Na stupních vítězů v anglické debatní lize

Na stupních vítězů v anglické debatní lize

Od pátečního odpoledne 22. do pondělní debaty v budově senátu 25. dubna se odehrál finálový turnaj, který uzavřel XXI. ročník Debatní ligy a Debate League. Dva naše týmy se probojovaly až do něj a další se účastnil Open turnaje, který probíhal paralelně. Jak to dopadlo? Jaké jsou výsledky celoroční práce?

Do finálového turnaje jsme se kvalifikovali v rámci anglické i české ligy. Zatímco v rodném jazyce debatoval tým Nulli Secundus (Veronika Michalčuková, Anselm B. Štefan, Matěj Ballaty a Oskar Hochman - Gym. Nad Alejí), cizojazyčně se odvážil tým Je to Dave (Matěj Ballaty, Jan Novák a Oskar Hochman), který dokonce postupoval z prvního místa v základní části. Spolu s nimi se do Prahy vydal tým Nováčci (Jakub Formánek, Petra Pekárková, Lucas Ballaty a Emma Osifová).

První část turnaje by se dalo charakterizovat jako několik velmi perných dní, ve kterých se debatovala první tří kola v obou ligách - perných, protože část debatérů soutěžila v angličtině i češtině zároveň. Zde jsme prezentovali veškeré důkazy a analýzy, které jsme v rámci předchozích týdnů nashromáždili a vymysleli, abychom během hodiny ukázali soupeřům i rozhodčím, že si zasloužíme vyhrát. Fungovalo to častečně - po debatách na teze "mezinárodní měnový fond přináší více škody než užitku", "surrogate motherhood should be legalised" (měli bychom legalizovat náhradní mateřství), "stát by neměl jakkoliv omezovat svobodu projevu názoru" nebo "politické strany by měly svou kampaň financovat výhradně ze stejně vysokého státního příspěvku" jsme napjatě čekali zprávy o postupu, nebo konci v soutěži.

Takto se tým Je to Dave dozvěděl, že postupuje do semifinále, ve kterém se střetl s budoucím vítězem anglické ligy Blank case. Po velmi napínavé nepřipravené debatě na tezi "public employees should not have the right to strike" nepostoupil do finále v Senátu a umístil se tak na celkovém třetím místě. Díky vítězství v celoroční průběžné soutěži si ale zasloužil Prezidentský pohár za první místo v základní části (nyní k vidění v mezipatře přízemí/první patro).

Tým Nulli Secundus bohužel oproti očekávání nepostoupil ani do čtvrtfinále, a tak se umístil celkově na šesté pozici, čímž si jen o jednu pozici pohoršil oproti základní části, kde skončil pátý.

Navíc si tým Nováčci, po vlastní víkendové účasti na debatním turnaji, odvezl druhé místo v Debatním poháru, který se uděluje za aktivitou a počet zapsaných debat - stal se tak druhým nejaktivnějším týmem v soutěži.

V individuální řečnické soutěži se Matěj Ballaty umístil na celkovém druhém místě, a to v české i v anglické soutěži. Dále za zmínku stojí v Debate League Jan Novák na 36. pozici, v Debatní lize Veronika Michalčuková 37., Petra Pekárková 45. a Emma Osifová 46.  

Obecně řečeno byl tento rok pozitivní nejen díky dosaženým úspěchům, ale i díky počtu debatérů, kteří letos Nymburk na Finálovém turnaji debatní ligy reprezentovali.

Jako vždy, podrobnější výsledky, jednotlivé debaty i řečnické žebříčky najdete na greyboxu:

 

pro více fotek: 
https://www.facebook.com/media/set/…

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Luděk Holub

Absolvoval v roce 1947.

Narodil se r. 1928 v Jihlavě. Po Mnichovu byl nucen z Jihlavy odejít, s rodiči přišel do Poděbrad a v letech 1939-1947 studoval na nymburském gymnáziu, 

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Hayova-Varillova smlouva

18. listopad 1903

Spojené státy a Panama uzavřely Hayovu-Varillovu smlouvu, který zaručila USA všechna práva ke stavbě, provozu a ochraně průplavu.

Nejčtenější

25.06.2024

Posádky dračích lodí našeho gymnázia zvítězily v obou kategoriích a díky zisku i celkového vítězství v poháru škol přiváží ZLATÝ HATTRICK.

celý článek
25.06.2024

Letos se hostitelským městem této prestižní soutěže staly ve dnech 21.-23. 6. 2024 Pardubice. Na její realizaci se podílely SPŠ elektrotechnická a VOŠ Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a Pardubickým krajem.

celý článek
27.06.2024

Pod záštitou vzdělávací organizace Agora CE se studenti výtvarné výchovy ze dvou tříd sext stali uličníky. Umělci, kteří jim zprostředkovávali půlroční projekt zaměřený na proměnu veřejného prostoru poblíž školy, byli Tomáš Roček, Filip Novák a za Agoru Tereza Konrádová.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.