Cena Příběhů bezpráví

Cena Příběhů bezpráví

Začátkem listopadu byly v pražské Lucerně předány Ceny Příběhů bezpráví. Letošními laureáty jsou Silvestra Chnápková, Zdeněk Dvořáček a Jiří Kvapil. Cenu uděluje každý rok studentská porota osobnostem, které aktivně vzdorovaly komunistickému režimu. Do letošní studentské poroty byla přizvána naše studentka Antonie Fraňková ze sexty B.

Jaká byla cesta studentky nymburského gymnázia do studentské poroty, přes vystoupení v České televizi až na slavnostní galavečer v Lucerně si můžete přečíst v následujících řádcích...

S naším projektem Po stopách rodiny Pickových jsme se dostali do finále ceny Gratias Tibi, kterou uděluje Člověk v tísni aktivním mladým lidem. Později nás kontaktovali s nabídkou stát se součástí studentské poroty Ceny Příběhů bezpráví a mně bylo hned jasné, že ji ráda přijmu. Zanedlouho jsem jela do centrály Člověka v tísni, abychom spolu s dalšími dvěma porotci vybrali tři laureáty, kterým udělíme toto ocenění za jejich boj proti komunistickému režimu. Vybírání nám trvalo téměř tři hodiny, ze sedmi silných příběhů jsme vybrali příběhy pana Kvapila, paní Chnápkové a pana Dvořáčka. Domů jsme odcházeli s pocitem, že jsme vybrali opravdu správně.

Na konci října se mi ozvali z Člověka v tísni, že by se mnou Česká televize ráda udělala rozhovor ve Studiu 6. Pozvání jsem přijala. Nakonec jsem nemusela přímo do studia a rozhovor jsme vedli online. Spolu se mnou vystupoval také pan Karel Strachota, ředitel vzdělávací organizace Jeden svět na školách.

Večer mě čekalo to nejdůležitější, předat cenu laureátům. Odpoledne jsem proto jela do pražské Lucerny na generálku, kde jsem se dozvěděla, jak celý večer proběhne, jaký je můj úkol a že se mnou bude cenu předávat předseda senátu, pan Miloš Vystrčil. Večer se opravdu vydařil, kromě tří statečných bojovníků proti minulému režimu získal cenu také mladý aktivista z Ukrajiny.

I když to zní jako klišé, znovu jsem si připomněla, kolik energie demokracie stála generaci našich rodičů a prarodičů a jak moc si každého z těchto bojovníků vážím. Kromě toho jsem měla tu čest tři z nich potkat, vyzkoušela jsem si porotcování a živý vstup do televize. Jsem zase o pár zkušeností bohatší a o mnoho víc vděčná za naši svobodu.

 

Děkujeme Antonii za vzornou reprezentaci školy. Jsme hrdí na všechny studenty, kteří se aktivně zapojují do projektů, pomáhají a připomínají, že život ve svobodné a demokratické společnosti není samozřejmost. 

 

Aktuální informace

26.03.2025

Beseda s absolventem školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 8. 4. 2025 od 17.30 hodin.

25.03.2025

Oznamujeme, že jsme přes zaručenou komunikaci v DIPSY rozeslali pozvánky na oba termíny těm uchazečům,

Celý článek
14.01.2025

Pro školní rok 2025-2026 hledáme nové učitele těchto aprobací:

  • matematika,
  • fyzika,
  • chemie,
  • informatika

v libovolné kombinaci, případně i jednooborově.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

doc. Ing. Zdeněk Sobotka, DrSc.

Absolvoval v roce 1945.

Narodil se 13. 3. 1926 v Nymburce. Aktivně působil jako vedoucí vědecký pracovník v oborech teorie pružnosti a plasticity, mechaniky struktur a kontinua, v oborech reologie, bioreologie, vazkopružnosti a biovazkopružnosti i biomechaniky.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Zemřel papež

20. července 1903

V Římě zemřel ve věku 93 let na zápal plic papež Lev XIII. 

Nejčtenější

06.03.2025

ODKAZY NA VIDEOOBHAJOBY POSTUPUJÍCÍCH NOVĚ VE VÝSLEDKOVÉ TABULCE

V úterý 4. 3. 2025 byla přesně v poledne slavnostně zahájena Školní přehlídka SOČ 2025. První soutěžící začali obhajovat své práce už ve 12:15 před třemi komisemi. Tříčlenným komisím představilo své práce 19 studentů. Měli na to deset minut, pět minut bylo vyhrazeno dotazům komise. Ty měly do druhého dne rozhodnout o těch nejlepších, které pošlou do krajského kola.

DOPLNĚNY FOTKY ZE SLAVNOSTNÍHO VYHLÁŠENÍ

celý článek
26.02.2025

I v letošním školním roce budou nymburští gymnazisté dojíždět na stáže projektu Otevřená věda 2025, dalších skoro dvacet začíná obdobnou spolupráci (nebo už spolupracuje) na jiných odborných pracovištích nebo ve vědeckých laboratořích. Program Otevřená věda vyhlašuje Akademie věd ČR, v. v. i., už po dvacáté. Zájem je veliký, stážistů je letos 240 z celé republiky a v tom jsou započteni i čtyři studenti Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce.

celý článek
10.03.2025

Gymnázium Bohumila Hrabala má dlouhodobě dobré vztahy s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy. Díky nim i letos do výuky právního semináře (SVS) zavítali studentka a student z fakultního projektu Street Law, navíc naši úspěšní absolventi. Projekt se zaměřuje na interaktivní a hravé vzdělávání v oblasti práva, prioritu pro něj představuje tzv. zážitková metoda vzdělávání.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.