Společně po stopách minulosti

Společně po stopách minulosti

V tomto týdnu naši francouzštináři hostí studenty z partnerské školy v Louhans ve Francii. V úterý se v Nymburce zastavili také američtí studenti z New Jersey. Obě skupiny se v doprovodu členů Klubu moderní historie vydaly na cestu po nymburských Stolpersteinech.

Návštěva z partnerské školy ve Francii se stává pomalu tradicí, podobně jako cesty našich francouzštinářů do Louhans. Tradiční se také stává náplň vzájemných návštěv, po stopách historie. Kromě návštěv v hodinách a řady dalších aktivit, o kterých naleznete informace v jiném příspěvku, přijeli naši francouzští přátelé již podruhé za studiem života v totalitách. A jelikož je přesně toto téma předmětem zájmu členů Klubu moderní historie, bylo nasnadě využít jejich vědomostí a ti se stali průvodci nymburskou historií, zaměřenou na stopy holokaustu v Nymburce.

Shoda náhod tomu chtěla, že ve stejnou dobu byla na návštěvě České republiky skupina amerických studentů, kteří přijeli v rámci projektu Holocaust Study Tour. Díky konkaktu s historičkou Raquel Orensztajn tak američtí studenti využili možnost a na cestě z Prahy do Olomouce se zastavili v Nymburce a připojili se ke společné francouzsko- české procházce. Mezinárodní skupina se tedy vydala po stopách příběhů rodin Steinerových, Löwitových, Pickových a Pollakových. Díky panu Fojtíkovi se všichni mohli podívat i do zahrady bývalé nymburské synagogy v Eliščině třídě. Na závěr procházky si členky klubu připravily pro všechny přítomné překvapení, dokument o jedné z nymburských obětí holocaustu, Evičce Pickové, který zpracovaly do projektu Her stories.

Američtí studenti si krátce prohlédli i historickou část města a velmi uspokojení pokračovali směrem Omlomouc.

Na francouzské studenty čekal další bohatý program. Ve čtvrtek spolu s českými kamarády vyjeli do Prahy na návštěvu Židovského muzea a památníku obětem holokaustu z protektorátu Čechy a Morava. Vyučující z obou škol již přiravují společný projekt zaměřený na historii.

Naši studenti si z obou dnů odnášejí velmi cenné zkušenosti, nové kontakty a především velkou chuť pokračovat ve studiu.

Díky všem za ohromné nasazení a velice důstojnou reprezentaci školy!

 

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

plk. Jaroslav Čermák

Plk. letectva i. m. Jaroslav Čermák (27. 4. 1917-4. 6. 1943), pilot 310. a 313. stíhací perutě RAF, absolvoval v roce 1937.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Důlní neštěstí

2. duben 1903

Při důlním neštěstí v uhelném dole Königin Luise v Horním Slezku zahynulo 30 horníků.

Nejčtenější

25.06.2024

Posádky dračích lodí našeho gymnázia zvítězily v obou kategoriích a díky zisku i celkového vítězství v poháru škol přiváží ZLATÝ HATTRICK.

celý článek
25.06.2024

Letos se hostitelským městem této prestižní soutěže staly ve dnech 21.-23. 6. 2024 Pardubice. Na její realizaci se podílely SPŠ elektrotechnická a VOŠ Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a Pardubickým krajem.

celý článek
27.06.2024

Pod záštitou vzdělávací organizace Agora CE se studenti výtvarné výchovy ze dvou tříd sext stali uličníky. Umělci, kteří jim zprostředkovávali půlroční projekt zaměřený na proměnu veřejného prostoru poblíž školy, byli Tomáš Roček, Filip Novák a za Agoru Tereza Konrádová.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.