Ekologický kurz pro předmaturitní seminář biologie

Ekologický kurz pro předmaturitní seminář biologie

V týdnu od 30. května do 3. června se studenti biologického semináře třetího ročníku zúčastnili ekologického kurzu. Kurz probíhal formou různých aktivit, které se uskutečnily především v okolí Nymburka. Jak konkrétně si můžete přečíst v následujícím reportu.

Náš ekokurz začal pondělním terénním výzkumem na Ostrově. V první části jsme se vypravili zkoumat biodiverzitu vody ve Starém Labi. Dostali jsme kufříky s vybavením pro zjištění pH vody. Měření jsme provedli vložením lakmusového papírku do vody a následně porovnali zbarvení s barevnou stupnicí. Dále jsme měřili obsah prvků ve vodě.
Vybraní jedinci se jali prozkoumat “Stařinu” i více do hloubky za pomoci rybářských kalhot. Někteří však podcenili zpevnění břehu a okusili Stařinu na vlastní kůži - viz přiložené video. Na druhou část jsme se přesunuli na louku, kde jsme smýkačkou chytali a později určovali druhy živočichů. Našli jsme od klíšťat, přes žluté pavouky až po krásná šídla. Také jsme zkoumali pokryvnost různých druhů rostlin pomocí rámu se čtverečky o velikosti 10x10cm. Vybrali jsme si vhodné místo s mnoha druhy rostlin, které jsme si zakreslili. Tato data jsme následně využili v pátek - viz dále v textu.
Druhý den jsme zahájili procházkou od Poděbradského nádraží do Ekocentra Huslík, kde jsme rozdělili na dvě skupiny. První skupina si založila základ na výrobu sýra a v mezičase si šla projít celou záchrannou stanici. Dozvěděli jsme se, za jakých okolností se dostanou zvířata na záchranou stanici a co to obnáší. Druhá skupina mezitím měla workshop na téma biodiverzita. Tam jsme si zkusili práci v týmech, kdy každý tým dostal sáček s legem a dva lidi z týmu ho poslepu museli složit podle původní předlohy s tím, že ostatní jim mohli radit jen neverbálně. První skupina pokračovala ve výrobě sýra, která spočívala v přimíchání mlékárenské kultury a syřidla do mléka, následném zahřátí a míchání. Pak už jen stačilo dát sýr do formy, nechat ho odkapat, přidat sůl a česnek podle osobních preferencí a ochutnávky mohly začít. Na druhou část jsme se pěší procházkou přesunuli do hydrogeoparku v Pátku. Tam došlo v minulosti ke znečištění horninového prostředí a podzemní vody chlorovanými uhlovodíky. Povídali jsme si o čištění podzemních vod, což byl krásný příklad toho, že pokud se člověk snaží a chce, tak se dají nějaké katastrofy, jako třeba kontaminace vody, zvrátit a přírodu obnovit a uzdravit.
Ve středu se naše skupina vypravila do Zoologické zahrady v Chlebích. Po počátečních zmatcích s hledáním příslušného objektu byla naše skupina rozdělena do dvou podskupin, které se pak vystřídaly na komentovaných prohlídkách ve staré i nové části. Ve staré části, kterou nás provedl ředitel zoologické zahrady pan Franěk, jsme měli možnost prohlédnout si nejen nepřeberné množství ptáků nebo nejvzácnější opice na světě - langury duk - ale i sbírku trusu nebo sochy už vyhynulých zvířat. V nové části nás provedli ohradou s až příliš ochočenými daňky. Ty jsme mohli nakrmit a jelikož se chovali jako když týden nedostali najíst, nebyl problém si je pohladit a prohlédnout zblízka. Také nám ukázali v lednu narozené medvídě medvěda ušatého, předvedli krmení velbloudů a zavedli nás ke dvěma krásným lvům. Nakonec jsme měli možnost pokochat se i nejmenšími opičkami na světě - kosmany zakrslými, nebo si pohladit korálovku.
A nesmíme zapomenout ani na předposlední, čtvrtý den celého programu, kdy jsme se - někteří - vypravili zkoumat geologické prostředí Prokopského údolí. Někteří měli mírné problémy s dopravou, když se jim nepodařilo dostavit se včas na nádraží, ovšem nakonec jsme se všichni sešli a započali výstup na překvapivě strmé kopce nad Prokopským kanálem. Tam jsme především zkoumali geologický profil krajiny. I přes počáteční nesouhlasy jsme si odhlasovali a zpestřili program speciálním mrazíkem. Pak jsme hledali zkameněliny trilobitů pomocí rozbíjení kamenů kladivem. V tom nám štěstí bohužel moc nepřálo a skončili jsme pouze s jedním nálezem. Dozvěděli jsme se několik zajímavostí o vápenci, který se zde v minulosti i těžil, a pak jsme se vypravili na druhý program, který se zabýval všemocnou silou divoké přírody, která se postupně rozpíná dříve v úhledně upravených třešňových sadech nad Trójou.

Celý kurz jsme zakončili v pátek, zpracováním pondělních dat a vytvořením prezentací, které jsme v rámci našich skupin následně odprezentovali a zhodnotili. Napsali jsme si také test ze všech aktivit, které jsme během celého týdne absolvovali. Úplně nakonec jsme celý kurz zhodnotili s tím, že většina aktivit se nám líbila a vyšlo nám i krásné počasí.

Kristýna Prokešová, 7MB

Zobrazeno: 2851x
Ke stažení
ikonaHydrobiologie na vlastní kůži

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1952.

Narodil se 8. 4. 1934 v Nymburce. V roce 1958 ukončil studia na Fakultě všeobecného lékařství UK v Praze. 

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Sjezd socialistů Ruska

30. červenec 1903

Na ilegálním druhém sjezdu Sociálně demokratické dělnické strany Ruska v Bruselu (první se konal v roce 1898) vzplanul prudký ideologický boj mezi leninovci s tzv. oportunisty (J. Martova).

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.