Ekologický kurz pro předmaturitní seminář biologie

Ekologický kurz pro předmaturitní seminář biologie

V týdnu od 30. května do 3. června se studenti biologického semináře třetího ročníku zúčastnili ekologického kurzu. Kurz probíhal formou různých aktivit, které se uskutečnily především v okolí Nymburka. Jak konkrétně si můžete přečíst v následujícím reportu.

Náš ekokurz začal pondělním terénním výzkumem na Ostrově. V první části jsme se vypravili zkoumat biodiverzitu vody ve Starém Labi. Dostali jsme kufříky s vybavením pro zjištění pH vody. Měření jsme provedli vložením lakmusového papírku do vody a následně porovnali zbarvení s barevnou stupnicí. Dále jsme měřili obsah prvků ve vodě.
Vybraní jedinci se jali prozkoumat “Stařinu” i více do hloubky za pomoci rybářských kalhot. Někteří však podcenili zpevnění břehu a okusili Stařinu na vlastní kůži - viz přiložené video. Na druhou část jsme se přesunuli na louku, kde jsme smýkačkou chytali a později určovali druhy živočichů. Našli jsme od klíšťat, přes žluté pavouky až po krásná šídla. Také jsme zkoumali pokryvnost různých druhů rostlin pomocí rámu se čtverečky o velikosti 10x10cm. Vybrali jsme si vhodné místo s mnoha druhy rostlin, které jsme si zakreslili. Tato data jsme následně využili v pátek - viz dále v textu.
Druhý den jsme zahájili procházkou od Poděbradského nádraží do Ekocentra Huslík, kde jsme rozdělili na dvě skupiny. První skupina si založila základ na výrobu sýra a v mezičase si šla projít celou záchrannou stanici. Dozvěděli jsme se, za jakých okolností se dostanou zvířata na záchranou stanici a co to obnáší. Druhá skupina mezitím měla workshop na téma biodiverzita. Tam jsme si zkusili práci v týmech, kdy každý tým dostal sáček s legem a dva lidi z týmu ho poslepu museli složit podle původní předlohy s tím, že ostatní jim mohli radit jen neverbálně. První skupina pokračovala ve výrobě sýra, která spočívala v přimíchání mlékárenské kultury a syřidla do mléka, následném zahřátí a míchání. Pak už jen stačilo dát sýr do formy, nechat ho odkapat, přidat sůl a česnek podle osobních preferencí a ochutnávky mohly začít. Na druhou část jsme se pěší procházkou přesunuli do hydrogeoparku v Pátku. Tam došlo v minulosti ke znečištění horninového prostředí a podzemní vody chlorovanými uhlovodíky. Povídali jsme si o čištění podzemních vod, což byl krásný příklad toho, že pokud se člověk snaží a chce, tak se dají nějaké katastrofy, jako třeba kontaminace vody, zvrátit a přírodu obnovit a uzdravit.
Ve středu se naše skupina vypravila do Zoologické zahrady v Chlebích. Po počátečních zmatcích s hledáním příslušného objektu byla naše skupina rozdělena do dvou podskupin, které se pak vystřídaly na komentovaných prohlídkách ve staré i nové části. Ve staré části, kterou nás provedl ředitel zoologické zahrady pan Franěk, jsme měli možnost prohlédnout si nejen nepřeberné množství ptáků nebo nejvzácnější opice na světě - langury duk - ale i sbírku trusu nebo sochy už vyhynulých zvířat. V nové části nás provedli ohradou s až příliš ochočenými daňky. Ty jsme mohli nakrmit a jelikož se chovali jako když týden nedostali najíst, nebyl problém si je pohladit a prohlédnout zblízka. Také nám ukázali v lednu narozené medvídě medvěda ušatého, předvedli krmení velbloudů a zavedli nás ke dvěma krásným lvům. Nakonec jsme měli možnost pokochat se i nejmenšími opičkami na světě - kosmany zakrslými, nebo si pohladit korálovku.
A nesmíme zapomenout ani na předposlední, čtvrtý den celého programu, kdy jsme se - někteří - vypravili zkoumat geologické prostředí Prokopského údolí. Někteří měli mírné problémy s dopravou, když se jim nepodařilo dostavit se včas na nádraží, ovšem nakonec jsme se všichni sešli a započali výstup na překvapivě strmé kopce nad Prokopským kanálem. Tam jsme především zkoumali geologický profil krajiny. I přes počáteční nesouhlasy jsme si odhlasovali a zpestřili program speciálním mrazíkem. Pak jsme hledali zkameněliny trilobitů pomocí rozbíjení kamenů kladivem. V tom nám štěstí bohužel moc nepřálo a skončili jsme pouze s jedním nálezem. Dozvěděli jsme se několik zajímavostí o vápenci, který se zde v minulosti i těžil, a pak jsme se vypravili na druhý program, který se zabýval všemocnou silou divoké přírody, která se postupně rozpíná dříve v úhledně upravených třešňových sadech nad Trójou.

Celý kurz jsme zakončili v pátek, zpracováním pondělních dat a vytvořením prezentací, které jsme v rámci našich skupin následně odprezentovali a zhodnotili. Napsali jsme si také test ze všech aktivit, které jsme během celého týdne absolvovali. Úplně nakonec jsme celý kurz zhodnotili s tím, že většina aktivit se nám líbila a vyšlo nám i krásné počasí.

Kristýna Prokešová, 7MB

Zobrazeno: 4212x
Ke stažení
ikonaHydrobiologie na vlastní kůži

Aktuální informace

14.01.2025

Pro školní rok 2025-2026 hledáme nové učitele těchto aprobací:

  • matematika,
  • fyzika,
  • chemie,
  • informatika

v libovolné kombinaci, případně i jednooborově.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

JUDr. Václav Král

JUDr. Václav Král (29. 11. 1926-11. 5. 2021), jeden z nestorů české advokacie, lingvista, cestovatel a spisovatel, významný absolvent Reálného gymnázia v Nymburce v roce 1946, který nikdy na svou střední školu nezanevřel a byl až do své smrti v častém kontaktu jejím současným vedením.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Atentát v Soluni

29. duben 1903

Bulharští atentátníci zničili bombovou náloží soluňskou filiálku Otomanské banky. 

Nejčtenější

26.03.2025

Ve středu 26.3.2025 zorganizovalo naše gymnázium krajské kolo Konverzační soutěže ve francouzském jazyce, tzv. olympiádu ve FRJ.

celý článek
21.03.2025

Bruno Topenčík, Kateřina Kammová, Vladislav Stefaniv, Jan Vaňáček a Lukáš Ocelák zvítězili v krajském finále šachu družstev a po roce budou obhajovat bronzové medaile z MČR.

celý článek
04.04.2025

Čtvrtá alumni beseda ve školním roce 2024/2025 se v městské knihovně Nymburk uskuteční v úterý 8. dubna 2025 od 17.30 hodin. Naším hostem bude RNDr. Václav Kašička, CSc., z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Tématem setkání bude Kapilární elektroforéza.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.