27.leden - Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti

27.leden - Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti

Dnešní den je vyhlášen jako Mezinárodní den obětí holocaustu. Po celé zemi se konají vzpomínkové akce. Studenti Klubu moderní historie přijali pozvání na připomínkovou akci na Ministerstvo zahraničních věcí do Černínského paláce.

Po loňském roce, kdy naši studenti na Ministerstvu zahraničních věcí představili své pátrání po rodině Pickových z Nymburka, letos přijali pozvání v roli diváků. 

Nejprve jsme spolu se studenty Základní umělecké školy z Chrudimi využili nabídku komentované prohlídky Černínského paláce vedené panem doktorem Robertem Řehákem, státním zmocněncem pro holocaust, mezináboženský dialog a svobodu vyznání. Nahlédli jsme do sálů a salonků, které jsou na ministerstvu využívány k diplomatickým schůzkám, ale i do části "soukromé", bytu bývalého ministra zahraničních věcí Jana Masaryka.

Následovala pietní akce, kde jsme si vyslechli slova paní velvyslankyně Státu Izrael Anny Azari, paní velvyslankyně Rakouska Bettiny Kirnbauer, promluvil předseda Federace židovských obcí pan Petr Papoušek. Všichni mluvčí věnovali vzpomínku obětem holocaustu, ale zároveň zmínili i současnou ruskou agresi na Ukrajině, kde dnes a denně umírají nevinní lidé.

Velice nás oslovila přeživší holocaustu paní Michaela Vidláková, se kterou jsme měli možnost se setkat již v loňském roce. Paní Vidláková řekla pro nás velice motivující slova, že nezapomenout je důležité. Ale ještě důležitější je něco dělat, být aktivní, aby se nezapomnělo. A s tím my naprosto souhlasíme. Tato slova nás motivují v našem dalším pátrání. Paní Michaela Vidláková má náš velký obdiv, celou svou řeč pronesla plynule v angličtině, bez poznámek, podkladů. Protože jak říká, když má co říct, mluví zpatra a nepotřebuje lejstro.

V programu vystoupili studenti z chrudimské ZUŠ, kteří přednesli zhudebněné texty dětí vězněných v Terezíně, v doprovodu Effiho Shoshaniho. A během písničky Strach od Evy Pickové z Nymburka je doprovodil i náš přítel Milan Kodíček.

Velice si vážíme příležitosti zúčastnit se. 

#WeRememer #Nezapomeneme

Aktuální informace

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1960.

Narodil se 30. 12. 1943 v Nymburce. Nebyl doporučen k dalšímu studiu, a proto pracoval jako dělník v Elektroisole v Kolíně.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Dámská móda

květen 1903

S prvním úsměvem jarního slunce se objevují také jarní toalety, jejichž móda bývá každým rokem proměnlivá. 

Nejčtenější

31.05.2024

FOTOGALERIE: FB MĚSTSKÉ KNIHOVNY NBK

Na letošní čtvrtou a zároveň i poslední alumni besedu jsme pozvali absolventku gymnázia z roku 2004. Je jí RNDr. Milada Křížová, meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu, která pracuje i v Redakci počasí České televize. Setkání s ní proběhne v nymburské knihovně ve čtvrtek 6. června 2024 od 17.30 hodin s tématem: Počítání počasí?!

celý článek
28.05.2024

Když jsme v prosinci odjížděli z výměnného pobytu na partnerské škole ve Westerburgu, byla jsem z ní naprosto nadšená a doufala jsem, že ji ještě navštívím. V tu chvíli to bylo spíše velké přání a já pořádně nevěřila tomu, že by se to opravdu mohlo uskutečnit. Když má ale člověk školu plnou podporujících lidí a dva nadšené učitele v Německu, jde všechno, a tak jsem se v neděli 12. května vydala do Westerburgu, abych tam pomohla s organizací projektového týdne s tématem Evropské unie „Europawoche“ a abych viděla tuto školu v běhu.

celý článek
29.05.2024

Ve středu 25. května se na Francouzský institut v Praze sjeli vítězové krajských kol konverzační soutěže ve francouzštině, aby v republikovém finále navzájem poměřili své jazykové dovednosti ve svých kategoriích. Naše škola měla zástupkyně hned ve třech kategoriích a vedly si výborně! 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.