Škomam 2018

Škomam 2018

aneb dobrodružná vyprava za ostravskými matematiky podruhé
Skupina šesti studentů (S. Gareeva, M. Osifová, L. Hrubčík, P. Jirout, J. Temlík a V. Drška) se také letos zúčastnila Školy matematického modelování pořádané KAM VŠB TU Ostrava.

Naše cesta započala v neděli 14. 1. 2018, o den dříve, než byl oficiální začátek Škomamu. Tentokrát jsme vyjeli včas a dokonce i z nymburského Hlavního nádraží. Avšak České dráhy nezklamaly,chybička se vloudila, a tak jeden student absolvoval část cesty v zavazadlovém prostoru.
V pondělí se nám dostalo hned na úvod dobrodružného přivítání v podobě cvičného požárního poplachu. Poté začal náročný, ale zajímavý program. Dozvěděli jsme se něco o derivacích a tečnách, popovídali jsme si o neobyčejných rovnicích a obyčejných diferenciálních rovnicích. Také jsme se seznámili s polynomiálními regresemi, které jsme po výtečném obědě využili v rámci odpoledních počítačových cvičení v programovacím jazyce R. Po návratu na kolej jsme nelenili a ihned jsme se pustili do psaní scriptu úkolu do sólové soutěže. Programovali jsme téměř celou noc a zhruba po dvou hodinách spánku jsme vyšli vstříc novému dni.
V úterý nás čekala návštěva Národního superpočítačového centra IT4Innovations (http://www.it4i.cz/). Z důvodu národní bezpečnosti zde neposkytneme o tomto centru žádné informace. Po prohlídce nás čekal další cyklus tří přednášek. Dozvěděli jsme se zajímavé informace o inženýrských simulacích za využití HPC a diagnostice letadel za pomoci Pythagorovy věty (a jejího zobecnění – kosinové věty). V poslední přednášce jsme si vyslechli příběh, jak se královna věd Matematika poučila v biologii. Po obědě jsme za využití nově nabytých vědomostí pomocí počítače optimalizovali karoserii Tatry 87. Cvičící pro nás připravili zajímavé herní prostředí, ve kterém jsme si vyzkoušeli vytvořit optimalizaci karoserie. Po skončení odpoledního programu jsme konečně dořešili úkol do sólové soutěže, ale i přes správný výsledek jsme nebyli nejrychlejší a soutěž jsme nevyhráli.
Také poslední noc jsme řešili různé matematické a fyzikální problémy z oblastí např. posloupností, pravděpodobnosti či aerodynamiky letící karty. Poté jsme se zásobili energetickými balíčky a po náročné noci jsme se vydali čelit novým přednáškám. Ve středu již nebyla cvičení, ale cyklus čtyř přednášek. Polemizovali jsme nad filozofickou otázkou „K čemu nám to všechno bude“ (myšleno matematika), zkoumali jsme definice chaosu kolem nás, pohráli si s procenty a nakonec prof. RNDr. Luboš Pick, DSc. z KMA MFF UK pro nás připravil přednášku „O skoro racionálních číslech“.
Stejně, jako každý rok, i letos v průběhu Školy matematického modelování probíhala týmová soutěž Škomam cup, jejíž vyhlášení proběhlo na úplný závěr celé akce. Oba týmy našeho gymnázia se umístily v elitní desítce a to konkrétně na osmém a pátém místě, z celkového počtu patnácti týmů, přičemž bodový rozdíl mezi prvním a pátým místem činil pouhé dva body.
Jsme velice vděční paním profesorkám Mahnelové a Krejčíkové za podporu a obětovaný čas.
Za 6-ti členný tým sepsali Světlana Gareeva a Vojtěch Drška, korekce Petr Jirout.

Zobrazeno: 4712x

Aktuální informace

02.12.2022

Jaroslav Kmenta, absolvent nymburského gymnázia (1987) a čestný občan města Nymburk, představí v úterý 13. 12. 2022 v 17.30 hodin v Kině Sokol svou knihu Ruská mafie. Vstupné 100 Kč

12.10.2022

Dnes 12. 10. 2022 byla zveřejněna Výroční zpráva našeho gymnázia za školní rok 2021-2022.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1954.

Absolvoval Právnickou fakultu Karlovy univerzity v Praze se zvláštní specializací na mezinárodní právo.

Anketa

 
Motto školního roku 2022-23
Cornell Woolrich 16 %
Wayne Gretzky 16 %
Milton Berle 9 %
John Schaar 39 %
Napoleon Hill 19 %
Celkový počet hlasů: 237
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Kartuziánský řád

29. duben 1903

Dlouhotrvající rozepře mezi francouzskou vládou a řeholními řády, zvláště kartuziány, vyvrcholily v první polovině roku 1903:

Nejčtenější

27.11.2022
Dobrý den všem, 
 
stejně jako v minulých letech organizujeme i letos prodej vánočního cukroví. Zisk opět darujeme na dobrý skutek. Tentokrát to bude Zdenička, kamarádka jedné naší studentky, které věnujeme peníze nejen z prodeje vánočního cukroví, ale také veškerý výdělek z Vánoční akademie, která se bude konat 8. prosince. 
celý článek
09.11.2022

Krajské kolo středoškolského poháru chlapců v basketbalu se odehrálo za účasti pěti týmů v poděbradské sportovní hale. Naše družstvo svými výkony potvrdilo, že patřilo k favoritům turnaje a jednoznačně zvítězilo ve všech čtyřech utkáních a zajistilo si po zásluze 1. místo a postup na republikové finále, které se uskuteční 15. a 16.11. v Ústí nad Labem. Soupeře jsme přehrávali prakticky ve všech herních dovednostech, což se odrazilo i na celkovém skóre 175:37. 

celý článek
09.11.2022

Pišqworky se po třech letech opět vrátily k prezenční formě turnajů. Oblastní kolo pro nymbursko a mladoboleslavsko pořádalo Gymnázium Dr. Pekaře v Mladé Boleslavi. Naše gymnázium reprezentovaly tři týmy Papagáj z 5QA, P******i 2 z 6XB a James Bond na vozíku z 6XA.

 

celý článek
 
John Schaar - Budoucnost není místo kam jdeme, ale které vytváříme.