Učili jsme (se) v zahraničí

Učili jsme (se) v zahraničí

Takovým titulkem se dá shrnout můj týdenní pobyt na francouzském gymnáziu. Zároveň jde i o název projektu, se kterým naše škola uspěla v rámci programu Erasmus+. O co se tedy jednalo a kdo, kde a co (se) učil?

Z předchozích informací je asi zřejmé, že uvedený projekt se se týkal pedagogické stáž pro učitele. Ta moje byla rozdělena na dva pobyty na našem partnerském gymnáziu Henri Vincenot v Louhans (region Burgundsko, Francie). Během prvního týdne na podzim 2016 jsem absolvoval klasické náslechy v hodinách dějepisu (více zde). Druhý pobyt mi pak určil roli o něco náročnější. Některé hodiny dějepisu jsem přímo učil.

Osobně to byla má první zkušenost s výukou na zahraniční škole. A i přes svou náročnost to byla zkušenost pozitivní. V neděli 12.2. jsem dorazil do Louhans, s francouzskou kolegyní jsme doladili program a v pondělí odpoledne jsem stál poprvé před tabulí s pocitem čerstvého absolventa pedagogické fakulty. Pryč byly zažité návyky z nymburských tříd, známé tváře, mnohokrát prolistované učebnice. Přede mnou bylo 25 studentů, kteří čekali, co se bude dít a odhadovali, co ten cizí člověk asi bude dělat.

Po krátkém představení od kolegyně jsem nejistě začal. Cizí přízvuk upoutal pozornost. Pár otázek pro studenty na jejich jména, povědomí o ČR apod. mi dalo o něco větší jistotu, že nejspíš rozumí. Proto jsem mohl pokračovat a snažit se s nimi projít dějiny ČR, něco málo zeměpisných údajů, ale i třeba jazykové záludnosti naší řeči. Navykl jsem si během týdne začínat hodiny omluvou za mé případné jazykové prohřešky proti správné francouzštině, což vždy navodilo chápavé úsměvy, prolomilo ledy a hodiny se pak nesly v příjemné atmosféře.

Jinak řečeno, těch deset odučených hodin byl jeden z nejlepších jazykových kurzů, které jsem kdy absolvoval. Pro učitele je asi občas dobře znovu si zkusit trému začátečníka a vyjít z komfortní zóny svých tříd. I přes přípravu nebylo možné se vyhnout nečekaným situacím. Jako jedna, byť úsměvná, se ukázala délka francouzské vyučovací hodiny - 55 minut. Na začátku pracovaly návyky z ČR a končil jsem pravidelně o deset minut dřív. Rozdílné byly i znalosti v jednotlivých třídách, někde nebyl problém detailně probírat rok 1968, jinde jsme poznávali sousední státy ČR. Co ale na francouzských studentech lze ocenit, je jejich upřímný zájem a množství dotazů, kterými hodiny obvykle končily.

Každopádně lze podobnou zkušenost jen a jen doporučit, protože učit v zahraničí znamená v první řadě učit se:)

Aktuální informace

21.04.2024

se konají v pondělí 29/4:

-17:30-18:00 hod
schůzky v učebnách
-18:00-19:30 hod
29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1927.

Narodil se 20. 8. 1905 v Nymburce. Psal do různých listů. V letech 1938-1945 vyl redaktorem nakladatelství Mazáč, kde redigoval knihovnu soudobé prózy „Nová cesta“.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

10. květen 1903

Rakouský výnos stanovil, že innsbrucká univerzita zůstane německá. 

Nejčtenější

26.03.2024

Nymburští debatéři Luisa Anna Hofmanová (7MA), Sofie Fukalová (7MA), Tadeáš Brablc (8OB) a trenér Matěj Piller se poslední víkend před Velikonocemi vydali do České Třebové, kde se zúčastnili posledního turnaje Debatní ligy v této sezóně. Akce se uskutečnila v prostorech Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana.

 

celý článek
13.04.2024

Ve středu 10. dubna jsme ve složení Honza Kopeček (6XB), Anna Hířová, Štěpán Soulek a Mikuláš Vodenka (5QB) brzy ráno vyrazili do Prahy na VŠCHT na krajské kolo chemické olympiády kategorie C.

celý článek
25.03.2024

Na dvě hodiny se učebna č. 73 proměnila v soudní síň, kde studenti právního semináře předvedli své dovednosti v simulovaném soudu z trestního práva. Projekt, na kterém naše gymnázium spolupracuje s Právnickou fakultou UK, dal studentům možnost prozkoumat právní systém z první ruky a zároveň rozvíjet kritické myšlení a rétorické schopnosti.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.