dnešní svět a úspěšného časopisu Dnešní svět). Soutěž probíhá v kategorii ZŠ01 (primy a sekundy, 6. a 7. ročníky ZŠ), ZŠ02 (tercie a kvarty, 8. a 9. ročníky ZŠ) a v kategorii střední škola. I když v EUROREBUSU jde především o zeměpis, v soutěžních kolech se řešitelům hodí i znalosti z dějepisu, biologie a společenskovědních oborů, zejména pak schopnosti hledat souvislosti těchto oborů lidské činnosti v rámci především evropského prostoru. Soutěž probíhá po celý školní rok jako soutěž jednotlivců, kteří se registrují do soutěže on-line v rámci škol a jejich tříd. Tak je možné snadno body spolužáků s téže třídy sčítat a soutěžit zároveň i v soutěži školních tříd. Podobně lze při splnění určitých dalších podmínek sčítat body i v rámci školy, což otevírá možnost zapojit se i do soutěže škol. Na výherce čekají i další ceny, počítačové vybavení a další elektronika pro zúčastněné školy. Prestižní trofejí soutěže škol je putovní pohár České spořitelny, která je generálním partnerem celé soutěže. I nejúspěšnější jednotlivci neodjíždějí ze soutěže s prázdnou: odváží si mobilní telefony, MP3 přehrávače, předplatné časopisů a další ceny. V letošním roce se soutěž EUROREBUS koná již po sedmnácté.

Gymnázium Nymburk se do soutěže zapojuje již několik let. Nejúspěšnější třídou byla loňská třída 4A, která dvakrát po sobě vyhrála soutěž tříd. Tato třída se umístila už ve 13. ročníku soutěže ve školním roce 2007/2008 (tehdy jako 1A) na 36. místě v rámci ČR. V následujícím roce (14. ročník - 2008/2009) dosáhla (jako tehdejší 2A) poprvé absolutního vítězství v soutěži tříd. Titul šampiona obhájili i jako 3A ve školním roce 2009/2010 v 15. ročníku soutěže, kdy se na Expedici EUROREBUS vydali podruhé za sebou. Zatímco v roce 2009 navštívili reprezentanti naší školy především Bavorsko a Rakousko, o rok později se s EUROREBUSem vypravili na Slovensko, do Rakouska, Slovinska a Chorvatska. V 16. ročníku (2010/2011) vybojovala 4A v celostátním finále (pouze) 16. místo mezi všemi třídami z ČR v kategorii SŠ. V loňském celostátním finále soutěže jednotlivců obsadil Adam Krajčí z tehdejší 4A 12. místo mezi všemi středoškoláky v republice.

Zdroj: Webové stránky soutěže EUROREBUS
Ke stažení
ikonaVýsledková listina KK jednotlivci (SŠ)
ikonaVýsledková listina KK třídy (ZŠ01)
ikonaVýsledková listina KK třídy (SŠ)

Aktuální informace

03.03.2021

Na emailové adresy zákonných zástupců uchazečů o studium na naší škole byly odeslány informační maily s dotazníky. 

Celý článek

Významní absolventi

František Rachlík

Absolvoval v roce 1924.

Narodil se 16. 9. 1904 v Nymburce, zemřel v Praze 13. 2. 1980. Po skončení vojenské služby studoval na pražské Filozofické fakultě Univerzity Karlovy filozofii, dějiny umění a estetiku.

Svět v roce založení školy

Výnos cara Mikuláše II.

11. březen 1903

V Rusku byl vydán výnos cara Mikuláše II.

Nejčtenější

10.02.2021

V sobotu 6.2. a v neděli 7.2. reprezentovala Českou republiku sourozenecká dvojice Kateřina a Daniel Mrázkovi na juniorských mezinárodních závodech „Egna Dance Trophy 2021“ v italském městě Egna.

celý článek
04.02.2021

Otevřená věda je otevřená i v této době - covidové pandemii navzdory! S velkou radostí dáváme na vědomí, že do letošního ročníku Otevřené vědy vybrali pracovníci Akademie věd ČR celkem 5 studentů nymburského gymnázia. Tři z nich svou stáž absolvují na Fyzikálním, jedna na Botanickém a jedna na Geofyzikálním ústavu AV ČR.

celý článek
03.02.2021

Před 24 lety zemřel pan Bohumil Hrabal, jehož jméno nese hrdě naše škola. Připomeňte si s námi toto výročí a podívejte se na jeho nesmírně bohatý život a úžasné dílo!

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!