Okresní kolo dějepisné olympiády aneb Od Cyrila a Metoděje po Jana Husa

Okresní kolo dějepisné olympiády aneb Od Cyrila a Metoděje po Jana Husa

Ve středu 17. 1. 2024 se v DDM v Nymburce konalo okresní kolo dějepisné olympiády. Naši školu reprezentovali v I. kategorii Nikola Pomšárová, 4KA, Viktor Lipenský, 4KB, Soňa Pustá, 4KB, v II. kategorii Jan Pavlovič, 6XB, Vojtěch Turek, 2A a Richard Pavlíček, 2A.

DDM byl pro 52 soutěžících skoro malý, konkurence velká, o pořadí někdy rozhodovaly rozřazovací úkoly. Všichni naši studenti jsou úspěšnými řešiteli.  Z 41 soutěžících v I. kategorii bylo 39 úspěšných řešitelů a Soňa Pustá byla druhá. V II. kategorii jsme velmi úspěšní, protože Ríša Pavlíček je na 1. místě, Vojta Turek na druhém a Honza Pavlovič na čtvrtém.

Děkujeme všem studentům za reprezentaci školy.

Téma letošního ročníku dějepisné olympiády nese název Každodenní život a kulturní kořeny českých zemí (Čechy, Morava, Slezsko). Od Cyrila a Metoděje po Jana Husa. Znovu ho připravila katedra pomocných věd historických a archivnictví Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové. Kdo by čekal, že se musí naučit jen historická fakta - letopočty, jména, události, bude zklamaný. Čtenářská a historická gramotnost hrály prim.

Pro mě byla tahle dějepisná olympiáda nová zkušenost - nikdy předtím jsem na žádné olympiádě nebyl. Bylo to fajn - od sympatických pořadatelů přes ostatní soutěžící až po celkovou organizaci olympiády. Prostory sice byly trošku stísněnější, ale při psaní testů se tento dojem vypařil. Moji dva spolužáci se umístili lépe než já, mám ještě co dohánět. (Honza Pavlovič)

Moc mě těší, že jsem se letos opět mohl zúčastnit dějepisné olympiády, neboť je to pro mě zajímavá zkušenost a příležitost se něco nového dovědět. Jsem také rád, že se mi povedlo postoupit do krajského kola, kde budu mít možnost prohlubovat své dějepisné znalosti a reprezentovat naši školu. Letošní téma bylo podle mého názoru pojato náročněji a bylo více orientované prakticky, ale přesto jsme všichni dosáhli mimořádného úspěchu. (Ríša Pavlíček)

Aktuální informace

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

prof. PharmDr. Anetta Härtlová, Ph.D.

Prof. PharmDr. Anetta Härtlová, Ph.D. (*1982), imunoložka, molekulární bioložka, vědkyně v oboru molekulární medicíny, vedoucí samostatné výzkumné skupiny na Institutu biomedicíny univerzity ve švédském Göteborgu, absolvovala nymburské gymnázium v roce 2000.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

James Joyce

2. únor 1903

Irský spisovatel James Joyce (1882-1941) opustil ve dvaceti letech své domovské město Dublin a odešel do Paříže. Jeho hlavním problémem byl nedostatek peněz.

Nejčtenější

31.05.2024

Na letošní čtvrtou a zároveň i poslední alumni besedu jsme pozvali absolventku gymnázia z roku 2004. Je jí RNDr. Milada Křížová, meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu, která pracuje i v Redakci počasí České televize. Setkání s ní proběhne v nymburské knihovně ve čtvrtek 6. června 2024 od 17.30 hodin s tématem: Počítání počasí?!

celý článek
29.05.2024

Ve středu 25. května se na Francouzský institut v Praze sjeli vítězové krajských kol konverzační soutěže ve francouzštině, aby v republikovém finále navzájem poměřili své jazykové dovednosti ve svých kategoriích. Naše škola měla zástupkyně hned ve třech kategoriích a vedly si výborně! 

celý článek
28.05.2024

Když jsme v prosinci odjížděli z výměnného pobytu na partnerské škole ve Westerburgu, byla jsem z ní naprosto nadšená a doufala jsem, že ji ještě navštívím. V tu chvíli to bylo spíše velké přání a já pořádně nevěřila tomu, že by se to opravdu mohlo uskutečnit. Když má ale člověk školu plnou podporujících lidí a dva nadšené učitele v Německu, jde všechno, a tak jsem se v neděli 12. května vydala do Westerburgu, abych tam pomohla s organizací projektového týdne s tématem Evropské unie „Europawoche“ a abych viděla tuto školu v běhu.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.